Близо 9000 американски морски пехотинци ще бъдат изтеглени от японския остров Окинава, предаде АП.
Една част от тях ще бъдат пренасочени в Гуам (най-големият от Марианските острови), а останалите ще бъдат пренасочени към Австралия, Хаваите и други дестинации.
Решението е взето след среща между представители на САЩ и Япония.
Вашингтон предпочита да разпръсне по-широко силите си в региона, за да бъде военно му присъствие там „по-еластично и политически устойчиво“.
В момента в Япония има 47 хил. американски войници, които пребивават съгласно договора за сигурност, сключен между двете страни през 1960 г.
От 1945 г. до 1972 г. САЩ окупира Окинава. Най-южната провинция в Япония заема под 1% от цялата територия на Япония, но държи три четвърти от американските военни съоръжения.
В Япония отдавна съществува недоволство срещу присъствието на американските военни. Отдавна жителите на Окинава настояват американските военни да напуснат заради шум и инциденти.
Американският секретар по отбраната Леон Пенета определи решението за изтеглянето на войските като изключително важно.
„Япония не е просто наш близък съюзник, но и наш близък приятел“, подчерта той, като обеща сътрудничеството между двете страни да продължи.
Рокадите в Япония поставят на дневен ред въпроса дали САЩ ще може да отговори адекватно на зачестилите в последно време провокации в региона – основно от Северна Корея и нейната разпаднала се подозрителна ракета.
След мисиите в Ирак и Афганистан, американската армия търси нови полета за изяви.
През ноември 2011 г. Обама заяви, че въпреки съкращенията в бюджета, Вашингтон ще разшири военното си присъствие в Азиатско-тихоокеанския регион.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста