На извънредно заседание в събота, продължило не повече от 5 минути, Конституционният съд в Молдова отмени всички свои решения, които доведоха до двувластие и непризнаване на новото правителство, съобщава Интерфакс.
„Във връзка с това, че върху Конституционния съд се оказва натиск и не е бил свободен при приемането на решенията си, и съобразно клаузите в Кодекса на конституционната юрисдикция, Конституционният съд постанови отмяна на всички свои решения, приети в периода 7-9 юни 2019 г., е заявил председателят на съда Михай Поалелунж. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Става дума за решенията, които засягат разпускането на парламента, провеждането на предсрочни избори, признаването за незаконно назначението на парламентарния шеф Зинаида Гречан и сформирането на правителството на Майя Санду. „Всички съмнителни юридически тълкувания, които доведоха до възникването на политическа и институционална криза в Молдова, са отменени. Политическата и конституционалната криза бяха преодолени!“, съобщи във Фейсбук Поалелунж.
Вчера вечерта властта в Молдова напълно премина в ръцете на новото правителство начело с лидерката на десния блок Майя Санду. В събота се състоя първото заседание на кабинета, след което премиерката и президентът Игор Додон представиха новите министри.
На 14 юни молдовското правителство, сформирано от Демократичната партия на 20 януари 2016 г., подаде оставка. Така въпросът за двувластието в страната бе решен в полза на новия кабинет, сформиран на 8 юни от Партията на социалистите и десния блок ACUM.
Политици и бизнесмени, свързани с Демократичната партия, в петък вечерта напуснаха страната. Нейният лидер, олигархът Владимир Плахотнюк, също напусна и замина при семейството си в Швейцария. Но от партията му казаха, че той е там само за няколко дни.
Политическата криза в Молдова отново избухна в началото на юни. Проруската Партия на социалистите и проевропейският блок ACUM на 8 юни сформираха парламентарно мнозинство и след 3 месеца очакване страната получи ново правителство начело с Майя Санду, уточнява РИА Новости. Но конституционният съд обяви тези решения за незаконни.
В отговор парламентът обвини управляващата Демократична партия в опит да узурпира властта чрез съдиите. На следващия ден Конституционният съд отстрани Додон от президентския пост и назначи за временно изпълняващ длъжността вицепредседателя на Демократичната партия Павел Филип, за да разпусне той парламента, и насрочи предсрочните избори за 6 септември.
Додон анулира указа на Филип и заяви, че той не съответства на нормите в конституцията. Около 100 ръководители на местните администрации подкрепиха новото правителство на Санду. Така се стигна и до оставката на кабинета на Филип.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)