Китай: рекорд на заразените с COVID-19, локдауни и протести

Броят на регистрираните случаи в Пекин достигна най-високото си равнище от началото на пандемията

OFFNews 25 ноември 2022 в 10:36 1751 9

Китай

Снимка БТА/АП

Здравни служители поставят затварят квартали заради увеличения брой заразени с COVID-19 в Пекин

Китай отбеляза втори пореден ден на рекорден брой случаи на COVID-19 на фона на прилаганите ограничения в редица градове срещу разпространението на вируса, предизвикали протести, предаде Ройтерс.

Вчерашният ден на рекорден брой новозаразени, отново надвишава стойностите от средата на април, когато 25-милионното население на икономическия център на страната Шанхай беше поставен под двумесечен локдаун.

Регистрираните случаи през вчерашния ден достигнаха 32 695, като тази стойност не включва заразените, дошли от чужбина. От тях 3041 са със симптоматика, 29 654 - без. За сравнение, в сряда броят на случаите беше 31 444.

Големите огнища са многобройни и на различни места в страната, като най-засегнати са южния град Гуанчжоу и югозападния Чунцин. Новозаразени са регистрирани и в градовете Чънду, Цзинан, Ланчжоу, Сиан и Ухан.

Увеличение от четири пъти се наблюдава при случаите в Шъцзячжуан - 3197, в сравнение с предишния ден.

Шанхай регистрира 9 новозаразени със симптоми и 77 - без, в сравнение със съответно 9 и 58 предишния ден, съобщава местната здравна служба.

Официални представители от 19-милионният Гуанчжоу обявиха, че случаите със симптоми са 257, а тези без - 7267, в сравнение със съответно 428 и 7192 в сряда.

В Чжънчжоу наложиха карантина на квартали с население над 6 000 000 души. Стигна се и до сблъсъци между полицията и протестиращи срещу мерките.

Столицата Пекин съобщи за 424 новозаразени със симптоматика и 1436 - без за вчерашния ден, в сравнение със съответно 509 и 1139 в сряда, сочат данните на местните власти.

Пекин е на практика в локдаун, макар че властите не използват тази дума. Но все повече магазини затварят, а ресторанти и кафенета продават само храна и напитки за вкъщи, след като броят на новите случаи се утрои и достигна най-високото си равнище от началото на пандемията.

Значителните локдауни, налагани от властите в Китай в опит да ограничат най-голямото разпространение на COVID-19 в страната, заплашват отново да създадат несигурност в световните снабдителски вериги и помрачават изгледите за глобален икономически растеж, пише в. "Уолстрийт джърнъл".

Особен проблем за Китай е това, че строгата политика за нулев ковид остави населението по-малко защитено – било чрез ваксини или естествен имунитет. Продължителните локдауни означават, че по-малко хора са изложени на вируса и развиват естествен имунитет, отколкото в други части на света.

Освен това застаряващото население на Китай е особено уязвимо, тъй като страната няма достатъчен болничен капацитет и места в интензивни отделения, за да се справи с широко разпространение на сериозно заболяване.

Оценка сочи, че евентуално пълно премахване на карантинните мерки може да доведе до необходимост от приемане на 5,8 милиона души в интензивни отделения в страна, която разполага с по-малко от четири легла за интензивна грижа на 100 000 души, отбелязва "Уолстрийт джърнъл".

Проявите на неподчинение през последните две седмици в Китай са най-видимият знак за недоволството и отчаянието от затварянията, карантините и масовото тестване, засягащи ежедневието на хората. Общественият гняв и появата на огнища на болестта на различни места в страната предвещават мрачна зима, коментира в. "Ню Йорк таймс".

Размириците са изпитание за авторитарното ръководство на китайския президент Си Цзинпин и извеждат на преден план един спешен политически въпрос – как той би могъл да изведе страната от ерата на ковид, отбелязва изданието.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    900

    9

    Manager Kim

    26.11 2022 в 12:56

    Положението все по-лошо в Китай: http://www.seo-forum-seo-luntan.com/other-languages/kolko-struva-da-si-zatvorish-ochite-za-nedemokratichnostta/msg46675/ #msg46675

    15914

    8

    поп Дръвчо

    25.11 2022 в 16:44

    Джингиби, вирусът отдавна мина през всички.

    Сега повтаря - и е много гадно.

    Ако чакаме всички щамове да минат през всички - бая ще трябва да намалеем докато тоя метод сработи.

    Нищо си му няма на локдауна, само да не е китайско менте.

    Аааа и ваксините им са китайско менте.

    15914

    7

    поп Дръвчо

    25.11 2022 в 16:34

    Китайските другаре толкова си могат.

    Каквото и да разправят конспираторите, ТЕ (китайските другари) изтърваха вируса. Шансът пак те да го спрат е минимален.

    Нищо си им няма на локдауните като мярка, ако заразените са много - така се спасява здравната система от претоварване.

    Само че бай жълтур как прави локдаун:
    1. Затваря огромен брой хора без осигуряване на елементарни неща като храна, вода, медикаменти и настаняване. Шефчетата може и да мислят че нещо са осигурили ама надолу се краде здраво. Тия дето крадат са фенове на локдауните.
    2. Затворените правят бунтове и диверсии навън (за храна). Така че заразата пак се разнася, вкл. и навън.
    3. Ченгесарите им събират яко подкупи затова много се кефят на локдауните
    4. Съперничещи си банди и крила на Партията си внедряват носители на вируса едни на други за да предизвикват локдауни.

    Ми - както не се справиха с африканската чума по свинете, така няма да се справят и с ковида.

    55

    6

    Джендо Джедев

    25.11 2022 в 15:07

    Китайските другари не успяха да се поучат от световния опит. Ама нищо, може да настъпят мотиката още 2-3 пъти. Там човешкият ресурс не е от най-ценните. Имат си бол и могат да го разиграват както си искат.

    -240

    5

    редовно четящ

    25.11 2022 в 11:58

    А в Китай да наблегнат на хигиената, имат нужда.

    -240

    4

    редовно четящ

    25.11 2022 в 11:57

    Локдауните помагат единствено на вируса, това го доказа практиката.

    936

    3

    escrin

    25.11 2022 в 11:21

    Jingibi, принципно си прав, но рестрикциите през първата "ковид" година не бяха безсмислени, вирусът беше нов, по-смъртоносен отколкото в момента, нямаше ваксини. Сега вече не е така. Китайците обаче имат и друг проблем - ваксините им са калпави. Тоест за да имат работещо ваксиниране, трябва да купят "западни" ваксини и да признаят провала си :)

    900

    2

    Manager Kim

    25.11 2022 в 11:05

    Още по темата: http://www.seo-forum-seo-luntan.com/other-languages/(covid-19-19-19)/msg46608/#msg46608
     
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA