Без телевизия и интернет в Бангладеш заради протестите на студентите

Александър Пенов 19 юли 2024 в 15:34 1210 1

Протести в Бангладеш

Снимка Getty Images

Студенти протестират срещу квотната система в Дака, столицата на Бангладеш

Телевизионните новинарски канали в Бангладеш не излъчваха, а телекомуникациите бяха масово нарушени в петък на фона на бурните студентски протести, съобщава Ройтерс. По време на протестите срещу квотите за работа в държавната администрация през тази седмица бяха убити близо две дузини души.

Правителството не съобщи нищо веднага.

Френската информационна агенция AFP съобщава, че броят на жертвите на насилие в четвъртък е нараснал до 32. Ройтерс съобщи, че са загинали 13 души. В петък в някои части на страната е имало нови прояви на насилие и полицията е използвала сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите, съобщи фотограф на Ройтерс.

Индийският вестник "Economic Times" съобщи, че правителството на министър-председателя Шейх Хасина "е било принудено" да повика армията късно в четвъртък, за да помогне за "поддържането на реда". 

В четвъртък властите са прекъснали някои мобилни услуги, за да се опитат да потушат вълненията. В петък сутринта смущенията вече са обхващали в цялата страна. Телефонните обаждания от чужбина в повечето случаи не се свързват, а обажданията през интернет не могат да се осъществят. Уебсайтовете на бангладешки вестника не бяха актуализирани в петък сутринта, а профилите им в социалните медии също не бяха активни.

В петък сутринта в страната няма мобилни данни или широколентов достъп, съобщава фотограф на Ройтерс. Той добавя, че дори текстови съобщения от мобилен телефон до мобилен телефон не се получават.

Новинарските телевизионни канали и държавната телевизия не излъчваха, докато развлекателните канали са продължили да излъчват нормално. Някои новинарски канали показаха съобщение, в което се казваше, че не могат да излъчват поради технически причини и че скоро ще бъдат възстановени.

Официалните уебсайтове на централната банка на Бангладеш, на кабинета на министър-председателя и на полицията изглежда са били хакнати от група, наричаща себе си "THE R3SISTANC3".

"Операция HuntDown, спрете да убивате ученици", можеше да бъде прочетено в идентични съобщения и на двата сайта, като се добавяше яркочервен шрифт: "Това вече не е протест, а война."

"Подгответе се. Борбата за справедливост започна", се казва в друго послание в долната част на страницата, на което има малки снимки на петима мъже и две кучета, без да се дават подробности за тях.

Общонационалната агитация, която е най-голямата, откакто Хасина беше преизбрана по-рано тази година, е подхранвана от високата безработица сред младите хора. Близо една пета от 170-милионното население на страната е без работа или образование.

Протестиращите настояват държавата да спре да отделя 30% от работните места в държавната администрация за семействата на хора, които са се сражавали във войната за независимост от Пакистан през 1971 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    22258

    1

    dolivo

    19.07 2024 в 18:14

    охо, имат си "активни борци", дето едно време през комунизма, ако имаш такъв роднина ехееее, привилегиите валяли