Нахлуването на Украйна в руската Курска област доведе до сериозна промяна в динамиката на войната между двете страни и окуражи украинските войски и граждани. При това, както пише The Hill, тази стратегия не е нова - Израел направи подобен ход през 1973 г. по време на Войната на Съдния ден.
Стратегията на Израел
В тази война Израел първоначално е на губещата страна, тъй като е изненадан от нахлуването на Сирия и Египет. След няколко дни Израел започва да се съвзема и спира настъплението на нападателите, но е необходим по-решителен ход, който да обърне хода на войната. Така е замислена стратегията за пресичане на Суецкия канал и прехвърляне на битката в Египет.
Израелците нахлуват в Египет, изолират египетската Трета армия и се приближават до Суец и египетската столица Кайро. Това променя хода на войната, тъй като и двете свръхсили, подкрепящи всяка от страните - СССР, подкрепящ египтяните, и САЩ, подкрепящи израелците - се притесняват да не бъдат въвлечени в конфликта, поради което призивите за примирие се засилват.
Какво би направила подобна стратегия за Украйна
Според The Hill украинската офанзива в Русия напомня на ранните успехи, постигнати от израелците.
„Москва е само на 300 мили от тези фронтови линии. Въпреки че малцина смятат, че руската столица наистина ще бъде застрашена, близостта ѝ до бойните полета е смущаваща. За да се промени ходът на войната, може би ще е достатъчно бойните действия да се пренесат дълбоко в Русия, както направиха израелците, като пресякоха Суецкия канал и заплашиха сърцето на египетската армия и големите ѝ градове“, се казва в статията.
В същото време, пише изданието, Путин е в различна позиция от Ануар Садат, тогавашния лидер на Египет. За Египет и Сирия мир чрез преговори имаше смисъл, защото те бяха постигнали известен успех, нанасяйки критичен удар върху егото на Израел и унищожавайки неговата армия.
„Но за Путин такъв мир може да бъде неговото падение. Ако той бъде тласнат към масата за преговори от успешна украинска офанзива, която завземе руска територия, която Москва не може да си върне, това ще наруши ореолът на непобедимост за Путин, който вече пострада заради продължителната му война срещу Украйна“, пише The Hill.
Британският Гардиън пише, че Русия би обмислила преговори само когато смята, че Украйна е способна да „застраши Москва и Санкт Петербург“.
Междувременно WSJ твърди, че целта на Украйна при Курск се състои от три части: да накара Русия да изтегли войските си от Източна Украйна, да прекъсне реториката на поражението на бойното поле и да подобри позициите на Украйна преди евентуални мирни преговори, като и трите цели вече са поне частично постигнати.
Translated with DeepL.com (free version)
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1010
6
25.08 2024 в 23:35
Пичове, сериозно ли?! Не четете ли поне какво е изгенерирал автоматичния преводач?! Ясно е, че голяма част от българската журналистика е copy/paste (дано не се налага това да си го превеждате) от западните медии, ама чак пък толкоз очевидно...
200
5
25.08 2024 в 18:22
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
1020
4
25.08 2024 в 18:03
726
3
25.08 2024 в 18:02
13848
2
25.08 2024 в 16:42
Нищо че “разбитата” армия завзема нови и нови села. Че дори Руснаците ги посрещат като освободители.
Дали “разбитата” армия няма да спаси Русия от Путин? Чакаме с нетърпение…
-1840
1
25.08 2024 в 16:07
Само се надявам да не им се размине толкова леко...
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват