Русия разменя журналиста Гершкович и бившия морски пехотинец Пол Уилън (допълнена)

OFFNews 01 август 2024 в 15:45 3085 2

Еван Гершкович

Снимка ТАСС

Еван Гершкович

Русия освобождава репортера на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович и бившия американски морски пехотинец Пол Уилън като част от голяма размяна на затворници със САЩ, твърдят анонимни източници на Bloomberg. Според агенцията това ще е най-голямата размяна след Студената война.

Задържаните в Русия мъже за шпионаж са на път да пресекат границата. Засега няма официална информация за размяната, но различни западни медии обявиха, че тя тече в момента. Би Би Си прибави сред освободените и журналистката Алсу Курмашева, осъдена за разпространение на фалшиви новини на 6,5 г. затвор. Журналистката от татаро-башкирската служба на Радио Свобода е задържана в Москва през есента на 2023 г., когато Курмашева се връща за кратко в Русия, за да посети роднини. Тя има и американско гражданство.

Американската телевизия "Фокс нюз" съобщи, че намиращият се в затвора журналист Гершкович се очаква да се върне в САЩ като част от размяна на затворници, вероятно по-късно днес.

Сайтът за проследяване на полети "Флайтрадар24" показа, че специален руски правителствен самолет, използван при предишна размяна на затворници с участието на САЩ и Русия, е летял от Москва до руската Калининградска област, която граничи с Литва и Полша, след което се е върнал в руската столица, съобщи Ройтерс.

Mash отбелязва, че в Калининград се е състоял първият етап от размяната на затворници със Запада. Артем и Анна Дулцеви, които бяха осъдени в Словения на година и 7 месеца по обвинения в шпионаж, са били екстрадирани в Русия.

По-късно турски телевизионен канал съобщи, че размяната ще е на турско летище тази вечер. Информационната агенция IHA обяви, че размяната се контролира от турската разузнавателна служба.

От няколко часа руските медии следят самолет Ту-204 от авиоескадрила "Россия", който преди няколко часа излетя от московското летище Внуково. По данни на службата Flightradar24 той се е приземил в Анкара около 16:25 ч. московско време.

По същото време Ройтерс стартира предаване от летището в Анкара - то се излъчва и от турския канал NTV. На него се вижда самолетът с руско знаме на опашката.

Според различни медии сред хората, които могат да бъдат разменени, са германският наемник Рико Кригер и Вадим Красиков, обвинен в Германия за убийството на чеченския сепаратист Зелимхан Хангошвили. 

Смята се, че Русия ще освободи и опозиционерите Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза, правозащитникът Олег Орлов, бившите ръководители на регионалните щабове на Алексей Навални Лилия Чанишева и Ксения Фадеева, художниците Саша Скочиленко и Даниил Кринари, 18-годишният Кевин Лик, журналистката Мария Пономаренко.

Преди дни Би Би Си написа, че германските и беларуските власти са потвърдили за започнали преговори за по-нататъшната съдба на Рико Кригер, осъден на смърт в Беларус заради това, че през октомври 2023 г. е организирал експлозия на жп гара Озерище в покрайнините на Минск. Говорителят на МВнР Анатоли Глаз обяви, че беларуската страна е предложила на Германия "конкретни решения на наличните варианти за развитие на ситуацията".

По неофициални данни в отговор САЩ са готови да освободят осъдения за пране на пари с крипто валута Александър Винник, Максим Марченко и Вадим Конощенко, осъдени за контрабанда и нарушаване на санкциите, както и Владислав Клюшин (осъден за хакерство и търговия с вътрешна информация), които излежават присъдите си в САЩ. Възможно е да бъде освободен и Роман Селезньов, задържан от американските разузнавателни агенции през 2014 г. на Малдивите и по-късно осъден на 14 и 27 г. за киберпрестъпления и измами. 

По рано днес The Moscow Times обяви, че между 20 и 30 политически затворници ще бъдат разменени.

Процедурата

Традиционно размяната се пази в тайна, за да могат представители на разузнавателните служби на разменящите държави да пристигат свободно на място и да присъстват лично по време на процеса. Една от най-важните задачи на служителите на място е да се уверят, че получават точно тези хора, за които предварително са се договорили, отбелязва Би Би Си.

Срещата обикновено се провежда на равно място с добра видимост.

По време на Студената война на моста Глиник между Берлин и Потсдам - фактическата граница между двете враждуващи страни - се провеждат редица важни разговори между СССР и страните от Западния блок. За 24 г. по този мост, наричан "мостът на шпионите", са разменени 38 души: съветският блок получава 10 свои агенти, а западните страни успяват да върнат според различни източници 28 или 29 души.

През последните 15 г. обменът най-често се осъществява на летищата. През 2010 г. на летището във Виена 10 агенти на руското външно разузнаване са разменени за четирима руснаци, поискани от Запада.

След началото на руската инвазия в Украйна самолетите на Москва загубиха възможността да летят директно до Европа. Последната размяна между Съединените щати и Русия се състоя на летище Абу Даби в Обединените арабски емирства.

Подробностите за размяната обикновено се пазят в тайна до последния момент, за да не се нарушат постигнатите споразумения. Преговорите по обмена често са много трудни, включително и поради факта, че страните ги водят по неофициални канали. Има случаи, когато договорката е пропадала в последния момент.

Последната стъпка по пътя към размяната е изготвянето на документи, според които задържаните от двете страни се освобождават от ареста. След това те се транспортират до мястото на размяната.

Когато започне самата процедура по размяна, лицата, които трябва да бъдат разменени, придружени от представители на службите за сигурност, започват да се движат едновременно един към друг. На половината път - сега обикновено разстоянието между два кацнали самолета - страните спират. Представителите на спецслужбите остават по-близо до самолета си и посрещат разменяните лица. Разменените лица се разминават. Това обикновено отнема само няколко секунди. След това страните се връщат в самолетите си и напускат третата държава.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    155

    2

    Джендо Джедев

    01.08 2024 в 16:21

    Рашагите именно затова арестуват чужденци по скалъпени обвинения. Точно като наркокартел са.

    2114

    1

    Mateevk

    01.08 2024 в 15:50

    И Навални можеше да е сред тях, но не доживя. Заради един проклет малък тромб!
     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите