Мащабите на бедствието надхвърлят очакваното - констатира министър-председателят на Пакистан Шехбаз Шариф след посещение в потопените от невиждани порои райони в страната. Шахбаз Шариф говори от провинция Синд, в която през август са паднали почти осем пъти повече валежи от средното за страната.
От юни насам наводненията са отнели живота на близо 1 000 души в Пакистан, хиляди са били разселени, а 33 милиона са пострадали. Пълният мащаб на опустошенията в провинцията все още не е напълно изяснен, но хората го описват като най-тежкото бедствие, което са преживявали.
Наводненията не са рядкост в Пакистан, но хората тук казват пред екип на Би Би Си, че тези дъждове са били различни - повече от всичко, което някога са виждали. Един от местните служители ги нарича "наводнения с библейски размери".
Близо до град Ларкана хиляди къщи от кал са под вода. В продължение на километри се виждат само върховете на дърветата. Там, където нивото на водата е малко по-ниско, изпод водата се подават сламени покриви.
В едно от селата хората отчаяно търсят храна. В друго много деца са се разболели от болести, предавани чрез замърсена вода.
Камион спира и десетки хора се затичват към него. Деца, които носят други деца, си проправят път към дългата опашка. 12-годишно момиче казва, че тя и малката ѝ сестричка не са яли от един ден. "Тук не е дошла никаква храна, но сестра ми е болна, повръща", каза момичето. "Надявам се, че ще могат да помогнат."
Отчаянието е видимо. Хората тичат към прозорците на колите, за да помолят за помощ - за каквото и да било.
На една от главните улици извън град Сукур са се настанили стотици хора. Много от тях са дошли пеша от отдалечени села и са им казали, че в градските райони по-лесно се получава помощ. Но тук няма голяма разлика.
В петък премиерът Шариф заяви, че 33 милиона души са били засегнати от наводненията - около 15% от населението на страната. Загубите, причинени от наводненията този сезон, са сравними с тези по време на наводненията през 2010-2011 г., за които се твърди, че са най-тежките в историята. Страната призова за повече международна помощ.
В Синд местните власти признават, че не са в състояние да се справят. Правителството на провинцията заявява, че това е "катастрофа, причинена от изменението на климата" и че пакистанският народ, особено в по-бедните общности, е най-силно засегнатият.
Решенията няма да са бързи - хектари земя са залети с вода и водата не се оттегля достатъчно бързо, за да може тук да се извърши каквото и да било възстановяване.
На хората не им остава нищо друго, освен да чакат - да изчакат дъждовете да спрат, да изчакат водата да спадне, да изчакат да бъдат отпуснати повече средства за този вид общности.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1951
2
28.08 2022 в 00:12
Не сме виждали и няма да видим рашистанска помощ, както винаги.
Тая кауза не е по вкуса на руските зомбита.
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас