Групата на ПП-ДБ очаквано подкрепи в петък забраната за строителството на защитените плажове Иракли, Карадере (Бяла) и Корал, но изненадващо оказа съвсем бяла подкрепа на предложение на депутат от собствената им парламентарна група броят на защитените плажове да се разшири и да се включат още Ново Оряхово, Липите, Листи, Силистар, Аркутино, Дюни Алепу, Паша дере 1 и Дюни юг.
Едва 6-7 народни представители подкрепиха в пленарната зала предложението на депутатката от "Зелено движение" Даниела Божинова за забрана за строителство и на други плажове.
В петък Народното събрание (НС) гласува на второ четене промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, с които забраниха строителство в ивицата на 500 метра от плажовете Корал, Иракли, Бяла-Карадере.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) Кирил Петков редовно летува на плаж Корал заедно със семейството си, като включително е споделял видео как кара кайт сърф там. Преди петъчното заседание на пaрламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че е получил SMS съобщение от Петков предишния ден, в което го е питал "дали си държи на мъжката дума" за промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Така промените в защита на Корал, Иракли и Бяла минаха почти единодушно със 167 гласа "за" и два "против".
Веднага след това Даниела Божинова от "Зелено движение", част от коалицията ПП-ДБ, направи предложение в списъка със защитени плажове да бъдат включени и Ново Оряхово, Липите, Листи, Силистар, Аркутино, Дюни Алепу, Паша дере 1, и Дюни юг. Предложението ѝ първо бе подкрепено от едва шест депутати на ПП-ДБ, а после подкрепата падна на пет след прегласуване.
Очаквано, Даниела Божинова гласува и двата пъти "за" собственото си предложение. Пълна подкрепа ѝ оказа Васил Тодев, който също е член на "Зелено движение". Единственият друг депутат от ПП-ДБ, който не е от "Зелено движение" и двата пъти е гласувал "за" разширяването на списъка със защитени плажове, е Настимир Ананиев.
Бившият министър на иновациите Даниел Лорер първо гласува "за", но после явно променя мнението си и се въздържа. По време на гласуването Лорер седеше точно до Кирил Петков на първия ред, който от своя страна и двата пъти гласува "въздържал се". След приемането на промените Петков обяви, че "проектът не е лично негов, а на всички".
Адашите Искрен Митев и Искрен Арабаджиев също първо гласуват "за" предложението на Божинова, но после се въздържат.
Зам.-председателят на Народното събрание Никола Минчев първият път гласува "въздържал се", но на прегласуване решава да подкрепи предложението на Божинова.
Другият "поправил се" е Христо Петров, по-известен като Ицо Хазарта. На първото гласува той не е бил в залата, но после е успял да гласува "за".
Двама от четиримата "зелени" депутати в парламента не бяха в залата по време на гласуванията по целия законопроект. Това са съпредседателят на "Зелено движение" Владислав Панев и Илина Мутафчиева.
Общата разпечатка на двете гласувания по парламентарни групи
Днес бившата говорителка на кабинета "Петков" Лена Бориславова обяви, че вчера "една дългогодишна битка на Кирил Петков и много други съмишленици е станала реалност".
Под публикацията ѝ журналистът Асен Генов коментира, че не е съгласен, че това е дългогодишна битка на Кирил Петков, а колективно усилие на стотици хиляди български граждани в течение на две десетилетия. "Отделен въпрос е какво става извън тези три плажа? Защо не и останалите? Какво спря ПП-ДБ да ги включат?", пита той.
ПП: Законът ще промени облика на първа линия
Днес пресцентърът на ПП разпространи съобщение, в което коментира гласуваните законови промени. Според позицията на партията промените ще променят облика на Черноморието. Не се коментира защо парламентарната група не подкрепи по-стриктно законодателство за повече плажове. Освен това, въпреки безбройните примери за спорно поставени обекти по плажовете, в позицията се подчертава, че промените не засягат вече съществуващи обекти:
Първа стъпка безпрецедентно законодателство в защита на българското Черноморие и обществения интерес се прие окончателно от народното събрание. Лидерският законопроект беше внесен на 26 септември 2023 г. с подписите на Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски и приет с голямо мнозинство в зала.
"Когато се говори за туризъм по българското Черноморие, вече трябва да се говори за природа, а не за евтини хотели", подчерта Кирил Петков в защита на тезата си за устойчива стратегия за опазване на българския бряг.
С приетия законопроект на 500 м от границите на трите плажа за природосъобразен туризъм няма да може да се строи, а дюните на цялото Черноморие получиха защита от увреждане и много висока санкция в такъв случай. Досега те бяха защитени само в Закона за защитените територии в тази връзка.
За цялото Черноморие са завишени драстично санкциите за неправомерно поставяне на преместваеми обекти на плажовете и машините за почистване и за задължителните дейности ще са възможни само с процедура на разрешение, а няма да могат да бъдат използвани безконтролно и често вандалски както досега.
Важна законодателна промяна задължава МРРБ, МОСВ и Министерство на туризма да изготвят наредба за преместваемите обекти на морските плажове на цялото Черноморие - такава в момента няма. Промяната е успех за бъдещия облик на първа линия на Черноморието.
Важно е да се подчертае, че това законодателство не засяга съществуващо строителство и не засяга съществуващи преместваеми обекти и къмпинги.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)