Украинската армия е започнала да обстрелва руските позиции в югоизточната част на страната с касетъчни боеприпаси, за да разбие добре укрепените руски позиции, които забавиха лятната офанзива на ВСУ, твърдят украински служители, запознати с въпроса, пред "Вашингтон пост".
Използването на спорните оръжия, произведени в САЩ, е следствие от "трудното решение" на президента Байдън да нареди доставката на забранените боеприпаси миналата седмица - ход, който правозащитните организации, европейските съюзници и някои демократи разкритикуваха поради риска от цивилни жертви.
В неделя руският президент Владимир Путин в коментар за използването на касетъчните бомби заплаши да отвърне на Украйна, "ако те бъдат използвани срещу нас". По данни на ООН обаче Русия вече е използвала такъв тип боеприпаси в населени райони на Украйна поне 24 пъти от началото на инвазията на 24 февруари 2022 г.
Забранените в повече от 120 страни касетъчните бомби се взривяват във въздуха над целта, като изхвърлят десетки или стотици по-малки осколки на площ, колкото няколко футболни игрища. Децата са особено уязвими, тъй като боеприпасите могат и да не се взривят, докато не бъдат докоснати.
Но украинските власти отдавна настояват за тях, за да компенсират значителния недостиг на артилерията, въоръжението и числеността на армията си.
По-рано тази седмица полковник Олександър Бакулин, командир на 57-а бригада, заяви пред BBC News, че касетъчните боеприпаси са необходими за "нанасяне на максимални поражения на вражеската пехота", макар да призна, че те няма да "решат всичките ни проблеми на бойното поле", напомня вестникът.
Очаква се Киев да използва този тип боеприпаси и в близост до контролирания от Русия град Бахмут - мястото на най-дългата и кървава битка.
Руските крепости в източната и южната част на Украйна са плътно минирани с противотанкови и противопехотни мини между 3 и 10 мили в дълбочина. С това руската армия успява да забави контранастъплението на ВСУ, което започна преди около месец.
Украински служител, пожелал анонимност, е казал пред "Вашингтон пост", че боеприпасите са били изстреляни по руските позиции, за да разбият окопите, които забавят украинските сили в устрема им да си върнат завзетите територии.
Въпреки че Русия използва касетъчни боеприпаси в много по-голяма степен, се твърди, че и Украйна го е правила, като е използвала запасите си от съветската епоха. В доклад на Хюман Райтс Уоч, публикуван по-рано този месец, се казва, че използването им от Украйна е "причинило многобройни смъртни случаи и сериозни наранявания на цивилни" при нападения в Изюм и други места през 2022 г. Киев категорично отрича.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12107
5
20.07 2023 в 17:08
Запада използва тази война, с украинска кръв и западни оръжия да занули "втората в света армия" за поколение напред. След това вече няма да има значение, защото Русия няма да е същата, ако въобще е я има.
Жалко за украинските жертви. Ако не бяха те, щяха да са поляците, балтийците и румънците. А ние, с мощна руска предателска колона в страната, щяхме да клекнем. Не можем едни грозни паметници да махнем от градовете си, с които рашистите си маркират завладените територии. Завладяна територия сме още.
-1840
4
20.07 2023 в 16:48
"По данни на ООН обаче Русия вече е използвала такъв тип боеприпаси в населени райони на Украйна поне 24 пъти от началото на инвазията на 24 февруари 2022 г."
Та може и да си прав с поговорката...
-1840
3
20.07 2023 в 16:46
И какво ги е начукало, че да се обаждат с военни престъпления?
316
2
20.07 2023 в 16:38
-529
1
20.07 2023 в 16:15
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир