Телевизионните новинарски канали в Бангладеш не излъчваха, а телекомуникациите бяха масово нарушени в петък на фона на бурните студентски протести, съобщава Ройтерс. По време на протестите срещу квотите за работа в държавната администрация през тази седмица бяха убити близо две дузини души.
Правителството не съобщи нищо веднага.
Френската информационна агенция AFP съобщава, че броят на жертвите на насилие в четвъртък е нараснал до 32. Ройтерс съобщи, че са загинали 13 души. В петък в някои части на страната е имало нови прояви на насилие и полицията е използвала сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите, съобщи фотограф на Ройтерс.
Индийският вестник "Economic Times" съобщи, че правителството на министър-председателя Шейх Хасина "е било принудено" да повика армията късно в четвъртък, за да помогне за "поддържането на реда".
В четвъртък властите са прекъснали някои мобилни услуги, за да се опитат да потушат вълненията. В петък сутринта смущенията вече са обхващали в цялата страна. Телефонните обаждания от чужбина в повечето случаи не се свързват, а обажданията през интернет не могат да се осъществят. Уебсайтовете на бангладешки вестника не бяха актуализирани в петък сутринта, а профилите им в социалните медии също не бяха активни.
В петък сутринта в страната няма мобилни данни или широколентов достъп, съобщава фотограф на Ройтерс. Той добавя, че дори текстови съобщения от мобилен телефон до мобилен телефон не се получават.
Новинарските телевизионни канали и държавната телевизия не излъчваха, докато развлекателните канали са продължили да излъчват нормално. Някои новинарски канали показаха съобщение, в което се казваше, че не могат да излъчват поради технически причини и че скоро ще бъдат възстановени.
Официалните уебсайтове на централната банка на Бангладеш, на кабинета на министър-председателя и на полицията изглежда са били хакнати от група, наричаща себе си "THE R3SISTANC3".
"Операция HuntDown, спрете да убивате ученици", можеше да бъде прочетено в идентични съобщения и на двата сайта, като се добавяше яркочервен шрифт: "Това вече не е протест, а война."
"Подгответе се. Борбата за справедливост започна", се казва в друго послание в долната част на страницата, на което има малки снимки на петима мъже и две кучета, без да се дават подробности за тях.
Общонационалната агитация, която е най-голямата, откакто Хасина беше преизбрана по-рано тази година, е подхранвана от високата безработица сред младите хора. Близо една пета от 170-милионното население на страната е без работа или образование.
Протестиращите настояват държавата да спре да отделя 30% от работните места в държавната администрация за семействата на хора, които са се сражавали във войната за независимост от Пакистан през 1971 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22258
1
19.07 2024 в 18:14
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир