Европейският съюз (ЕС) получи нареждане да създаде своя собствена шпионска агенция, пише Politico.
Като част от мащабния преглед на готовността на блока за война и криза, публикуван днес, бившият финландски президент Саули Нийнистьо заяви, че ЕС се нуждае от собствена разузнавателна агенция, която да помага на страните да отблъскват заплахи, саботьори и чуждестранни агенти, действащи в столиците на целия континент, чрез по-широк обмен на информация.
През март дългогодишният президент на Финландия получи мисия от председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен да представи подробен доклад за готовността на блока за война и гражданска отбрана, както и предложения за подобрения.
Руският президент Владимир Путин от години води война в Украйна на източната граница на ЕС, а негови агенти действат активно в целия блок, което поражда опасения относно способността на националните агенции да предвиждат злонамерената дейност и влияние, отбелязва брюкселското издание.
В своя план Нийнистьо инструктира ЕС да разработи „пълноценна служба за сътрудничество в областта на разузнаването на равнище ЕС, която да може да обслужва както стратегическите, така и оперативните нужди“, като според него е необходима „мрежа за борба със саботажите“ за защита на инфраструктурата.
Той заяви, че е необходимо да се работи повече за „засилване на работата по противодействие на шпионажа в институциите на ЕС“, след като представи плана заедно с фон дер Лайен.
Множество дипломати са били изгонени от столиците на ЕС на фона на обвинения в шпионаж, а Брюксел се е превърнал в гореща точка за агентурна дейност, тъй като в града са разположени стотици институции и посолства. Нещо повече, войната на Русия в Украйна предизвика хаос в целия ЕС - от безпилотни самолети, които наблюдават армейски тренировъчни площадки, до осуетени опити за убийство на ръководители на оръжейни компании и атаки срещу подводна инфраструктура.
Западните съюзници вече обменят разузнавателна информация - мрежата „Пет очи“ свързва агенциите на САЩ, Австралия, Канада, Нова Зеландия и Обединеното кралство - и подобна агенция на ЕС трябва да се съсредоточи върху доброто използване на вече действащата информация, отбеляза бившият финландски президент.
„Трябва да се доверяваме един на друг“, каза още Саули Нийнистьо.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
485
1
30.10 2024 в 15:49
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир