След избирането на Тръмп: ЕС спешно преобмисля икономическата си стратегия

OFFNews 08 ноември 2024 в 22:41 1867 3

Урсула фон дер Лайен, ЕК

Снимка Aрхив

Урсула фон дер Лайен

Евролидерите възложиха на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да разработи нова стратегия и срокове за укрепване на икономиката на ЕС и повишаване на конкурентноспособността ѝ.

Фон дер Лайен трябва да намери начин да подобри финансовия, енергийния и телекомуникационния сектор на ЕС чрез насърчаване на инвестициите и растежа, се казва в заключителната декларация от неформалната среща на върха на блока в Будапеща, предаде БТА.

Възраждането на икономическата конкурентноспособност на Евросъюза на равнище, съпоставимо с това на икономиките на САЩ и Китай, става дори "още по-неотложно", посочи Фон дер Лайен на пресконференция в кулоарите на форума след неговия край.

ЕС се опитва да възстанови икономическия си растеж след ударите, които му бяха нанесени от пандемията от КОВИД-19 и рязкото покачване на цените на енергийните източници вследствие на руската инвазия в Украйна през 2022 г.

"През всичките тези години толкова важни решения бяха отлагани в чакане на консенсус. Но консесус нямаше. Имаше само по-слабо развитие, по-нисък растеж, а сега и стагнация", каза бившият италиански премиер Марио Драги при пристигането си за участие в срещата. 

Спечелването от Доналд Тръмп на нов мандат в Белия дом придава още по-голяма степен на важност за решаване на проблема с растежа, тъй като новоизбраният президент на САЩ иска да наложи мита от 10 - 20% на всички стоки, внасяни в страната му.

Според републиканеца САЩ са подложени на нечестно отношение от страна на ЕС, Китай и други търговски партньори, затова иска да попълни търговския дефицит на страната си чрез повишаване на производствения ѝ капацитет.

"Най-важната и неотложна задача" на Евросъюза е да избегне търговска война със САЩ. От нея никой няма да спечели, тя ще навреди на всички икономики", каза австрийският канцлер Карл Нехамер

Белгийският премиер Александър де Кро изтъкна, че ЕС и САЩ имат "общ конкурент" в лицето на Китай, затова по думите на Де Кро, ако Вашингтон иска да реши въпроса с търговските практики на Пекин, САЩ и Евросъюзът трябва да направят това заедно.

Германският канцлер Олаф Шолц каза, че Европа "ще продължи да работи добре и с бъдещия американски президент".

Фон дер Лайен посочи, че ЕС продължава да получава прекалено много втечнен газ от Русия, и добави, че той би могъл да бъде заменен с американски. Евросъюзът трябва да си взаимодейства със САЩ, да отчита общите интереси и после да преговаря, каза тя.

Проблемите на европейската икономика се усложняват от тези в различните промишлени отрасли на Германия, която е най-голямата икономика в ЕС и на практика е двигателят на растежа ѝ, но от години е в застой. Нова нотка нестабилност във всички тези процеси внася и политическата криза, от която от няколко дни се тресе Федералната република след разпадането на управляващата коалиция на канцлера Шолц.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -40

    3

    Far Rider

    09.11 2024 в 12:41

    Урсула е била 4 пъти министър и 4 пъти се е проваляла. Сега е ред на ЕС.

    22558

    2

    dolivo

    09.11 2024 в 10:05

    Чудесно, най-сетне!

    Да земат са пуснат АЕЦите, че бабуля Меркел така осра нещата, поне друга жена да оправи нещата.

    -995

    1

    Vitorio

    08.11 2024 в 23:45

    Доктор Урсула като акушер-гинеколог би трябвало да е наясно с планът на Тръмп, който е Drill Baby Drill!
    И да не се тревожи, CO2,все още е 0,04% от атмосферната смес, което е пренебрежително малко, други химикали влияят на климата, и да човешко дело е, даже се знае и името на човека, ама айде да не казвам, че съм Windows :)
     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите