Руският готвач Кирил Грязнов, който участва в телевизионни предавания за готвене, е бил вербуван от руските разузнавателни служби, за да провокира откриващите се утре Олимпийски игри във Франция, научи The Insider. Той разказал за плановете си по време на пиянска сбирка, а изданието успяло да потвърди връзките му с офицери от ФСБ и ГРУ.
Разследването е съвместно с германското издание Der Spiegel и френския Le Monde. Един от авторите му е българският журналист Христо Грозев.
Грязнов е арестуван от френските служби за сигурност и у него са открити доказателства, които позволяват да му бъде повдигнато обвинение в шпионаж.
„Те ще запомнят тази Олимпиада!“
Кирил Грязнов е паднал в клопката благодарение на алкохолната си зависимост. На 7 май той трябвало да замине за Париж с прекачване в Истанбул, но се напил толкова много, че в Истанбул не само не го качили на самолета, но и попаднал в черния списък. Пътувал с кола от Турция до България. На българска територия мужикът отново се почерпил подобаващо и, трогнат от българското гостоприемство, започнал да разказва на случайни хора, че е отишъл в Париж неслучайно, а с тайна мисия.
„Те дълго ще помнят тази олимпиада“, заплашвал той, без да обяснява какво точно има предвид.
В отговор на скептичните погледи Грязнов размахвал някаква лична карта, предназначена да докаже, че наистина е свързан със специалните служби. Пред свидетели той се обаждал на някого и му обяснявал, че е наел някакъв молдовец от Кишинев за задачата и че всичко върви по план. Впечатлени от историята българи обаче са сигнализирали The Insider за странния гост и последвалата проверка на медията е установила, че той наистина е подозрителен герой.
Готвач с връзки
Кирил Грязнов е роден през 1984 г. в Перм, баща му е главен лекар на местната болница. Грязнов е учил право в Държавния национален изследователски университет на Русия, след което се премества в Москва, където през 2007 г. завършва магистратура. Три години по-късно младият юрист внезапно решава, че иска да стане готвач и изкарва курс в Le Cordon Bleu Paris, след което работи в ресторант с категоризация от "Мишлен" в Куршевел.
По-късно в Русия той продължава да работи като готвач, периодично се появява в различни токшоута, като „Дачный Ответ“ по НТВ и „Избери ме“ по телевизионния канал „Домашний“, където шест момичета се опитват да спечелят сърцето му (нещо като аналог на Ергенът у нас).
„Запознайте се с Кирил Грязнов, успешен бизнесмен и ресторантьор, той има всичко, но не и любов“ - така го представят в телевизионното предаване.
Зад кулисите се разкрива истинската картина на личния му живот: поредица от скандали, подозрения, записи със скрита камера и грозни раздели, придружени с най-унизителни обиди. Той обаче не е нито „ресторантьор“, нито „успешен бизнесмен“ - успешните периоди се сменят с неуспешни, просрочените дългове и проблемите с алкохола пречат на кариерата му на готвач. В един такъв момент през 2013 г. едно от момичетата, които го били изоставили от съжаление, предложило на Грязнов, който бил останал съвсем без пари, да ме прехвърли някаква сума.
Контактите на Грязнов обаче не са само около черпаците и тиганите в кухнята. Според кореспонденцията му, по време на пътуването си до Люксембург през 2008 г. той се запознал с лорд Робърт Скиделски, британски икономист с руско-еврейски корени. Скиделски е получавал заплата от Русия като „независим директор“ на „Роснефт“ и е подкрепял анексирането на Крим. В навечерието на пълномащабното нахлуване в Украйна той подписа писмо, публикувано във „Файненшъл таймс“, в което се казваше, че Русия има основателни причини да се страхува за сигурността на собствените си граници, а след нахлуването призова за отмяна на санкциите срещу Русия. В кореспонденцията си Грязнов и Скиделски топло си спомнят за срещата си в Люксембург и се договарят да се срещнат в Москва.
Въпреки че в самата биография на Грязнов няма данни за близостта му с разузнавателните служби, неговите познати, съдейки по кореспонденцията, са наясно, че те са факт.
