Колективните органи на ДПС ще заседават в следващите дни. Когато се съберат, при едно решение от Централния съвет, че (Делян) Пеевски не е прав, и да продължава да упорства, нещата ще бъдат решени.
Това заяви изключеният от ПГ на Движението за права и свободи Рамадан Аталай, преди да влезе в Народното събрание. В сряда вечерта почетният председател на ДПС Ахмед Доган поиска оставката на Делян Пеевски в писмо до членовете на партията, изпратено до медиите. Според Доган в Движението има опит за "вътрешнопартиен преврат, за да се използва партийната власт за лични и групови интереси, и най-вече да се промени политическият профил на партията".
Последва отговор на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, че няма да се откаже и че "никой не може да спре Новото начало".
Аталай коментира още, че първоначално депутатите, "тръгнали" с Доган, са били първо 17, а днес вярва, че ще са много повече.
"Как си представяте г-н Доган да се отцепи от ДПС", отговори той на въпрос има ли разцепление в партията.
Според него вчерашната ситуация е показвала, че кризата в ДПС вече почва да се разрешава. "В близко време колективните органи, за които постоянно говорим, ще се съберем, всеки ще каже своето мнение и ще се вземе решение", посочи той.
Аталай коментира още, че ако на Пеевски бъде отнета възможността да бъде председател на партията, това не е сваляне. "Може да остане член на ДПС. Когато човек е вътрешно убеден, че иска да работи и да живее с партията, може да остане член. Това, че някой се възприема за велик и забравя, че има кусури, показва, че той не живее с идеите на тази партия", каза още депутатът.
От думите му стана ясно, че ДПС ще вземе втория мандат и ще предложи разговор с другите политически формации. "Ние сме готови да предложим правителство, но ако решат, че не могат с нас, отиваме на трети мандат", заключи Аталай.
Преди да влезе в Народното събрание, коментар направи и съпредседателят на ДПС Джевджет Чакъров.
"В обръщението си почетния председател г-н Ахмед Доган е пределно ясен - без недомлъвки. Казва каква е ситуацията в партията, в страната ни и в международен план. Всички сте запознати с неговото послание. Колективните органи на ДПС в следващите дни ще се съберат, всеки член ще вземе отношение и ще се стигне до решение", каза той.
Чакъров допълни, че "голяма част от хората" още вчера са започнали да се обаждат и споделят призива на д-р Доган.
"Той (Ахмед Доган) изказва притеснение, че няма нормално функциониране на база на демократичните принципи в нашата политическа сила. И призовава да се освободим от страха и да сме на висотата на отговорностите си. ДПС е преживяло много такива моменти, надяваме се, че разумът ще надделее. Трябва да бъдем отговорни за това, което ще става в партията и в страна с оглед на националната сигурност. Не бива да има разцепление", коментира Чакъров.
По думите му в заседанието на колективните органи вероятно ще участва и Ахмед Доган.
"Уставът ще бъде спазен. Кой ще получи папката с втория мандат още не е решено. Призовавам за разум и другите партии и да се състави редовно правителство, което да функционира. Страната е в сериозна политическа криза", допълни той.
Междувременно пред бТВ Хасан Азис, член на Централния съвет на ДПС и бивш кмет на Кърджали, отбеляза, че по устав почетният председател може да свика заседание на Централното бюро и други колективни органи, но уточни, че не знае дали Доган се готви да го направи.
"В устава на нашата партия има един член за ролята и мястото на почетния председател, който липсва в другите партии: "Основателят и първи председател на ДПС е почетният председател на партията", каза Азис.
Изречението "Късно е либе за китка" в писмото на почетния председател Хасан Азис преведе като "връщане назад няма".
"Когато председателите на партията и почетния председател си говорят с писма, това е знак, че има проблем. Когато между двамата председатели има разминаване и това е в медиите, това е знак, че има проблем", заяви още бившият кмет на Кърджали.
С броя на избирателите, гласували за Движението за права и свободи на последните парламентарни избори той опроверга тезата, че благодарение на Делян Пеевски партията е получила повече гласове.
"Факт е, че на последните парламентарни избори с настоящото ръководство ние имаме исторически резултат с 47 народни представители – най-много в историята на страната ни. На 9 юни 2024 г. ние имаме 366 310 гласа, на предходните избори, с предишно ръководство, нашият резултат е 347 700. На по-предишните избори нашият резултат е 344 512. Всъщност увеличението като брой гласове с новото ръководство е 18 610 гласа. Ако 2023 г. избирателната активност беше толкова ниска, ние щяхме да имаме най-малко толкова депутати, колкото и сега", подчерта Азис.
Разривът в ДПС
До разцеплението в Движението за права и свободи се стигна при гласуването на проектокабинета на ГЕРБ с премиер Росен Желязков.
Почетният председател Ахмед Доган призова народните представители на ДПС да не подкрепят правителство с първия мандат на ГЕРБ, но съпредседателят на движението Делян Пеевски направи точно обратното. По време на гласуването 30 депутати от партията гласуваха "за", а 14 - против, един се въздържа. Впоследствие се оказа, че гласувалите против са общо 16, а гласовете на двама от тях са отчетени неправилно.
Няколко часа преди да бъде гласуван кабинетът на ГЕРБ, Пеевски заяви, че Доган е искал депутатите на Движението да гласуват против, но той "щял да изпълни волята на народа" - да подкрепи правителството на ГЕРБ.
След вота за кабинет с първия мандат от парламентарната група на ДПС бяха изключени няколко знакови лица, включително ветеранът Рамадан Аталай и Джейхан Ибрямов. И двамата са от най-близките хора в обкръжението на Доган. Пеевски твърди, че те са били изключени по желание на местните структури и че това няма общо с Доган.
Ден по-късно другият председател на ДПС - Джевдет Чакъров заяви, че едноличното управление в партията трябва да приключи.
Последва среща на Доган с депутатите, които изпълниха волята му. Той ги покани в лятната си резиденция в парк "Росенец". Делян Пеевски не беше поканен на срещата за разлика от Джевдет Чакъров, който тогава заяви, че "връщане назад няма, а колективните органи не функционират и това повече не може да продължава".
Рени Петрова
Рени Петрова завършва специалност "Социална педагогика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Присъединява се към екипа на OFFNews.bg през 2019 г.