Основателят на българското дружество, свързано с избухващите пейджъри, е изчезнал

OFFNews 27 септември 2024 в 08:31 1745 0

Експлодирал пейджър

Снимка Getty Images

Експлодирал пейджър в Ливан

Полицията в Норвегия е издала международна заповед за издирване на техен гражданин от индийски произход, във връзка с продажбата на пейджърите на ливанската групировка "Хизбула", които се взривиха миналата седмица и убиха десетки хора.

39-годишният Ринсон Хосе, който е основател на българското дружество, за което се предполага, че е част от веригата за доставка на пейджъри, e изчезнал по време на служебно пътуване в САЩ миналата седмица. Трябвало е да се появи на конференция в Бостън, но така и не е отишъл, съобщават норвежки медии. Не се е прибрал и обратно с полета, за който е имал билет през уикенда.

В четвъртък полицията в Осло съобщи, че е получен сигнал за изчезнало лице във връзка със случая с пейджърите. Образувано е дело за изчезнали лица и е изпратена международна заповед за издирван.

Хосе е отказал да коментира случая с пейджърите, когато „Ройтерс“ се свързали с него на 18 септември, и е затворил телефона, след като е попитан за бизнеса му в България. След това той не отговарял на многобройните обаждания и съобщения, пише британския вестник „Гардиън“, цитиран от Нова ТВ. 

Работодателят му DN Media Group съобщи, че Хосе, който работи в отдела за продажби на норвежката медийна компания, е заминал за конференция в Бостън на 17 септември и от следващия ден компанията не може да се свърже с него. Според търговския регистър на България Хосе е основал през 2022 г. Norta Global Ltd със седалище в столицата София.

Компания в Унгария също е посочена като продавач от пейджърите, което самата тя е отхвърлила. Оттам твърдят, че са само посредник.

Комисията по сигурността в унгарския парламент вече е получила информация от унгарското контраразузнаване за пейджърите, пише шефът на комисията Сас Золтан във Facebook профила си.

„Комисията е получила следната информация: Зад производството и продажбата на пейджърите стои мрежа от няколко компании. Те не са произведени в Унгария и продуктите никога не са били в Унгария. В продажбата им са участвали фирми, регистрирани в Унгария и България. Тези компании са били „просто посредник“, вероятно за да покрият действителния източник. Смята се, че пейджърите са достигнали до потребителите по маршрута Тайван - Хонконг – Ливан“, пише той.

При нападенията с пейджъри в Ливан загинаха 12 души, включително две деца, а 2800 души бяха ранени. Ден по-късно при нова атака бяха убити още 25 души, а повече от 450 бяха ранени при експлозии на уоки-токита в ливански супермаркети, на погребения и по улиците.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите