Капитулацията на проарменските сили в Нагорни Карабах изглежда пълна и безусловна, а властите в Баку изобщо не се церемонят да го демонстрират. Някои от условията са не само тежки, но изглеждат и изключително унизителни за арменската общност в Кавказ.
Според РБК Азербайджан е предал на арменското управление в размирния регион поименен списък с хора, които трябва да бъдат прехвърлени в Баку преди отварянето на хуманитарен коридор към Армения. Сред тях са бивши лидери на непризнатата република, както и правителствени и военни лидери, пише арменският вестник Hraparak, позовавайки се на собствени източници.
Дали това искане ще бъде изпълнено не е ясно. Още по-неясно е и какво очаква тези хора, след като попаднат в ръцете на азерите.
Междувременно днес започнаха преговори между арменските сепаратисти, управляващи Карабах, и Азербайджан след мълниеносната военна операция в спорния регион. За по-малко от 24 часа те обявиха капитулация пред Баку. Очаква се целият регион да премине под контрола на Азербайджан, предава радио "Свобода". Той е международно признат като азербайджански, но е населен предимно с арменско население и е контролиран в голямата си част от етнически арменци от три десетилетия. Предстои договарянето на редица въпроси, свързани с безопасното изтегляне на многохилядното арменско население. Според Армения то наброява 120 хил. души, Азербайджан твърди, че е много по-малобройно.
Преговорите започват днес на фона на многохилядни и вече кървави вечерни протести в Ереван с мотива, че властта не е защитила населението си, и при отказа на министър-председателя Никол Пашинян да подаде оставка.
Сблъсъци между протестиращи и полиция в Ереван. Снимка: БТА/АП
Преговорите
Делегация от арменци от Нагорни Карабах пристигна по-рано днес в азербайджанския град Евлах за началото на разговорите с властите от Баку. Азерската агенция Trend твърди, че арменската делегация е придружена от руски военнослужещи.
Съобщава се, че на срещата ще бъдат обсъдени "въпроси, повдигнати от азербайджанската страна" за реинтеграцията на арменската общност в Карабах, както и "въпроси за осигуряване на препитанието на населението на Нагорни Карабах в рамките на Конституцията на Азербайджан" - информира още радио "Свобода" и коментира, че най-вероятно това означава, че в обозримо бъдеще цялата територия на бившия съветски регион Нагорни Карабах ще премине под контрола на Баку.
Преговорите бяха обявени вчера след прекратяването на огъня от самопровъзгласилата се република. Тогава властите в Карабах се съгласиха с всички искания на азербайджанската страна, която настоява за разпускане на армията им. Впоследствие съобщението за разговорите бе потвърдено от Министерството на отбраната на Азербайджан.
Протестите
Протестите в Ереван продължават и те се превръщат в кървави сблъсъци между демонстранти и полиция.
Сблъсъци между протестиращи и полиция в Ереван. Снимка: БТА/АП
И снощи хиляди хора се събраха в знак на несъгласие с решението на правителството да не оказва съпротива на азербайджанската армия в Нагорни Карабах. Протестиращите призовават премиерът Пашинян да подаде оставка с аргумента, че той е направил твърде много отстъпки в битката за Карабах и твърде малко, за да помогне на етническите арменци там.
По време на протеста имаше и сблъсъци между демонстранти и полицаи. Снимки от Ереван показват екипирани полицаи да пазят правителствената сграда, която протестиращи замерят с камъни. Хора мирно развяват знамена и държат плакати. Други са снимани ранени и покрити с кръв.
Протестът в Ереван вечерта на 20 септември. Снимка: БТА/АП
"Нашите власти се отказаха от Арцах - каза пред множеството опозиционният политик Аветик Чалабян, използвайки арменското име за Карабах, цитиран от Би Би Си. - Врагът е на прага ни. Трябва да сменим властите, за да променим националната политика."
Негов съмишленик призова за започване на процедура по импийчмънт срещу премиера.
Протестът в Ереван вечерта на 20 септември. Снимка: БТА/АП
Оставка? Категорично НЕ
Междувременно азерски медии съобщават за проведена закрита среща между Пашинян и негови приближени край езерото Севан.
"Той даде ясно да се разбере на екипа си: няма да подаде оставка, ще запази властта на всяка цена. Това обяснява грубите действия на полицията и използването на светкавични гранати", пишат журналистите.
Капитулацията
Неспособни да получат никаква подкрепа от Армения, тъй като ключов път е блокиран от Азербайджан от декември, етническите арменци в Карабах се предадоха бързо. Международна подкрепа също не дойде. Дойдоха само устни декларации от Русия и САЩ, желание от Иран да посредничи и категорична подкрепа от Турция за Азербайджан.
Никол Пашинян и руският президент Владимир Путин, от когото не дойде помощ. Снимката е от 9 декември 2022 г. Снимка: Getty Images
Разрушена жилищна сграда по време на светкавичната военна операция на Азербайджан в Нагорни Карабах. Снимка: БТА/АП
В сряда президентът на Азербайджан Илхам Алиев настоя, че няма нищо против етническото арменско население, а само против неговата "престъпна хунта". В телевизионно обръщение той каза, че Азербайджан желае да интегрира населението на Карабах и да превърне региона в "рай".
Но има сериозни опасения какво може да се случи с етническите арменци християни, които все още са в Нагорни Карабах, под контрола на азерите мюсюлмани.
Снимки, публикувани в социалните мрежи, показват хиляди арменци, събрани на контролираното от Русия летище в Ханкенди - известно като Степанакерт, опитвайки се да избягат от територията.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-40
1
21.09 2023 в 13:28
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара