В Япония оправдаваха мъжа, който чака изпълнение на смъртната си присъда 56 г.

Доказателствата срещу Ивао Хакамада били изфабрикувани

OFFNews 26 септември 2024 в 14:30 2332 4

Ивао Хакамада

Снимка Getty images

Ивао Хакамада

88-годишният японец Ивао Хакамада прекара 56 г. в затвора в очакване на смъртна присъда за убийство. Но съдът го оправда, като установи, че доказателствата срещу него са били изфабрикувани. Това е най-дългият период в света, прекаран от осъден на смърт, съобщи Би Би Си.

Ивао Хакамада е осъден на смърт през 1968 г. по обвинение в убийството на цяло семейство - неговия шеф, съпругата му и двете му деца тийнейджъри.

През 2014 г. беше разпоредено повторно разглеждане на делото на Хакамада, след като съдът взе предвид подозренията на адвокатите на защитата, че следователите, работили по случая преди половин век, може да са подхвърлили доказателства.

Масовото убийство преди повече от 50 г. развълнува японското общество, а възобновяването на процеса предизвика голям протест. Около 500 души се наредиха на опашка пред сградата на съда в Шизуока с надеждата да заемат места, запазени за публиката.

След като съдът отмени присъдата, чакащите отвън поддръжници на Хакамада започнаха да викат „банзай“.

Самият Ивао Хакамада не присъства на изслушването. Съдът го освободи от участие в производството поради влошеното му психично здраве.

Според адвокатите и семейството му десетилетията на задържане, предимно в карцер и под постоянна заплаха от екзекуция, са се отразили тежко на психиката му.

През 2014 г. той е освободен от затвора и му е позволено да изчака преразглеждането на делото под грижите на сестра си Хидеко в нейния дом.

Сега тя е на 91 г. Миналата година, когато започва повторното разглеждане на делото, тя казва, че е изпитала голямо облекчение, защото брат ѝ заслужава справедливост.

Кървави дрехи в резервоар с мисо

Хакамада е бивш професионален боксьор. През 1966 г. той работи във фабрика за мисо (японска подправка, обикновено под формата на паста) в Шизуока, западно от Токио.

По същото време в къщата на работодателя му избухва пожар, след който от къщата са извадени телата на всичките четирима членове на семейството. Съдебномедицинската експертиза установява, че всички те първо са били намушкани с нож.

Полицията обвинява Хакамада, че е убил семейството, подпалил е дома им и е откраднал 200 000 йени.

Първоначално той отрича да е замесен, но по-късно признава, макар да казва, че е признал под натиск, защото му е омръзнало да бъде бит и разпитван по 12 часа на ден.

През 1968 г. той е признат за виновен за убийство и палеж и е осъден на смърт.

Като основно доказателство срещу него разследването представя окървавени дрехи, намерени в купа с мисо паста малко след откриването на телата.

Разследващите настояват, че дрехите са принадлежали на Хакамада. Адвокатите на обвиняемия обаче от години твърдят, че ДНК от дрехите не съвпада с ДНК на Хакамада. Това доказвало, че дрехите може да са били носени най-малко от някой друг. Освен това адвокатите на защитата изтъкват подробности, които показват, че доказателствата може да са били изфабрикувани.

Всички тези аргументи обаче влизат в сила едва през 2014 г., когато Хироаки Мураяма е председател на съда. Той постави под въпрос дали дрехите от резервоара за мисо имат нещо общо с Хакамада.

"По-нататъшното задържане на обвиняемия е несправедливо, тъй като вероятността за неговата невинност е станала достатъчно ясна", каза тогава Мураяма, като освобождава Хакамада от затвора и разпорежда повторно разглеждане на делото.

То започна едва миналата година, а съдът обяви решението си днес.

Обявявайки, че Хакамада е признат за невинен, съдията допълни, че за срам на цялата японска правосъдна система е бил принуден да признае, че доказателствата по почти 60-годишното дело наистина са били изфабрикувани от прокурорите.

Повторните съдебни процеси срещу осъдени на смърт затворници са рядкост в Япония: процесът срещу Хакамада е едва петият в следвоенната история на страната.

САЩ и Япония са единствените страни от Г-7, които все още прилагат смъртното наказание. За разлика от САЩ, в Япония екзекуциите се извършват предимно чрез обесване. Затворниците се уведомяват за екзекуцията само няколко часа по-рано.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2550

    4

    alfakentavur

    27.09 2024 в 09:44

    Ясно. Толкова си умен, колкото и грамотен. И си съвсем наред с главата. Мислиш си, че си премиерът на Япония. Или поне министъра на правосъдието :D

    510

    3

    Деспин Митрев

    26.09 2024 в 22:59

    Кентавур - ако е останал жив - че го свитнат - ако не е останал, живите сега ще видят какво ги очаква, ако правят опити за убийство. Панимеш ли? Както и съдиите, които досега са отхвърляли исканията на адвокатите му, поне за укривателство, а?

    2550

    2

    alfakentavur

    26.09 2024 в 21:31

    Прокурорите от преди 56 години ли?

    510

    1

    Деспин Митрев

    26.09 2024 в 20:29

    Сега прокурорете ще бъдт ли осъдени на смърт, за опит за предумишлено убийство?

     
    X

    Историята на Сирия - страната, която всички искат да контролират