Украйна ще продължи да защитава Бахмут, въпреки че градът не е нито оперативно, нито стратегически важен, отбелязаха експерти от Института за изследване на войната на САЩ (ISW) в днешния си доклад.
Битката на Украйна за Бахмут придоби стратегическо значение заради сегашния състав на руските сили, разположени в района. В някои западни доклади напоследък се изказва предположение, че Русия разхищава елитни войски и оскъдно оборудване главно за новобранци от ЧВК "Вагнер", които са просто пушечно месо. Тази констатация като цяло е вярна, отбелязват експертите на ISW, като същевременно изтъкват, че резервът от руски пленници, подходящи за бойни операции, не е неограничен и елиминирането на десетки хиляди от тях в Бахмут означава, че те няма да бъдат използвани за по-важни битки.
Украинското разузнаване подкрепя оценката на ISW, че руските сили край Бахмут наскоро са променили тактиката си и са вкарали в бой по-качествени специални части и елементи от конвенционалните сили.
ЧВК "Вагнер" вероятно все още ще използва пленници за операциите в Бахмут, макар и в много по-ограничена степен, отколкото през предходните месеци, поради огромните загуби, понесени от новобранците при атаките. Но сега "Вагнер" е хвърлил в боя и най-добрите си войници и именно те са унищожавани заедно с новобранците, отбелязва ISW.
Битката за Бахмут може да унищожи най-добрите сили на ЧВК "Вагнер" - нейният основател Евгений Пригожин, ако се съди по последните му изявления, очевидно се опасява, че руското министерство на отбраната ще води битката за Бахмут до последния боец на частната армия.
Унищожаването на елитната бойна сила на ЧВК "Вагнер" би имало положителни последици извън бойното поле. Сериозното накърняване на влиянието и авторитета на Пригожин, един от най-радикалните руски националисти, би било важно постижение от гледна точка на дългосрочните перспективи за възстановяване на здравия разум в Русия, посочват експертите на ISW. Това е в интерес както на Америка, така и на Украйна, и повишава залозите в битката за Бахмут.
Междувременно Кремъл се връща към досегашните си неуспешни кампании за набиране на доброволци, за да избегне поредното мащабно принудително призоваване на фронта.
Това може да означава също, че Кремъл изчерпва резервите си от боеприпаси за продължаване на настъпателните операции след битката за Бахмут и неуспешните офанзиви в Угледарска и Луганска област.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-529
7
08.03 2023 в 15:24
да, наистина руската култура е загинала в годините след 1917 г., но в областа на изкуството и в Съветския съюз, и в т. нар. Социалистически лагер са създадени, безспорно, много стойностни неща.
От години притежавам събраните съчинения на Солженицин на руски с идеята някой ден да събера мъжественост и да ги прочета, но към днешна дата, след кървавата касапница в Украйна, съм убеден, че това едва ли ще се случи някога.
Солженицин, Царство му Небесно, може би не е най-точния пример за написаното отмен, защото на стари години нещо се чална и стана върл привърженик на режима на Путлер. Руснаците са си руснаци...
929
6
07.03 2023 в 15:24
4643
5
07.03 2023 в 13:11
530
4
07.03 2023 в 11:35
1065
3
07.03 2023 в 11:12
-529
2
07.03 2023 в 11:07
А Пригожин е абсолютен г@з!!!
-1840
1
07.03 2023 в 10:24
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир