Евролидерите възложиха на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да разработи нова стратегия и срокове за укрепване на икономиката на ЕС и повишаване на конкурентноспособността ѝ.
Фон дер Лайен трябва да намери начин да подобри финансовия, енергийния и телекомуникационния сектор на ЕС чрез насърчаване на инвестициите и растежа, се казва в заключителната декларация от неформалната среща на върха на блока в Будапеща, предаде БТА.
Възраждането на икономическата конкурентноспособност на Евросъюза на равнище, съпоставимо с това на икономиките на САЩ и Китай, става дори "още по-неотложно", посочи Фон дер Лайен на пресконференция в кулоарите на форума след неговия край.
ЕС се опитва да възстанови икономическия си растеж след ударите, които му бяха нанесени от пандемията от КОВИД-19 и рязкото покачване на цените на енергийните източници вследствие на руската инвазия в Украйна през 2022 г.
"През всичките тези години толкова важни решения бяха отлагани в чакане на консенсус. Но консесус нямаше. Имаше само по-слабо развитие, по-нисък растеж, а сега и стагнация", каза бившият италиански премиер Марио Драги при пристигането си за участие в срещата.
Спечелването от Доналд Тръмп на нов мандат в Белия дом придава още по-голяма степен на важност за решаване на проблема с растежа, тъй като новоизбраният президент на САЩ иска да наложи мита от 10 - 20% на всички стоки, внасяни в страната му.
Според републиканеца САЩ са подложени на нечестно отношение от страна на ЕС, Китай и други търговски партньори, затова иска да попълни търговския дефицит на страната си чрез повишаване на производствения ѝ капацитет.
"Най-важната и неотложна задача" на Евросъюза е да избегне търговска война със САЩ. От нея никой няма да спечели, тя ще навреди на всички икономики", каза австрийският канцлер Карл Нехамер.
Белгийският премиер Александър де Кро изтъкна, че ЕС и САЩ имат "общ конкурент" в лицето на Китай, затова по думите на Де Кро, ако Вашингтон иска да реши въпроса с търговските практики на Пекин, САЩ и Евросъюзът трябва да направят това заедно.
Германският канцлер Олаф Шолц каза, че Европа "ще продължи да работи добре и с бъдещия американски президент".
Фон дер Лайен посочи, че ЕС продължава да получава прекалено много втечнен газ от Русия, и добави, че той би могъл да бъде заменен с американски. Евросъюзът трябва да си взаимодейства със САЩ, да отчита общите интереси и после да преговаря, каза тя.
Проблемите на европейската икономика се усложняват от тези в различните промишлени отрасли на Германия, която е най-голямата икономика в ЕС и на практика е двигателят на растежа ѝ, но от години е в застой. Нова нотка нестабилност във всички тези процеси внася и политическата криза, от която от няколко дни се тресе Федералната република след разпадането на управляващата коалиция на канцлера Шолц.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-40
3
09.11 2024 в 12:41
22558
2
09.11 2024 в 10:05
Да земат са пуснат АЕЦите, че бабуля Меркел така осра нещата, поне друга жена да оправи нещата.
-895
1
08.11 2024 в 23:45
И да не се тревожи, CO2,все още е 0,04% от атмосферната смес, което е пренебрежително малко, други химикали влияят на климата, и да човешко дело е, даже се знае и името на човека, ама айде да не казвам, че съм Windows :)
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Niko Kolev
Как ''най-добрият приятел на Тръмп'' Илон Мъск се скара с Великобритания
TheRealDruckertreiber
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България