На 14 октомври българите почитат преп. Параскева - Петка Търновска, светица, смятана за закрилница на дома, жените и по-специално родилките.
Тя е много тачена от християните на Балканите и особено от българите. Вярвали, че е покровителка на петъчния ден и спазвали най-строги забрани за работа в него, иначе влизала в образа на вълк или змия и наказвала строго за неуважение.
Тачели св. Петка и за помощта, която давала при здравословни проблеми – вслушвала се в молбите на бездетни за чедо, на незрящите - да прогледнат. Друга причина да посрещат празника ѝ с много радост е, че от него тръгвали седенки, сгледи, годежи и сватби, с този ден приключват много селскостопански дейности.
Петковден за старите българи бил ден за тежки семейно-родови чествания с курбан от мъжко животно с бял цвят, за да е благосклонен покровителят на дома. Друг повод за трапеза е освещаването на новопостроени къщи, а вече се прави и след основен ремонт на жилище. На такова тържество стопаните дарявали богато дюлгерите, а на покрива си слагали знаме, риза и кърпа. Щедро гощавали роднини и съседи, а и гостите идвали с големи подаръци, в нов дом не се ходи с празни ръце. И за да благоденства семейството, един от символичните дарове било ситото.
Около Петковден са съсредоточени и масови есенни женски жертвоприношения, наричани Кокоша черква. Всяка омъжена жена носела на селското оброчище черна кокошка, птиците колели със специален обред, с малко от кръвта замесвали пита, за да ѝ чете свещеникът. Друга част запазвали за разваляне на магии, а от месото правели курбан с ориз или зеле и похапвали заедно на трапезата, сложена направо на земята. Този и други подобни старинни ритуали изразявали почит към природата, от която зависи благодатта на селския труд, почит и към мъртвите прадеди, и към светците-закрилници. При други обреди пак само жени готвели на селски кръстопът боб и носели питки с мед, за да омилостивят природните стихии и болестите, започвайки с шарка и епилепсия.
Празник имат:
Петко, Параскева, Паша, Паруш, Пенка, Петкан, Кева, Паро, Паца и др.
* На имен ден се ходи без покана, освен ако виновникът за тържеството е изразил изрично желание да не празнува. Някои имена могат да бъдат почетени на различни дати през годината - според избора на именяка.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег