Картината в Близкия изток сега е различна. Говорим с колегите си от региона като братя и сестри, каквито са те за нас и ние - за тях, от което сме много щастливи. Усещането е необикновено. Вярвам и знам, че то е взаимно, казва Елиав Бенямин - ръководител на бюрото "Близък изток" и на отдел "Мирни процеси" в Министерството на външните работи на Израел - по време на онлайн пресконференция днес по повод първата годишнина от сключването на Авраамовите споразумения.
В рамките на процеса по нормализиране на дипломатическите отношения в региона Израел сключва споразумения с Обединените арабски емирства и Бахрейн, а след това - с Мароко и Судан. Началото е поставено във Вашингтон през септември 2020 г. от Израел, ОАЕ, Бахрейн и САЩ, с посредническата роля на американския президент тогава Доналд Тръмп. Неговият подпис е в ролята му на наблюдател.
Вашингтон, 15 септември 2020 г. (от ляво надясно): министърът на външните работи на Бахрейн Абдуллатиф бин Рашид Ал-Заяни, министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху, американският президент Доналд Тръмп и министърът на външните работи на Обединените арабски емирства Абдула Бин Зайед ал Нахаян участват в церемонията по подписването на Авраамовите споразумения в Белия дом. Министър-председателят Нетаняху подписва мирно споразумение с ОАЕ и декларация за сключване на мирно споразумение с Бахрейн. Снимка: Getty Images
До онзи момент само две арабски страни са признали Израел - Египет през 1979 г. и Йордания през 1994 г.
Промяната е огромна за региона и е от световна значимост, макар за страничния наблюдател думите "сключване на споразумение" като цяло да напомнят за по-скоро формален акт.
"Преди да се присъединя към екипа на външното министерство, си казвах: "Добре, чудесно - един подписан лист хартия", но е много повече от това - споделя Елиав Бенямин днес. - В много случаи те задават тона в частния сектор - позволяват му да прави бизнес. Такива са и за регулаторите в съответните страни, което позволява нещата да се случват."
Към днешна дата Израел има 9 споразумения с Мароко, 16 с Бахрейн и 14 с ОАЕ.
Едно от основните касае визовите въпроси и позволява пътуването на гражданите от страните. Други касаят авиацията.
Вече има директни между Израел и ОАЕ, Бахрейн и Мароко. Между Израел и ОАЕ има 43 полета седмично и десетки хиляди израелци вече са се възползвали от възможността. "Това е много ясно свидетелство за нивото на интерес в Израел към тези взаимоотношения", отбелязва Елиав Бенямин.
Трети споразумения се отнасят до културния и академичния обмен, до сътрудничество в областта на здравеопазването, например по отношение на обучение.
През последната година се установяват дипломатически представителства, разменят се посещения на министри, хвърлят се мостове в сферата на икономиката, финансите, търговията, туризма. Предстоят и нови визити.
Икономически, политически, личностни, стратегически и касаещи отбраната са четирите стълба на отношенията.
"Инвестирахме във всички през последната година, но с основен фокус върху първите три. Сега поставяме акцента върху четвъртия (стратегически въпроси и отбрана - бел. ред.) с разбирането, че за да развием взаимоотношенията по стратегически въпроси, свързани с възможностите и предизвикателствата, които всички споделяме в региона, трябва да го направим, след като изградим взаимоотношения, доверие, след като се познаваме достатъчно добре", обяснява той.
За него случващото се развитие в отношенията е "промяна в парадигмата" на няколко нива.
"Най-напред ние вярваме, че сме довели до промяна в динамиката на отношенията в Близкия изток, как гледаме на региона и как всички останали гледат на него. Говорим за парньорства, говорим за споделени възможности, за споделени трудности, с които трябва да се справим, за споделени предизвикателства.
Промяната се изразява и в това, че ние сме много по-прагматични и практични при справянето с проблемите. COVID доказа на всички ни, че светът е станал по-малък. Осъзнаваме колко зависими сме от опита и знанието, които всеки от нас е придобил през последните осемнадесет или деветнадесет месеца."
Бенямин нарича алианса "съюз на толерантността", който ще има стойност за поколения напред.
"Всяка страна е на различно място, с различни проблеми, съсредоточена е в различни неща. Това е напълно нормално, така трябва да бъде. Ние продължаваме да инвестираме", уверява той и напомня, че тези споразумения не са се случили "просто така", а са били "култивирани, подхранвани, поливани" години наред.
Попитан за отражението на Авраамовите споразумения върху отношенията между Израел и Палестинската автономия, Бенямин е категоричен: връзките с едни страни не са за сметка на отношенията с други.
"Тези взаимоотношения са приятелство с всяка от тези страни. Приятелство и след това партньорство. На първо място, преди всичко става въпрос за разбиране. Всичко останало идва след това."
Сред предстоящите предизвикателства пред Израел и партньорите му е облекчаването на COVID ситуацията и, съответно, на ограниченията.
"Работим, за да осигурим зелен коридор между страните ни. Искаме хората да дойдат, да видят и усетят Израел от първа ръка, да вкусят храната ни, да видят плажовете ни, туристическите обекти и местата с религиозно значение."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1580
1
07.10 2021 в 09:01
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара