Джей Ди Ванс е новият вицепрезидент на САЩ. Ванс е пример за американската мечта - човек, който е тръгнал от нищото, и е стигнал до върха.
В предизборната кампания той се утвърди като „нападателното куче“, което безмилостно критикува опозицията - роля, която традиционно се изпълнява от кандидат-президентите, макар и да не изглежда толкова важна предвид реториката на самия Тръмп.
Кой е той?
Ванс е роден като Джеймс Доналд Боуман в Охайо. Житейските му битки започват още от ранна детска възраст. Майка му се бори със зависимости, а баща му напуска семейството, когато Джей Ди е малък. Той сменя фамилията си няколко пъти, a проблемите на майка му със злоупотребата с наркотици водят до хаотично детство и той редовно намира убежище в къщата на баба си и дядо си, от които е и отгледан.
Когато се жени, Джей Ди и съпругата му Уша приемат фамилията Ванс в чест на фамилията на баба му и дядо му по майчина линия - което води до сегашното му име: Джеймс Дейвид Ванс.
Мидълтаун се намира в Ръждивия пояс на Охайо, но Ванс се идентифицира тясно с корените на своето семейство на юг, в Апалачите - обширен планински вътрешен регион, който се простира от дълбокия Юг до покрайнините на индустриалния Среден Запад и Североизток.
В бестселъра си през 2016г. Hillbilly Elegy (елегия за момчето от хълма, бел. ред.) Ванс рисува личен портрет на изпитанията, мъките и лошите решения на членове на семейството, съседи и приятели.
Успехът на книгата на Ванс води до филмова адаптация, която печели Оскар през 2020 г. за най-добра поддържаща роля.
По времето, когато книгата излиза, Ванс е част от американската морска пехота и на служба в Ирак, а след завършва юридическия факултет на университета Йейл. Работил е както в правни, така и в предприемачески фирми.
Hillbilly Elegy го превръща не само в автор на бестселъри, но и в търсен коментатор. До преди години Ванс е популярен критик на Тръмп и дори го нарича "новият Хитлер на Америка". Често е канен да коментира симпатиите към Доналд Тръмп на белите избиратели от работническата класа.
„Това, което прави Тръмп, е да дава на хората повод да сочат с пръст някой друг, да сочат с пръст мексиканските имигранти, китайската търговия, демократичния елит или нещо друг", коментира той в предишни интервюта.
Но по ирония на съдбата това са някои от темите, които той повдигаше като част от кампанията на Тръмп.
Става поддръжник на Тръмп през 2020 година, когато подкрепя искането му за ново преброяване на резултатите от президентските избори.
Как навлиза в политиката?
През 2017 г. Ванс се връща в Охайо и продължава да работи в областта на рисковия капитал.
През 2021 г. той кандидатства за Сената на САЩ в Охайо. Кандидатурата му е пълна с пречки заради предишната му критика към Тръмп. Но по време на кампанията за Сената Ванс се извинява за предишните си публични изказвания и печели подкрепата на Тръмп, което го тласка в челото на републиканската листа. Той е избран през ноември същата година, като наследява републиканеца Роб Портман, който не се стреми към трети мандат. В Сената той е бил консервативен глас, като подкрепя популистки икономически политики и се очертава като един от най-големите скептици в Конгреса по отношение на помощта за Украйна.
Какви са позициите му?
Ванс е изолационист и смята Китай за най-голямата заплаха за САЩ. Той твърди, че САЩ са „твърде ангажирани“ в чужбина и трябва да се насочат към Азия, за да се противопоставят на Китай.
Освен това е против всякаква допълнителна помощ за Украйна и настоява за мир възможно най-скоро. Относно войната на Израел и Хамас, той завява, че иска да помогне на Израел да „довърши работата“ срещу палестинска групировка.
По време на сегашната кампания за президент, Ванс се прочу най-вече с репликата си за “бездетните жени с котки”, които според него подкрепят Демократическата партия и техния кандидат за президент. Това предизвика яростна обществена реакция, а много жени и публични личност публикуваха снимки с котките си. В своя защита Ванс заяви, че просто е бил саркастичен.
Друго негово неоснователно твърдение е за имигрантите от Хаити, които ядат домашните си любимци. Тези думи бяха повторени от Тръмп по време на президентския дебат, което предизвика голям отзвук в социалните мрежи, както и огромни сътресения в Спрингфийлд, град недалеч от родния град на Ванс в Охайо.
Ванс в миналото е изразявал подкрепа за забрана на абортите в цялата страна след 15-ата седмица от бременността. Но към днешна дата изглежда, че е смекчил възгледите си по въпроса.
---------
Разговора ни с Георги Драганов за победата на Тръмп, в който коментираме и неговия вицепрезидент Ванс можете да видите в това видео:
Еля Изетова
Еля Изетова е студент по журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Стажувала е в БНТ и Bulgaria on air. Интересите ѝ са насочени към световната политика.