ВСС поиска да се удължи срока на проверката на ръководството на Софийския градски съд. Предложението е вписано като точка в дневния ред за заседанието на Висшия съдебен съвет този четвъртък. Искането е на Временната комисия, в която влизат 12 от членовете на ВСС от съдийската квота.
Тя бе създадена на 8 януари след изслушване на съдии от СГС и адвокати, които обвиниха ръководството на съда в порочни практики при неговото управление.
Припомняме, че членове на ВСС предложиха тогава да се образуват дисциплинарни дела срещу председателя на Софийския градски съд Владимира Янева и заместниците й Богдана Желявска и Петя Крънчева като изнесоха стряскащи данни за безпринципност, грубост и непрофесионализъм от страна на ръководството на СГС. На 8 януари ВСС единодушно реши да започне пълна проверка на ръководството на СГС. Предложението бе в нея да участват 12-те съдии от ВСС – както от професионалната, така и от парламентарната квота, а обещанието бе проверката да приключи до края на месеца.
Срещу действията на магистратите се обявиха и съдии от Софийския апелативен съд. По-рано в защита на магистратите се включиха и седем посланици от Европейския съюз – на Австрия, Белгия, Великобритания, Дания, Холандия, Финландия и Франция. До момента членовете на ВСС, които участват във Временната комисия, най-малко два пъти са посетили СГС и са разговаряли със съдиите и със служителите от администрацията. Изслушано е било и ръководството на СГС – в лицето на председателя Владимира Янева и заместник-председателите Богдана Желявска, Петя Крънчева, Иво Дачев и Николай Димов.
Съдиите, които през декември поискаха оставката на ръководството на СГС, са потвърдили своите обвинения за нарушения при случайното разпределение на делата, неравномерно разпределение на натовареността, грубо отношение и др.
Друга част от съдиите, повечето от които командировани от други съдилища, както и служители от администрацията на СГС, обаче са защитили ръководството си.
Искане за "дисциплинарка" срещу Владимира Янева, още преди да е приключила проверката, направи един от членовете на ВСС - Калин Калпакчиев. Засега Калпакчиев не среща подкрепата на поне още четирима от членове на ВСС, колкото са необходими за старт на процедурата.
Заместник-председателят на СГС и председател на Българската съдийска асоциация Богдана Желявска обясни, че с искането за "дисциплинарка" Калпакчиев изпада в положение на "конфликт на интереси", тъй като съпругата му Елизабет Петрова е съдия в СГС и сред тези магистрати, които искат оставката на ръководството.
По закон обаче дисциплинарни санкции могат да искат петима от ВСС, както и правосъдният министър. Досега министри не са се възползвали от това право. Ако не се съберат петима от Висшия съдебен съвет (ВСС), които да поискат дисциплинарни наказания за Владимира Янева и заместничките й, ще го направи правосъдният министър, обеща преди дни заместникът му Петко Петков.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
03.02 2015 в 13:17
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара