Швейцария отказа гражданство на мъж и жена - мюсюлмани, отказали да се ръкуват с хора от противоположния пол по време на интервюто.
За отказа съобщиха властите, цитирани от Би Би Си.
Решението от петък е подкрепено с още аргументи: двойката не можела да се интегрира и не уважавала равенството между половете.
Двамата били интервюирани преди месец и интервюиращите установили, че им е трудно да отговарят, когато въпросите задава човек от противоположния пол.
Преди няколко дни шведска мюсюлманка спечели компенсация, след като интервюто ѝ за работа било прекратено поради отказа ѝ да се ръкува.
Швейцарските власти са категорични: амбицираните да получат гражданство трябва да са добре интегрирани в швейцарското общество и да демонстрират привързаността си към Швейцария, нейните институции и да показват уважение към правовия ред в страната.
Те не съобщават подробности за двойката, на която са отказали гражданство. Местни медии твърдят, че двамата са от северноафриканска страна. Отказа получили в Лозана. Кметът на Лозана обясни пред AFP, че религиозната свобода е гарантирана от закона, но и религиозните практики.
Отхвърлената двойка не е била питана за вярата им, твърдят властите и подчертават, че не са отказали гражданство на двамата заради религията им, а заради неуважение към принципа на равенство на половете.
Това не е първият път, в който отказа от ръкостискане довежда до спорове в Швейцария.
През 2016 г. училище реши да освободи две мюсюлмански момчета, които отказали да се ръкуват с учителки.
В съседна Франция на алжирка бе отказано гражданство, след като отказала да се ръкува със служител по време на церемонията по даването на гражданството.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11725
2
18.08 2018 в 23:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23293
1
18.08 2018 в 20:41
Спомняме си съвременния етикет. При здрависване, мъжете са длъжни да свалят ръкавицата, а жените не бива да го правят. Като минимум е просташко.
Освен старите правила, откъде е сигурно, че един човек уважа дотолкова друг, че чак да му стисне ръката? За мене например, това е еднозначно заявление за уважение. Хич не на всекиго стискам ръка.
А в Русия например, и при среща, и при разделяне, всички мъже си стискат ръцете един на друг, но на никой и през ум не минава да посяга така на жените. Въпреки че са стояли и разговаряли дълго заедно. Ако това е раздяла задълго - прегръдги и целувки, може и със сълзи. А стискане на ръка - някак обидно, като обявяване на война.
Последни коментари
Путин разположи десетки руски ядрени оръжия в Беларус, скоро и Орешник
Пеевски мълчи на липсата за покана, но Йончева реагира: Радев еднолично руши държавността
Путин разположи десетки руски ядрени оръжия в Беларус, скоро и Орешник
Опозиционерът Мохамед ал Башир е назначен за временен премиер на Сирия
Прецедент: Радев не покани ДПС-Ново начало на консултациите за кабинет