
Българите продължават да харесват Русия, но не вярват, че тя може да бъде техен модел за развитие и да им предостави по-надеждни гаранции за просперитет и сигурност от членството в ЕС и НАТО - това е основният извод от проведеното по поръчка на Европейския съвет за външна политика проучване на агенция Алфа Рисърч за обществените нагласи по повод на конфликта в Украйна и позицията на България.
Проучването е реализирано в периода 23 февруари – 4 март 2015 г. посредством пряко стандартизирано интервю. Анкетирани по домовете им са 1000 пълнолетни граждани от цялата страна.
Въпреки анексирането на Крим и конфликта в Украйна, емоционалната привързаност на българите към Русия остава висока. И след събитията от последната една година, 54% са запазили положителното си отношение към нея непроменено, а други 7% твърдят, че й симпатизират дори повече от преди анексирането на Крим.
За 40% действията на Русия в този конфликт пораждат негативно отношение. От тях само 9% заявяват, че са имали негативно отношение към Русия и преди конфликта, а останалите 30 на сто са променили позицията си заради политиката й към Украйна.
Само за една година Русия е успяла да предизвика в приятелски настроена България четири пъти повече промени в негативна посока (сред 30% от хората), отколкото в позитивна (сред 7%).
Основните социални групи, сред които Русия влошава образа си, са жителите на столицата и най-вече – 18-30 годишните, докато възрастните хора над 60 г. остават ядрото на подкрепата за руската политика.
Макар и традиционно сдържани към участието във военни съюзи, мнозинството от българите подкрепят членството на страната ни в НАТО. За 42% от хората участието ни в алианса е важно за сигурността и отбраната на България, срещу 22%, които смятат, че то е вредно за страната. 53% са на мнение, че България трябва да изпълнява всичките си задължения като лоялен член на алианса, 32% - че в зависимост от ситуацията може да не изпълнява някои от тях и само 14% - че не трябва да ги изпълнява и е по-добре да напусне НАТО.
На фона на подкрепата за членството на България в ЕС и НАТО българската външна политика по повод на конфликта в Украйна се оценява преобладаващо положително. Три четвърти (74%) смятат, че България води умерена и балансирана политика, 12% - че е прекалено агресивна и сред „ястребите“ в ЕС, а 10%, обратното – че е прекалено предана на Русия и не е лоялен член на ЕС и НАТО.
Мнозинството от сънародниците ни не подкрепят налагането на нови санкции срещу Русия - 61%, срещу 39% подкрепящи.
Значението на търговския ни и туристически обмен с Русия, или просто симпатиите на част от хората към нея, не поставят под съмнение европейския и евроатлантически избор на страната за огромното мнозинство от българските граждани.
На хипотетичен референдум за външно-политическото бъдеще на страната 63% биха гласували „ЗА“ запазване ориентацията към ЕС и НАТО срещу 33% - „ЗА“ преориентация към Русия и евразийския съюз около нея.
Нагласите остават практически без промяна в сравнение с април миналата година. Проевропейската ориентация и подкрепа за политиката на ЕС преобладава във всички образователни и възрастови групи.
Единствените, сред които желанието за външно-политически съюз около Русия доминира, са симпатизантите на БСП, АБВ и Атака. И в трите електората по около 35%-38% са за участие в ЕС срещу 59%-62% за съюз с Русия. За една година промяна в мнението и числеността на тези групи не е настъпила. Новото е в радикализацията на т.нар. „крайни политическите русофили“ (около 6%-8%), които безпрекословно подкрепят политиката на Русия, до степен, че са склонни да й отдадат приоритет пред националните интереси.
Силните фигури и лидери, които биха могли да повлияят за позитивния изход от конфликта „Украйна – Русия”, се виждат в лицето на руския президент Владимир Путин (51%), германския канцлер Ангела Меркел (31%), президента на САЩ Барак Обама (25%).
Прави впечатление, че ЕС и неговите лидери се разглеждат като отсъстващи от решаването на конфликта – между 2% и 4% посочват президента на ЕС Доналд Туск, председателя на ЕК – Жан-Клод Юнкер, или върховния представител на ЕС по външна политика Федерика Могерини като способни да повлияят за благоприятен изход от кризата.
75% от хората смятат, че действията на Ислямска държава и други терористични групи представляват по-голяма заплаха за мира, отколкото конфликта „Русия – Украйна”.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
20.04 2015 в 18:03
19.03 2015 в 10:52
Как може да сте толкова елементарни, как може?!?!?
https://alterinformation.wordpress.com/2015/03/04/9532858239-2/
18.03 2015 в 13:57
17.03 2015 в 09:11
17.03 2015 в 08:52
++++
Дори е занижена. около 70% са за ЕС и против евразийския боклук.
