Конференцията за Либия: Въздържание от намеса и спазване на оръжейното ембарго (допълнена)

OFFNews 19 януари 2020 в 21:28 3348 0

Срещата за Либия, която се проведе в германската столица Берлин, приключи след 5 часа разговори с решение световните лидери да се „въздържат от намеса“ във войната на Либия, като обещаха да запазят оръжейно ембарго. "Всички участници се ангажираха да се въздържат от намеса във въоръжения конфликт или във вътрешните работи в Либия", каза лидерът на ООН Антонио Гутерищ, а германският канцлер Ангела Меркел добави, че има и "съгласие, че искаме да запазим оръжейното ембарго, което ще бъде строго контролирано".

Международната конференция за ситуацията в Либия започна в Берлин с най-малко 10 държавни и правителстени ръководители, съобщават световни медии. Форумът ще търси механизми за постигане на примирие, създаване на механизъм за контрол върху прекратяването на огъня, изпълнение на забрана за внос на оръжия в Либия, възобновяване на политическия процес в страната, възстановяване на държавния контрол над армията, провеждане на икономически реформи и спазване на правата на човека.

Срещата идва седмица след форума в Москва по инциатива на Русия и Турция за намиране на мирно решение на конфликта. До подписване на споразумение за примирие не се стигна, тъй като командващият Либийската национална армия Халифа Хафтар смята, че проектът пренебрегва много от исканията на либийската армия.

В срещата днес са взели участие руският президент Владимир Путин, президентите на Турция Реджеп Ердоган и на Франция Еманюел Макрон, британският премиер Борис Джонсън, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, държавният секретар на САЩ Майк Помпейо, представители на Алжир, Египет, Обединените арабски емирства и Китай.

В Берлин са също германският канцлер Ангела Меркел, ръководителят на либийското Правителство на националното съгласие Файез Сарадж и командващият Либийската национална армия. Меркел и външният министър Хайко Маас проведоха отделни срещи с
ръководителя на либийското Правителство на националното съгласие Файез Сарадж и командващия на Либийската национална армия фелдмаршал Халифа Хафтар, съобщи пред журналисти германският правителствен говорител Щефен Зайбер

"Става дума за конфликт чрез посредници, движен от външни сили: Русия, Египет и други са на едната страна (на страната Халифа Хафтар – бел. ред.), Турция и други – на другата страна (на правителството в Триполи), а държави от Европейския съюз има и в единия, и в другия лагер. Такъв конфликт може да завърши, само ако външните сили решат да му сложат край. Именно за това призовава Великобритания, това продължава прекалено дълго, това е позор“, каза Борис Джонсън, цитиран от ББС.

Преди началото на форума върховният представител по външната политика Жозеп Борел е разговарял с египетския външен министър Самех Шукри. 

В Туитър Борел написа, че акценти в разговорите са били спешната необходимост от спирането на огъня в страната и начините за възобновяване на политическия диалог. Очакват се и разговори между президентите Путин и Ердоган. 

Пред ДПА премиерът на либийското правителство на националното съгласие Файез Сарадж е изразил съмнение, че командващият Либийската национална армия Халифа Хафтар е сериозно настроен за мирно решаване на конфликта. Според Сарадж "всички знаят, че Хафтар се стреми към властта на всяка цена". 

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо коментира, че според него "положението е толкова сложно и че страните в конфликта са толкова упорити, че бих имал умерени очаквания". 

Часове преди срещата от департамента на САЩ съобщиха, че конфликтът в Либия прилича все повече на този в Сирия. 

Според плановете на германското превителство Сарадж и Хафтар няма да вземат участие в основните дискусии. Очаква се те да бъдат привлечени към работата на останалите участници в края на конференцията, ако бъде съгласуван заключителен документ. 

Вчера пратеникът на ОНН в Либия Гасан Саламе заяви пред Франс прес, че "точно затова има Берлинска конференция, да кажем на г-н Хафтар и на всички останали, че наистина има много държави, които подкрепят войната от едната или от другата страна. Но международната общност, надявам се, е стигнала до заключението, че поема огромен риск като разпалва конфликта". В интевю за в. "Аш Шарк ал Аусат" Саламе призова за изтегляне на всички чуждестранни бойци от северноафриканската страна. 

Междувременно се проведе среща между президентите на Русия Владимир Путин и на Турция Реджеп Ердоган и съвместна пресконференция. 

"Турция ще обере плодовете на усилията си по отношение на Либия в предстоящите преговори в Берлин", заяви Ердоган, цитиран от турското англоезично издание Daily Sabah

Двамата президенти разговаряха по време на среща между делегациите, в която бяха включени министърът на отбраната Хулуси Акар, министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу, ръководителят на Националната разузнавателна организация на Турция (MIT) Хакан Фидан, директорът на пресслужбата на турския президент Фахретин Алтън, говорителят на президента Ибрахим Калън и други високопоставени служители.

Ердоган каза, че Турция е наясно с отговорността си по отношение на осигуряването на прекратяване на огъня в Либия, но отбеляза, че в това отношение трябва да си сътрудничат всички участници.

„Завършихме много проекти, включително системите за отбрана С-400 с решителност и без да правим никакви отстъпки по нашите национални интереси, въпреки целия натиск, с който се сблъскахме“, каза Ердоган, като отбеляза, че съвместните усилия на двете страни са допринесли значително за разрешаване на конфликтите в региона.

Путин подчерта, че засега са предприети сериозни стъпки по отношение на политическия процес в Либия.

"Въпреки продължаващите конфликти на място, враждуващите страни ни послушаха и беше постигнато примирие (в Либия)", каза руският президент. "Дори фактът, че конфликтните страни в Либия дойдоха в Москва само за преговори за примирие, според мен е успех", каза той, като благодари на външните министри на двете страни.

Путин отбеляза, че двете страни са предприели сериозни стъпки в Истанбул, които проправиха пътя за преговорите в Берлин и имат за цел да финализират проблема на срещата на върха.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите