Най-вероятната причина за проникване на чумата по животните в България и ЕС е нелегално транспортиране на заразено животно от Турция.
Това заяви на пресконференция днес д-р Ивайла Давидова, началник отдел „Верификация на официалния контрол“ в Българската агенция по безопасност на храните.
В момента в сградата на БАБХ има представители на лабораторията в Монпелие, които извършват изследванията. Най-вероятната причина за проникване на вируса на територията на България е нелегално транспортиране на животно, най-вероятно заразено, от Турция в България. Това не е прецедент, тъй като най-често около религиозни празници се случва нелегална търговия. Най-вероятно е станало по този начин, коментира д-р Ивайла Давидова.
Това е основното ни предположение в момента, но предстоят още проучвания, обясни тя.
Заплашват ветеринарите
Днес екипите за евтаназия са изтеглени от село Шарково - едно от петте села, които са обявени за огнища на болестта, тъй като там е имало протести и опити за физическа разправа с ветеринарите.
Директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Ямбол д-р Николай Георгиев уточни пред агенция Фокус, че в селото трябва да бъдат евтаназирани още 115 животи.
Съюзът на ветеринарните лекари в България защити колегите си, борещи се с опасната болест на територията на ямболска област, и се обяви "остро против оспорването на нашия професионализъм, против политизирането и извличането на изгода от човешкото нещастие, против езика на омразата и ксенофобията."
Болестта чума по дребните преживни животни е класифицирана като особено опасна (не за човека, а за овцете и козите - б.р.), силно заразна и подходяща за употреба като биологично оръжие. Ето защо мерките за превенция и борба с това заболяване изискват възможно най-високото ниво на биосигурност, непозволяващо поставянето на животните под карантина, обясниха от Съюза на ветеринарните лекари в България.
Всеки един ден престой в района на протестиращи срещу наложените ветеринарно-полицейски мерки граждани, собственици на животновъдни обекти, на журналисти, на доброволци и представители на управляващи и опозиционни политически формации без необходимата професионална подготовка, без изискваната екипировка и без последваща дезинфекция на лично облекло, обувки и транспортни средства, опитите на тези лица да скрият и транспортират до други населени места животни с цел да ги спасят, повишава неимоверно риска от продължаващо разпространение на болестта към вътрешността на страната и обещава пагубно влияние върху овцевъдния и козевъдния отрасъл, предупреждават от Съюза на ветеринарните лекари.
В изявлението на организацията се посочва още:
"На екипите от колеги-ветеринарни лекари действително помагат лица от ромски произход, с чиито снимки бе безпардонно злоупотребено в медийното и виртуалното пространство. Тези хора не са ветеринарни лекари и категорично не извършват ветеринарномедицинска дейност, но за разлика от протестиращите граждани и политическите представители, стриктно спазват наложените мерки за биосигурност, носят предпазно облекло и оборудване, подлежат на дезинфекционни процедури и са безценни помощници на нашите колеги-ветеринарни лекари при фиксирането на животните и изнасянето на телата до определените за целта трупосъбирателни ями. Работейки рамо до рамо с нашите ветеринарни специалисти и то при изключително неблагоприятни условия-високи температури, остри миризми, задух, липса на достатъчно почивка, ограничен достъп до вода и храна и не на последно място-силно агресивното поведение на гражданите, натиска на медиите, обидите на етническа основа, цинизмите, клетвите, замерянето с тежки предмети и насилственото недопускане до обектите на контрол, правят тези хора от ромски произход наши колеги и наши приятели. Тези хора, както и ветеринарните лекари, които работят в огнищата, са герои и заслужават нашите адмирации."
Животновъдни организации ще дарят животни
Животновъдни организации ще предоставят помощ на колегите си от засегнатите от чумата по дребни преживни животни райони в Странджа. Те ще дарят безвъзмездно животни, като за целта вече е създаден щаб, който да се заеме с организацията.
До момента има готовност да се дарят 150 животни от областите Перник и поне 80 от Кюстендил, съобщават от пресцентъра на министерството на земеделието.
Очаква се в инициативата да се включат още области от страната. Веднага след като БАБХ отмени карантинния период на засегнатия район, събраните животни ще се насочат към новите си стопани.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4000
5
29.01 2019 в 18:46
15914
4
17.07 2018 в 23:02
12696
3
17.07 2018 в 20:21
6020
2
17.07 2018 в 19:58
12559
1
17.07 2018 в 19:39
Значи кравата Пенка щяха да я пуцнат, щото не знаела, дека Сръбско не било у Евросъюза.
Пък от Турско сме биле внасяли Гергьовски ягнета незаконно.
Ми они здравни сертификати немат ли бе?
И ако немат- що са пуснати да влязат у Евросъюза- питам аз...
Последни коментари
Д-р Мазникуров
Тръмп номинира Робърт Кенеди-младши за здравен министър
Mumko
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
yoghurt
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
yoghurt
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
Човека
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор