Принц Хари не е бил неправомерно лишен от финансираната от данъкоплатците охрана по време на посещения във Великобритания, след като се е отказал от статута си на работещ член на кралското семейство и се е преместил в САЩ. Това постанови лондонски съдия в сряда, съобщава АП.
Съдия Питър Лейн обаче заяви пред Висшия съд, че решението за осигуряване на охрана на Хари за всеки отделен случай не е било незаконосъобразно, ирационално или необосновано.
Херцогът на Съсекс твърди, че той и семейството му са били застрашени при посещенията си във Великобритания заради враждебността към него и съпругата му в социалните медии и непрестанното преследване от страна на новинарските медии.
Адвокатът му твърди, че правителствената група, която е оценявала нуждите на Хари от сигурност, е действала ирационално и не е спазила собствените си правила, които е трябвало да изискват анализ на риска за безопасността на херцога.
Адвокатът на правителството заяви, че Хари е бил третиран справедливо и все пак му е била осигурена защита при някои посещения, като цитира охраната, която го е пазила през юни 2021 г., когато е бил преследван от фотографи, след като е присъствал на събитие с тежко болни деца в ботаническата градина „Кю гардънс“ в Западен Лондон.
Комисията, която взе решението да отхвърли молбата му за охрана, взе предвид по-широкото въздействие, което „трагичната смърт“ на майка му, покойната принцеса Даяна, оказа върху нацията, и при вземането на решението си даде даде превес на „вероятното значително обществено разстройство, ако се случи успешна атака“ срещу сина ѝ, заяви адвокат Джеймс Иди.
39-годишният Хари, по-малкият син на крал Чарлз Трети, наруши традициите на кралското семейство с готовността си да се обърне към съда, за да предизвика както правителството, така и таблоидите в стремежа си да държи издателите отговорни за преследването му през целия му живот.
Искът е едно от шестте дела, които Хари е завел във Висшия съд. Три от тях бяха свързани с мерките за сигурността му, а три - срещу издатели на таблоиди, за които се твърди, че са хаквали телефони и са използвали частни детективи, за да шпионират живота му за новинарски материали.
В първото си дело, което стигна до съда, Хари спечели голяма победа миналата година срещу издателя на „Дейли Мирър“ във връзка с обвиненията в хакване на телефони, като спечели съдебно решение и в крайна сметка уреди останалите обвинения, които трябваше да бъдат разгледани в съда. Макар че споразумението не беше оповестено, той трябваше да получи възстановяване на всичките си съдебни разходи плюс междинно плащане в размер на 400 000 лири (505 000 долара).
Неотдавна той оттегли дело за клевета срещу „Дейли Мейл“ заради статия, в която се казваше, че се е опитал да скрие усилията си да продължи да получава финансирана от правителството охрана. Хари се отказа от делото, след като съдия постанови, че е по-вероятно да загуби в съдебен процес, тъй като издателят може да докаже, че изявленията, направени от негово име, са подвеждащи и че статията от февруари 2022 г. отразява „честно мнение“ и не е клеветническа.
Миналата година Хари не успя да убеди друг съдия, че трябва да може частно да плаща на лондонската полиция да го охранява, когато идва в града. Съдията отхвърли това предложение, след като правителственият адвокат заяви, че полицаите не трябва да се използват като „частни бодигардове за богатите“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург