Затварят университетите в Бангладеш след серия от убийства на демонстранти

Александър Пенов 17 юли 2024 в 12:10 1645 1

Протести в Бангладеш

Снимка БТА/АП

Студенти от университета Джахангир Нагар проестират срещу квотната система в Бангладеш в град Савар, в околностите на столицата Дака, 15 юли 2024 г.

Бангладеш обяви, че от сряда ще затвори за неопределено време всички държавни и частни университети, съобщава Ройтерс.

Това се случва след като тази седмица се стигна до убийства по време на протестите на студентите срещу квотната система за работа в държавната администрация. Загинаха най-малко шестима души, а десетки бяха ранени.

От седмици южноазиатската страна е разтърсвана от протести заради квотите за работа. Те включват 30% осигурени работни места за семействата на "борците за свобода от войната за независимост от Пакистан през 1971 година". Това предизвика гняв сред студентите, които са изправени пред високо ниво на младежка безработица – близо 32 милиона млади бангладешци не работят и не учат от общо 170 милиона души население.

Демонстрациите се засилиха, след като министър-председателят Шейх Хасина отказа да изпълни исканията на протестиращите, като се позова на текущи съдебни процедури. Тя също така нарече онези, които се противопоставят на квотите, „разакари“ – термин, използван за онези, за които се твърди, че са сътрудничили на пакистанската армия по време на войната през 1971 г.

Протестите прераснаха в насилие тази седмица, когато хиляди протестиращи срещу квотите се сблъскаха с членове на студентското крило на управляващата партия „Лига Авами“ в цялата страна. Полицията използва гумени куршуми и сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите.

Полицията съобщи, че по време на сблъсъците във вторник са убити шестима души, включително най-малко трима студенти. В университетските кампуси в цялата страна властите са разположили полицаи за борба с безредиците, както и паравоенните сили на граничната полиция на Бангладеш.

Късно във вторник Комисията за университетски субсидии нареди всички университети да бъдат затворени и инструктира студентите да напуснат сградите незабавно от съображения за сигурност. Средните училища, колежите и другите образователни институции също бяха затворени.

Нахид Ислам, координатор на протестите срещу квотите, заяви, че в сряда студентите ще проведат шествия с ковчези - в знак на солидарност със загиналите.

„Мнозина са напуснали общежитията от страх заради нападенията на активисти на Студентската лига (студентското крило на управляващата партия). Въпреки това много студенти остават, особено в мъжките общежития. Тези от нас, които в момента са в общежитията, няма да ги напуснат лесно“, казва студентка от университета в Дака, която е пожелала да остане анонимна.

Около полунощ във вторник полицията е нахлула в централата на основната опозиционна Бангладешка националистическа партия (БНП) в Дака и е арестувала седем активисти, включително бивш лидер на студентското крило на партията.

Харун Ор Рашид, началник на разследващия отдел на полицията, твърди, че по време на акцията са открити 100 експлозива и няколко бутилки с бензин. Акцията е била проведена след подпалването на автобус в близост до централата на БНП.

Рухул Кабир Ризви от БНП осъди акцията и заяви, че правителството е подхвърлило намерените предмети, за да дискредитира протестите срещу квотите.

Протестите са първото сериозно предизвикателство за правителството на Хасина, откакто тя си осигури четвърти пореден мандат през януари след избори, бойкотирани от БНП. Експертите обясняват протестите със стагнацията на работните места в частния сектор. Това прави работните места в държавната администрация, които предлагат редовно увеличение на заплатите и други привилегии, все по-желани.

Понастоящем 56% от работните места в държавната администрация в Бангладеш са запазени по различни квоти, включително 10% за жени, 10% за хора от слаборазвити райони, 5% за коренни общности и 1% за хора с увреждания.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на коледните лампички