Проучванията на общественото мнение в Украйна сочат, че подкрепата за преговори с Русия е започнала да нараства след неуспешната контраофанзива миналата година, въпреки че повечето украинци все още твърдят, че искат да продължат да се борят за връщането на всички окупирани от Русия земи, пише Уолстрийт Джърнъл.
Според американското издание една ключова група от населението продължава да се отнася изключително отрицателно към всяка потенциална "сделка" с Русия - военните.
Скорошно проучване показва, че само 18% от ветераните и военнослужещите на активна служба смятат, че Украйна трябва да търси прекратяване на войната чрез преговори, което е най-ниският процент от всички изследвани демографски групи. 15% от войниците и ветераните заявяват, че биха се присъединили към въоръжен протест, ако Киев подпише мирен договор, с който те не са съгласни.
Командирът на Трета щурмова бригада Андрий Билецки заяви пред Уолстрий Джърнъл, че въпреки че в обществото се натрупва умора от войната, "не е настъпила военна катастрофа".
„Украйна може да си възвърне поне една много значителна част от териториите. Виждам огромна опасност войната да приключи на случаен принцип", каза той.
Много военни служители са убедени, че ако бъде постигнато мирно споразумение, Путин ще използва паузата в бойните действия само за превъоръжаване на руската армия и след това ще нахлуе отново. Други твърдят, че жертвите на загиналите им другари ще бъдат напразни, ако Украйна просто се съгласи да отстъпи територия на Русия, пише WSJ.
42-годишният ветеран Иван Панченко заяви, че ще се противопостави на всеки план за предаване на украинска територия.
"През последните 30 години Русия е нарушила десетки международни договори - споразумение с нея е безполезно. Ако искаме траен мир, трябва да им причиним колкото се може повече болка", каза той.
В същото време, макар че според социологическите проучвания широката общественост остава скептична към сделките с Путин, мнозина - особено младите хора - са готови да приемат дори неизгодни мирни условия, за да спрат войната.
Алла Пронина от Запорожие казва, че е започнала да преосмисля възможността за преговори след миналогодишната контраофанзива. Сега, когато съпругът ѝ воюва, тя е готова да се откаже от всички територии, които сега Русия окупира, в замяна на мир.
Въпреки това, посочи Владимир Дубовик - директор на Центъра за международни изследвания, промяната в общественото мнение би дала възможност на президента Владимир Зеленски да сключи някаква сделка.
"Самият факт, че хората изглеждат по-склонни да преговарят с Русия, е голяма промяна. Много украинци вероятно ще го възприемат като лоша сделка", заяви Дубовик.
Разделението в украинското общество се задълбочава
Много войници, които се сражават в източната част на страната, казват, че се е образувала бариера между тези, които се сражават, и жителите на големите градове на страната, които не знаят за войната.
„Правителството е създало условия, при които тези, които са наистина мотивирани, няма да се съгласят на споразумения, които отстъпват територия. Но тези, които не са във война, ще вземат решения. Това е болезнено“, казва един от военните пред Уолстрийт Джърнъл.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
890
6
10.09 2024 в 12:04
10964
5
10.09 2024 в 11:44
438
4
10.09 2024 в 11:34
Комуникирам с много украинци, работата ми го изисква.
Често ги питам как се справят, имат ли нужда от нещо, как е ситуацията.
Всички до такава степен са намразили рушлямистите, че не щат и да чуят за преговори, докато и последната ватенка не напусне границите.
-1840
3
10.09 2024 в 11:20
2114
2
10.09 2024 в 11:00
10964
1
10.09 2024 в 10:53
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България