Така например през 2009 г. Юлия Пастухова, секретарка на директора на „Кен-Груп“, изпраща на Грязнов картата на сметката на сина на директора, майор Андрей Беляшов, висш офицер в Главното управление на кадрите на Министерството на отбраната.
В друг случай през 2010 г. познат на Грязнов от Перм, предприемачът Антон Михайлов, иска от него информация за офицер от ФСБ и изпраща данните му:
"Коливанов, Едуард Сергеевич, 16.12.1968 г. От 11.1996 г. до 05. 2007 г. е старши офицер от службата на електронна борба. Можеш ли внимателно да научиш що за човек е и дали си струва да му се има доверие", гласи съобщението.
Удивително е, че едва завършил юрист, който е решил да се посвети на готварството, е смятан за човек, който може да отговори на въпроса на кой офицер от ФСБ може да се има доверие и че по някакъв начин би могъл да влияе на кариерата на майор от Главното управление на кадрите в Министерството на отбраната.
Връзки в спецслужбите
Възможно е Грязнов да дължи добрите си връзки на брат си Дмитрий, юрист, който е ръководител на Главния отдел за правна и документална подкрепа на Парламентарната асамблея на Съюзната държава на Русия и Беларус. Малко хора разбират с какво се занимава това странно интеграционно сдружение, но сред неговите функционери има доста членове на специалните служби. Например Дмитрий Грязнов лети със съвместни полети и има общ шофьор с колегата си Андрей Чеканов, който заема не по-малко загадъчната длъжност „началник на главния отдел (канцелария на ръководството на Парламентарната асамблея)“.
Чеканов е регистриран в сграда 36 на улица „Зорге“ - в същата сграда живеят например Денис Сергеев (известен още като Сергей Федотов), един от отровителите на Скрипал, както и офицерите от ГРУ Сергей Скворцов и Елена Кулкова, които бяха арестувани в Швеция за шпионаж.
Чеканов не е единствената връзка на Грязнов със службите за сигурност. Ако се съди по базата данни за авиационните резервации, през 2019 г. той е летял от Перм до Москва с билет, закупен от полковник Владимир Бондарчук, бивш главен инспектор на Службата за контрол на ФСБ.
Интересно е, че Кирил Грязнов не крие особено факта, че не е просто готвач. Така например през 2012 г. той пише на хазяйката на апартамента си във Франция:
„Добре се справям, в Москва съм, работя за държавата!“ - въпреки че няма никакви доказателства, че е работил за някакви държавни компании или организации.
Арестът на готвача
Френските власти не подхождат лекомислено към Грязнов. На 19 юли той е арестуван по обвинение в шпионаж и го грозят до 30 години затвор. Съобщава се, че у него са намерени някои „дипломатически материали“ (matériel diplomatique) и удостоверение, което показва, че принадлежи към „Отдел V“ на руските служби за сигурност. Последното съобщение е особено загадъчно, тъй като се отнася за Центъра за специални поръчки „Вимпел“ на ФСБ, но Грязнов с неговото минало не би могъл да служи там, а и е немислимо офицери от „Вимпел“ да носят служебна карта.
Енергичността на френските служби за сигурност е разбираема: пиянските приказки за наети молдовци и провокациите по време на Олимпийските игри не звучат толкова безсмислено, колкото може да се стори на някои, като се има предвид вече известният контекст.
През ноември няколко молдовски граждани бяха арестувани в Париж за това, че са пръскали антисемитски графити по стените, включително със заплахи за повторение на терористичната атака на Олимпийските игри през 1972 г., когато израелски спортисти бяха взети за заложници. Арестуваните признаха, че са получили по 500 евро от своите водачи. Оказа се, че тези лица са свързани с прокремълската партия на молдовския олигарх Илан Шор, който понастоящем се укрива в Русия. Заслужава да се отбележи, че след появата на графитите снимките им бяха незабавно разпространени в Twitter от свързаната с ГРУ бот мрежа Doppelgänger.
Светослав Метанов
Светослав Метанов е журналист. От 2015 г. е редактор в OFFNews. Преди това е работил в Клуб Z и вестник Труд.