Решението на министъра на отбраната за използването на екипи и високопроходима техника в операцията по задържане на убиеца от Пещера е нелепо, необосновано, безпрецедентно. Няма аргументи, най-вече в текстовете на закона, които да позволяват използване на военни части, особено пък на специални части на армията в една чисто полицейска операция.
Това каза в интервю за БГНЕС бившият министър на отбраната Ангел Найденов, който основа неправителствена организация - Център за изследване на отбраната и сигурността.
44-годишният Георги Генов, който беше обявен за общодържавно издирване за това, че намушка жена си в центъра на гр. Пещера и след това избяга, бе арестуван на 4 септември със съдействието на бригада "Специални сили". Заповедта за това беше издадена от министъра на отбраната Красимир Каракачанов след искане от страна на МВР. Така в операцията в един от дните са се включили 30 военни, обособени в шест екипа с високопроходима техника.
Найденов каза, че не би подписал такава запоед, той като в този случай Въоръжените сили нямат законово основание да участват в задача от вътрешен характер.
"Има няколко хипотези, при които Въоръжените сили могат да бъдат използвани в задачи от вътрешен характер, но сред тях няма нито една хипотеза, която да позволява използване на военни части в полицейска операция. Те могат да подпомагат силите са сигурност в случаите на незаконно разпространение на оръжие за масово поразяване, за незаконен трафик на оръжие, за пресичане на международен тероризъм, могат да участват в охраната на стратегически обекти или на обекти от критичната инфраструктура, могат да участват в операции по пресичане на терористична дейност. Но нито една от тези хипотези не позволява участие на военни части в полицейска операция", обясни бившият военен министър.
Той допълни, че армията може да участва и в охраната на границата.
"Не виждам и никакви аргументи в операцията от гледна точка на сложност и опасност, за да се стигне до използване, особено пък на специалните части на БА в полицейска операция. Стои въпросът - какво се случва със Специализираните полицейски части, какво се случва със Специализирания отряд за борба с тероризма? Виждам, че се използва аргументът за това, че били свободни в този момент военните специални части, а полицейските служби и служители били заети – няма аргумент: „Свободно време“ в закона за отбраната и въоръжените сили", поясни Найденов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)