ДПС опита да извади вътрешния министър Бойко Рашков от надпреварата за председател на КПКОНПИ с възрастово ограничение и квалифицирано мнозинство за вота.
По време на днешното заседание на парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията депутатите трябваше да приемат процедурни правила за избиране председател на КПКОНПИ. Александър Несторов от ДПС ловко опита чрез правилата да блокира пътя на Рашков към антикорупционната комисия.
Депутатът от движението поиска възрастово ограничение за председателя от 65 години (Рашков е на 67 - б.а.).
Преди това отново Несторов предложи в документите, които прилагат кандидатите, да бъде добавено и изискване за удостоверение за психическа годност.
Михал Камбарев (ПП), председател на комисията, заяви, че с приемането на процедурни правила не следва да променят изискванията, заложени в Закона за КПКОНПИ. От ДПС контрираха, че младите хора ще се справят по-добре с работата. Иван Димитров от ДБ заяви, че опитът на по-възрастните експерти не следва да се подценява.
Двете предложения на Александър Несторов очаквано бяха отхвърлени. Първото - за въвеждане на възрастово ограничение, бе подкрепено само от ДПС, а второто - за удостоверение за психическа годност - от ДПС и "Възраждане".
След това Несторов направи нов опит - предложи председателят да се избира с квалифицирано мнозинство от 2/3 от народните представители, вместо със заложеното по закон обикновено мнозинство. От ПП заявиха, че приемането на такова изискване на практика ще направи председателя на КПКОНПИ несменяем. Очаквано, и този опит се провали и това предизвика Несторов, който поиска и забрана председателят на КПКОНПИ да е бивш служител на ДС. Останалите членове на комисията напомниха на колегата си, че към момента няма закон за лустрацията и го призоваха първо да ги подкрепи за приемането на такъв, а после да я въвежда в процедурните правила.
ПП е предложила на досегашните си коалиционни партньори Бойко Рашков да бъде номиниран за председател на новия КПКОНПИ. Тази новина дойде в деня, когато ИТН напусна коалицията. Премиерът Кирил Петков обяви, че именно ИТН са блокирали както реформата в КПКОНПИ, така и издигането на Рашков. Два дни по-късно "Възраждане" издигна свой кандидат - Бойко Атанасов. От ДБ също могат да предложат кандидат, но към момента не е взето решение. Предстои такова да вземат ИТН и опозиционните партии.
Според проекторешението, предложено от депутати от "Възраждане" и прието с редакции на "Продължаваме промяната", предложенията за председател следва да бъдат направени от народни представители в 14-дневен срок след гласуването на правилата в зала.
След това, в срок до седем дни, всеки кандидат представя писмена концепция за работата си като председател на КПКОНПИ, както и всички допълнителни декларации, изисквани по Закона за КПКОНПИ, като документите и резултатите от тяхната проверка се публикуват на страницата на Народното събрание. Одобрените кандидати се изслушват в ресорната парламентарна комисия, след което се провежда и гласуване в зала. Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако има двама такива, то председател на КПКОНПИ става кандидатът с повече гласове.
Кворумни игри
По традиция, след напускането на ИТН от властта, заседанието започна с опит за проваляне на кворума. Отново депутатите от ДПС, ГЕРБ-СДС и ИТН не присъстваха. Направи впечатление обаче, че отсъства и един от отцепниците, член на комисията - Георги Георгиев. Все пак ПП, ДБ, БСП и "Възраждане" присъстваха и осигуриха кворума. След старта на заседанието набързо се появиха и двамата депутати от ДПС. Цел на кворумната игра обаче не беше чисто формалната процедура за КПКОНПИ, а втората част на заседанието, за която бе предвидено изслушване на проф. Пламен Моллов, който според ПП е предлагал подкуп на директора на БАБХ проф. Христо Даскалов заради лабораторията на Капитан Андреево.
Пламен Моллов избяга от комисия и излезе в отпуск
Моллов обаче изобщо не се появи на заседанието, а от последните дни е неоткриваем. Председателят на комисията Михал Камбарев (ПП) съобщи, че от вчера и двата телефона на Пламен Моллов са изключени, а от Университета по хранителни технологии, на който е ректор, уведомили, че от вчера до края на месеца е в годишен отпуск.
Камбарев съобщи, че отпускът не е оправдание за неявяването му в комисия като гражданин. Константин Бачийски (ПП) пък поиска МВР да издири Моллов и да му връчи покана за следващото заседание на комисията - в четвъртък. Заради това комисията днес единствено прие процедурните правила за избор на председател на КПКОНПИ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14389
3
14.06 2022 в 16:24
90
2
14.06 2022 в 14:21
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
Miro24
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си