Как се финансират терористичните организации? На този въпрос дава отговор Би Би Си в свой анализ.
Преди година "Ислямска държава" беше малко позната на международната сцена и се приемаше просто като една от многото групировки. За нея знаеха само членовете й и работещите в сферата на сигурността.
Дори когато стана по-известна, на нея се гледаше просто като на още една от многото групировки, възползвали се от хаоса в Сирия.
През януари 2014 г. американският президент Барак Обама омаловажи заплахата, но само за няколко месеца "Ислямска държава" се разви и завзе огромни и ценни територии от цяла северна Сирия и Ирак. Значимостта й нарасна дотолкова, че бившият министър на отбраната на САЩ Чък Хейгъл описа "Ислямска държава" като "сложна и добре финансирана" група.
"Те са нещо повече от терористична групировка... те са изключително добре финансирани", подчерта Хейгъл.
Един от въпросите, които занимават международната общност, обаче е за това как се финансира "Ислямска държава".
Приходите на "Ислямска държава" идват най-вече от продажбата на петрол, от данъци, изнудване и грабежи.
Затова и водената от САЩ коалиция е насочила значителна част от своите въздушни сили срещу петролни рафинерии и контрабандни канали, за които се смята, че са в основата на финансовото оцеляване на групата.
По време на Студената война много страни спонсорираха различни групировки.
Краят на Студената война и използването на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН срещу страни като Либия и Судан доведе до намаляване на държавното спонсориране на терористи.
И докато Хизбула продължава да работи с държавна подкрепа, то терористичните организации вече не могат да разчитат на държавно спонсорство и им се налага сами да си набавят необходимите средства.
Именно финансовото управление е в основата на успеха на всяка терористична или бунтовническа организация.
Осигуряването и поддържането на надеждно финансиране е ключът към преминаване от радикална група, която признава терористичната организация към съществуването на по-организиран и планиран модел.
Успехът на една групировка се определя колкото от умението за финансов мениджмънт, толкова и от военната подготовка и способността да набират бойци.
Като цяло, терористичните групи могат да разчитат на финансиране от два основни източника:
Вътрешно финансиране - средства от данъчното облагане на предприятията, транспортните маршрути и т.н., както и от отвличания, откуп и печалба от търговия.
Външно финансиране - осигурява се от симпатизанти на каузата, които често са доста заможни и са от държавите на Персийския залив, наричани "златната верига".
Понякога и самите групи си прехвърлят дарения. Така например, нигерийската група Боко Харам съобщи, че през 2012 г. е получила 250 000 долара от "Ал Кайда" в Магреб.
За да са финансово независими, терористичните групи трябва да преминат от външно към вътрешно финансиране, на което международната общност по-трудно може да въздейства.
Сомалийската ислямистка групировка "Ал Шабаб" е добър пример в това отношение. Освен известно ограничено финансиране от външни източници, което получава, групировката е разработила и доходен бизнес за износ на въглища, който според ООН й носи до 80 млн. долара за година.
Освен от този бизнес, групировката се финансира и от данъци, както и повишаването на държавни данъци и някои услуги, в замяна на което "Ал Шабаб" предлага сигурност.
От "Ислямска държава" пък обещат услуги и хранителни продукти на мюсюлманите в териториите, които контролират.
Контролът на територии също позволява развиването на доходоносен бизнес, като например отглеждането на опиумен мак в Афганистан. Въпреки 13-годишните усилия на НАТО, отглеждането на му продължава и според данните от Афганистан се доставя 90% от опиума в света и печели до 150 млн. на година.
Не всички групировки обаче контролират територия, от която могат да печелят средства от данъчно облагане или пък изнудване. В слабо обитавани региони в Сахара и Сахел, "Ал Кайда" набавя необходимите й средства по два начина - отвличане на чуждестранни туристи и работници за откуп, от което групировката е спечелила около 100 млн. долара за 5 години, и контрол над контрабандните канали за наркотици, които пътуват от Латинска Америка за Европа.
Отвличането с цел откуп е все по-практикувано от терористичните групи.
За периода от 2011 г. до 2013 г. "Ал Кайда" на Арабския полуостров, базирана в Йемен, е спечелила по този начин около 20 млн. долара.
По данни на ООН пък между 2004 и 2012 г. терористичните групи са спечелили около 120 милиона долара от отвличания.
Смята се, че само през миналата година приходите на "Ислямска държава" са се увеличили с 45 млн. долара.
Във финансирането се крие обаче както силата, така и слабото място на терористичните групировки.
След атаките от 9 септември международната общност се опитва да унищожи терористичните групи като се цели във финансирането им.
И все пак това не е лесна задача, след като терористичните групи в Сирия и Ирак се развиват в посока от външна зависимост към вътрешна самодостатъчност.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
19.01 2015 в 17:05
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.01 2015 в 23:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.01 2015 в 22:29
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.01 2015 в 18:19
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.01 2015 в 16:30
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.01 2015 в 10:08
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17.01 2015 в 08:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара