Русия се превърна в най-големия доставчик на петрол за Китай, продавайки Пекин суров петрол с отстъпка на фона на санкциите заради войната в Украйна. Вносът на руски петрол нарасна с 55% за година и достигна рекордно ниво през май, измествайки Саудитска Арабия като най-голям доставчик за Китай, съобщава Би Би Си.
Китай увеличи покупките на руски петрол, въпреки че търсенето е намалено от ограниченията на COVID и забавянето на икономиката, след като през февруари Китай и Русия обявиха, че приятелството им "няма граници".
Китайските компании, включително държавният рафинерен гигант Sinopec и държавната компания Zhenhua Oil, увеличиха покупките си на руски суров петрол през последните месеци, след като им бяха предложени големи отстъпки, тъй като купувачите в Европа и САЩ избягваха Руската федерация в съответствие със санкциите.
Вносът в Китай включва доставките, изпомпвани по тръбопровода "Източен Сибир" през Тихия океан, и доставките по море. Той възлиза на близо 8,42 млн. тона през миналия месец по данни на китайската Главна митническа администрация. Това изтласква Саудитска Арабия - доскоро най-големият източник на суров петрол за Китай - на второ място със 7,82 млн. тона.
През март САЩ и Обединеното кралство заявиха, че ще забранят вноса на руски петрол, а ЕС работи за прекратяване на зависимостта си от руския газ, тъй като Западът засилва икономическия отговор на инвазията в Украйна. Тогава президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че този ход е насочен към "основната артерия на руската икономика".
Износът на енергия е жизненоважен източник на приходи за Русия, но този ход вероятно ще засегне и западните потребители.
Миналата седмица в доклад на мозъчния тръст "Център за изследване на енергетиката и чистия въздух" се посочва, че през първите 100 дни от нахлуването на страната в Украйна Русия е получила почти $100 млрд. долара от износ на изкопаеми горива, въпреки че през май износът е намалял. ЕС е съставлявал 61% от този внос на стойност приблизително $59 млрд.
Като цяло износът на руски нефт и газ намалява, а приходите на Москва от продажбата им също са намалели от пика от доста над 1 млрд. долара на ден през март. Но приходите все още надхвърлят разходите за войната в Украйна през първите 100 дни - по оценка на CREA Русия харчи около 876 млн. долара на ден за инвазията.
Данните от понеделник показват също, че миналия месец Китай е внесъл 260 000 тона ирански суров петрол - третата му доставка на ирански петрол от декември миналата година. Китай продължава да купува ирански петрол въпреки санкциите на САЩ срещу Техеран.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста