Земеделският министър: ЕС наложи санкции заради чумата по овцете

Кристина Минчева 19 декември 2024 в 11:47 529 0

Георги Тахов

Снимка БГНЕС/НАДЕЖДА ПЕЕВА

Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов

Европейската комисия вече е наложила забрана за движение на животни и продукти от тях от област Пазарджик след установена чума по овцете във Велинград. Това е първият пакет от санкции, съобщи служебният земеделски министър Георги Тахов по време на изслушване в Народното събрание по темата.

Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Светлозар Патарински също отговаряше на въпросите на депутатите. 

От вчера ескперти на ЕК са у нас, за да направят допълнителни проверки на стадата.

"След завършване на проверката от страна на спешния екип за действие на Европейската комисия, който от вчера е в България, предстои да разберем какви допълнителни мерки биха предприели към държавата ни. Дотогава върви разпоредена от изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните и проверка в Областната дирекция по безопасност на храните-град Пазарджик, за да сме максимално прецизни и да сме наясно в изясняване на ситуацията, а лично директорът на лабораторията в Монпелие, който е част от екипа, покани стопаните на среща през днешния ден", отбеляза Тахов.

На 16 декември стана ясно, че резултатите от лабораторията от Монпелие (Франция) са потвърдили категорично изнесеното от българската акредитирана лаборатория - в стадата от Велинград има чума. Както и факта, че в кръвта на животните е имало антитела, а това показва, че животните са преболедували.

Това съобщиха на брифинг на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), чиято цел бе да се разсеят съмненията в действията властта и опитите за умишлено евтаназиране на животните. Всички представители на БАБХ бяха категорични, че се правят неверни внушения и настройване на обществото. 

Ден по-късно фермерите от Велинградско изразиха съмнение от къде са взети пробите на животните и поискаха да се вземат нови проби. 

Пред депутатите земеделският министър уточни, че все още не е приключена процедурата при установяване на заболяването. Заповедта по обявяването на огнището се обжалва, а Административният съд на София - град е спрял нейното изпълнение. 

"Стадото остава под карантина. Няма да се пристъпва към абсолютно никакви действия от гледна точка на евтаназия на животните. Няма да усилваме мерки от предприетите към момента, които са на база решение на Централния епизоотичен съвет и те са с цел неразпространение на заболяването", каза Тахов по време на изслушването.

Срокът на работа на комисията е един месец, след което тя трябва да представи доклад за установеното.

Тахов обясни, че България като страна членка е длъжна да спазва общоприетото европейско законодателство и в частност основополагащия се Регламент 429 за здраве на животните от 2016 г., както и Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Според регламента, чумата е особено опасно заболяване, не е характерно за ЕС и след себе си води до големи икономически загуби както за животновъдите, така и за търговията с животни и продукти от тях и то за цялата ни страна. Именно заради това, според правилата, при най-малкото съмнение за чума, ключовото изискване е да бъдат взети незабавни мерки за незабавното ѝ ликвидиране.

Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Светлозар Патарински обясни мерките, които са се взели.

"По отношение на мерките, още юли месец, когато бяха констатирани първите огнища в Румъния и Гърция, агенцията поиска среща с ЕК. На срещата се обсъдиха мерките, които ЕК ще предприеме към Румъния и Гърция. На 25 юли издадохме писмо до всички областни дирекции да са в готовност за епидемична обстановка. Пуснахме и до овцевъдните и козевъдните организации. На 30 юли проведохме среща и имахме пълната подкрепа за мерките, които предприемаме. На 31 юли е издадена заповед, в която е разпоредена забрана за провеждане на пазари. На 5 август проведохме среща заедно с МВР и земеделското министерство по отношение на преминаването на животни през границата", обясни Патарински.

По думите му няма данни вирусът да заразява диви животни и затова при тях не е изследвана болестта. Чумата се пренасяла при близък допир, тоест от муцуна в муцуна.

Тахов обясни, още, че заради силната остра реакция от страна на животновъдите, компетентните експерти не са могли да почистят и дезинфекцират, както и да се изолира животновъдния обект, заради това е разпоредил вземането на втори проби, които се взеха пред браншовите организации и стопаните.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови