Европейската директива за временните работници във вида, в който функционира, представлява предателство към европейския дух и основните принципи на ЕС. Това заяви днес в Залцбург френският президент Еманюел Макрон в началото на тридневната си обиколка в Централна и Източна Европа, цитиран от Франс прес и БТА.
"Единният европейски пазар и свободното движение на работници нямат за цел да облагодетелстват страните, които насърчават занижаването на социалните права", посочи френският държавен глава. По думите му "тъкмо това подхранва в нашите страни популизма и подкопава доверието в европейския проект".
"Проектът за реформа на директивата, която предлагаме, е проект, насочен към намаляване на периода на работа на командирования (временния) работник до една година, засилване на контрола и развитие на двустранното сътрудничество за контрол, съществуването на един трезв принцип, а именно - за еднакъв труд, еднакво заплащане - което премахва именно това изкривяване", каза Макрон във видеозапис, поместен в сайтовете на френски медии.
По този начин според него ще може да се преработи в дълбочина сегашната система.
Макрон потвърди отново приоритетите си за бъдещето на ЕС и еврозоната, изтъквайки целта за създаване на бюджет и парламент на еврозоната, социална основа и данъчна хармонизация. По думите му, съществуват "общи гледни точки" с Австрия по тези въпроси и предложения в тази посока ще бъдат направени до края на 2017 година.
Въпросът за командированите работници беше една от темите в предизборната кампания на френския президент и в това отношение той има подкрепата на Германия. Макрон се надява да убеди достатъчно страни, по-специално от Източна Европа, за да събере мнозинство в подкрепа на реформата на директивата на европейска среща, насрочена за 23 октомври.
По-късно днес в Залцбург ще се състои среща и с премиерите на Чехия и Словакия - Бохуслав Соботка и Роберт Фицо.
Утре и другиден френският президент ще посети Румъния и България.
Директивата от 1996 година дава право на предприятие от ЕС да изпраща временно свои служители в друга страна от Евросъюза, но продължавайки да плаща осигурителни вноски в изпращащата страна. Освен това според сегашния текст командированият работник има право да остане в дадена страна от ЕС три години, а Европейската комисия обмисля да го намали на две години. Макрон обаче иска този период да бъде не повече от година.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма