Как се изчислява обезщетение за безработица?

OFFNews 16 декември 2024 в 04:10 224 0

пари

Снимка БГНЕС/Надежда Пеева

Банкноти

Изчисляването на обезщетението за безработица досега беше лесно, тъй като не бе променяно с години. От лятото на 2024 г. обаче влязоха нови правила за обезщетенията при безработица. 

Съгласно новите наредби, оповестени от Националния осигурителен институт, правилата се променят при при изчисляване на обезщетения за безработица с придобит осигурителен стаж в друга държава.

Вече се взимат предвид всички доходи за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването им, независимо дали са упражнявали дейност в България или не.

Отпуснатите парични обезщетения за безработица на хора с осигурителен стаж, придобит по законодателството на държава, с която се прилагат европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, продължават да се изплащат в определените размери и срок.

Кой има право на обезщетение за безработица?

Всички знаем, че за да имаме право на изчисляване на обезщетение за безработица, то това е свързано с редица условия за безработица, регистрация в бюро по труда, попълване на документи за безработица. Понякога се налага и помощ за безработните, за да се справят с документите, за да им бъде отпусната финансова помощ при безработица.

Право на обезщетение за безработица имат хората, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

  • са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
  • не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер или професионална пенсия;
  • не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по КСО или законодателството на друга държава, с изключение на лицата сключили трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа за един ден.

Размер

Дневното парично обезщетение за безработица е 60% от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за фонд “Безработица" за последните 24 календарни месеца.

То не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица, определен за всяка година. Изчисляването на обезщетението - максимално и минимално, се прави всяка година. 

Кога се спира обезщетението?

Изчисляването на обезщетението и изплащането му се спира при:

  1. Получаване на обезщетение за временна неработоспособност след прекратяване на осигуряването - за периода, за който се изплаща обезщетението.
  2. Изплащане на обезщетение за оставане без работа на основание нормативен акт - за периода, за който се изплаща обезщетението.
  3. Събиране на доказателства за осигурителен стаж и/или осигурителен доход, придобит при прилагане на разпоредбите на международен договор, по който България е страна или на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.
  4. Извършване на проверка от контролен орган или друг компетентен орган относно обстоятелства от значение за правото или размера на обезщетението; в този случай спирането е до приключване на проверката, но за не повече от 6 месеца.

Изплащането на обезщетение за безработица и изчисляването на обезщетението се прекратява при:

  • Започване на трудова дейност, за която лицето подлежи на задължително осигуряване по КСО или законодателството на друга държава
  • Прекратяване на регистрацията от Агенцията по заетостта
  • Придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава, или при отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а КСО или на професионална пенсия по чл. 168 КСО
  • Смърт на безработния.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Ученичката на Норбеков Гузал: Как да се справим с депресията, лошите мисли и болестите (подкаст)