17.03 2015 в 07:44
Интересното е друго. Анализът на агенцията бие всякакви рекорди по манипулация. В него можем да открием истински бисери. Като, например, хората харесват Русия, но "но не вярват, че тя може да бъде техен модел за развитие и да им предостави по-надеждни гаранции за просперитет и сигурност от членството в ЕС и НАТО". Няма нито един въпрос, от който да е в състояние този извод да бъде направен. И тук идеята не е в това, че хората са се разбързали да сменят геополитическата ориентация на страната. Забавното е в лакейското раболепие на анализа. Той се опитва да проповядва, а не да обяснява. По-нататък можем да открием истински социологически ужас. "Въпреки анексирането на Крим и конфликта в Украйна, емоционалната привързаност на българите към Русия остава висока", е написал някой от "Алфа Рисърч". Усещам как социологическата душа е стенела от ужас, че трябва да признае нещо такова.
Изобщо истината за общественото мнение у нас е скрита зад тонове клишета, които да скрият основното. А то е, че държавата ни води политика в остро противоречие с общественото мнение на страната. 61 на сто от хората не искат санкции за Русия, а вместо да чуе българите, външният министър се изживява като ястреб всеки път отново и отново, за да демонстрира вярност на чужди интереси. Пускаме танкове у нас, за да са доволни получателите на чужди пари, без да ни пука, че хората не искат да приемат такава гавра със своите чувства. Изключително показателно обаче беше друго. Медиите, които най-много реват за свобода на словото и обективност, бяха извадили заглавия от това проучване, които да скрият основната новина. Това е добър знак. Мнението на хората плаши платените съвести. Защото то се проявява, въпреки пуснатата на бързи обороти пералня за мозъци.
А това говори, че грантаджиите скоро май ще остават без хонорари.
17.03 2015 в 00:44
16.03 2015 в 20:54
…
Ако е останала отговорност, от тая раданово- куневата, дайте насам, споделяйте, не се стеснявайте.
…
Радан бил охрана в Бонжура на Славейков, обаче го държали само на входа към безистена, щото бил много страховит и да не притеснява клиентите. btw, на кой беше този магазин?!?
…
Елтън Джон осиновил радан кънев.
…
герб приключиха ли с реформата на блока?
…
Роско е на посещение на EVN.
…
Пътищата ни са европейски, колкото лиляна павлова е женствена.
…
Честит празник, олигофрени!
В мандата на ГЕРБ и РБ , празникът ви е ежедневие!
…
-Здравейте, десебисти!
-Здраве желаем, г-н Генерал.
…
Антоанета Цонева: Хора от РБ в управлението, пазете ни достойнството…пазете си достойнството – толкова ли е трудно.
Божо Лукарски: Хора от РБ извън управлението, не завиждайте!
…
Задкулисие на дребно – Иван Костов, щерка му и Цветан Василев.
…
Как сте, как сте, бедствате ли?
Репортерка на Нова от Родопите.
…
Пловдивско е под вода, ГЕРБ и ДСБ си развяват байраците на партийни тим билдинги именно в Пловдив – пир по време на чума!
…
Радан е честен човек, както и Божо Лукарски!
трики, трики, трики…
…
Корупцията вече не е монопол на герп, с нея са се заели и от реформаторския блог.
…
Бедствайте координирано.
Кунева
…
Когато се наведеш да събереш милостинята на Запада, неминуемо ти го набиват от Изток.
сун дзъ
…
Брендо стана ли член на „Съюза на писателите“?
…
И на г-н Плевнелиев ще му връчат орден – Карлуково 6-та степен с жълта лента, съобщиха за ФБ от „Дружеството за психично здраве- Лунатик“.
16.03 2015 в 20:10
16.03 2015 в 19:54
Последни коментари
Бекон
Хотелиерите: Външно да не критикува Русия, пречи ни на бизнеса
Teodor Todorov
Синдикат: НВО след 4. клас е ненужно. Ако ученик не включи камерата по време на е-урок, да има отсъствие
Бекон
Беларус забрани Euronews и го замени със съветска пропаганда
Grigor Arssov
''Най-голямата политическа логика диктува Борисов пак да е премиер''
zuljin
''Най-голямата политическа логика диктува Борисов пак да е премиер''