Скандинавците подновяват съветите за оцеляване във войната

OFFNews 18 ноември 2024 в 10:51 1350 0

Брошурата

Снимка TT News Agency/AFP

Брошурата.

Милиони шведи започват да получават от днес брошури, които съветват населението как да се подготви и да се справи в случай на война или други неочаквани кризи, съобщи Би Би Си.

Издадената преди 6 г. брошура "Ако настъпи криза или война" е актуализирана заради факта, че правителството в Стокхолм смята ситуацията със сигурността за влошена, под което разбира пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Книжката е и два пъти по-голяма.

Съседна Финландия също току-що публикува свои съвети онлайн за "подготовка за инциденти и кризи".

Наскоро норвежците също получиха брошура, в която се призовава да бъдат подготвени да се справят сами в продължение на една седмица в случай на екстремни метеорологични условия, война и други заплахи.

В подробен раздел, посветен на военните конфликти, финландската брошура обяснява как правителството и президентът биха реагирали в случай на въоръжено нападение, като подчертава, че финландските власти са "добре подготвени за самозащита".

Швеция се присъедини към НАТО едва тази година, решавайки подобно на Финландия да кандидатства, след като Москва разшири войната си през 2022 г. Норвегия е член основател на западния отбранителен алианс.

За разлика от Швеция и Норвегия, правителството в Хелзинки реши да не отпечатва копие за всеки дом, тъй като това "би струвало милиони", а и електронната версия може да се актуализира по-лесно.

"Изпратихме 2,2 милиона хартиени копия, по едно за всяко домакинство в Норвегия", заяви Торе Камфьорд, която отговаря за кампанията за самоподготовка в Норвежката дирекция за гражданска защита (DSB).

В списъците с продукти, които трябва да се съхраняват у дома, са включени трайни храни като консерви с боб, енергийни блокчета и макаронени изделия, както и лекарства, включително йодни таблетки в случай на ядрена авария.

През 2018 г. Осло изпрати по-ранна версия, но Камфьорд заяви, че изменението на климата и по-екстремните метеорологични явления като наводнения и свлачища са довели до увеличаване на рисковете.

За шведите идеята за брошура за граждански спешни случаи не е нещо ново. Първото издание на "Ако дойде война" е изготвено по време на Втората световна война и е актуализирано по време на Студената война.

Но едно послание е преместено от средата на брошурата в началото: "Ако Швеция бъде нападната от друга държава, ние никога няма да се предадем. Информация, че съпротивата трябва да бъде прекратена, е невярна".

Неотдавна Финландия и Швеция все още бяха неутрални държави, въпреки че тяхната инфраструктура и "система за тотална отбрана" датират от времето на Студената война.

Миналия месец шведският министър на гражданската отбрана Карл-Оскар Болин заяви, че тъй като глобалният контекст се е променил, информацията за шведските домакинства също трябва да отразява промените.

По-рано тази година той предупреди, че "в Швеция може да има война", въпреки че това беше възприето като сигнал за събуждане, защото според него действията за възстановяване на "тоталната отбрана" напредват твърде бавно.

Заради дългата си граница с Русия и опита си от войната със Съветския съюз през Втората световна война Финландия винаги е поддържала високо ниво на отбрана. Швеция обаче намали своята инфраструктура и едва през последните години започна отново да я укрепва.

"От финландска гледна точка това е малко странно", смята Илмари Кайко, доцент по военни науки в Шведския университет по отбрана. "(Финландия) никога не е забравяла, че войната е възможна, докато в Швеция хората трябваше да бъдат малко разтърсени, за да разберат, че това наистина може да се случи", казва финландецът Кайко.

24-годишната Мелиса Ева Айосмаки, която е родом от Финландия, но учи в Гьотеборг, посочва, че се е почувствала по-притеснена, когато е избухнала войната в Украйна. "Сега се чувствам по-малко притеснена, но все още в главата ми стои мисълта какво трябва да правя, ако има война. Особено като се има предвид, че семейството ми е във Финландия".

Ръководствата включват инструкции какво да се прави при няколко сценария и призовават гражданите да се уверят, че могат да се справят сами, поне първоначално, в случай на кризисна ситуация.

Финландците са запитани как биха се справили без електричество дни наред при зимни температури до -20С. Списъкът им включва също така таблетки йод, както и лесна за готвене храна, храна за домашни любимци и резервно захранване.

В шведския контролен списък се препоръчват картофи, зеле, моркови и яйца, както и консерви със сос болонезе и готова супа от боровинки и шипки.

67-годишният шведски икономист Ингемар Густафсон си спомня, че е получавал предишни версии на брошурата: "Не съм толкова притеснен от цялото нещо, така че го приемам доста спокойно. Хубаво е, че получаваме информация за това как трябва да действаме и как трябва да се подготвим, но не е като да имам всички тези неща вкъщи".

Една от най-важните препоръки е да се съхраняват достатъчно храна и питейна вода за 72 часа.

Но Илмари Кайко се пита дали това е практично за всеки.

"Къде да го сложиш, ако имаш голямо семейство, което живее в малък апартамент?", разсъждава той.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA