Резервациите за гледане на филми онлайн от София Филм Фест стартираха - може да гледате специална селекция от творби от 15 до 30 април на www.festivalscope.com.
Първите 200 зрители на всяко от избраните заглавия ще имат възможност да видят филма свободно.
За да се запишете, ще е необходимо да си направите личен акаунт и от този акаунт (един email-адрес) ще може да се запазва само по един „билет” за филм. Засега възможност на това ще имат само хора, намиращи се в България.
В последните 5 години www.festivalscope.com завоюва позиции на важен фактор във филмовата индустрия. Целта на платформата е да се подпомага откриването на нови таланти и да се предоставя достъпна платформа за независими филми – с възможност за промоция и среща със зрителите.
До 2015 година платформата www.festivalscope.com е била ограничена като достъп само до хората от филмовата индустрия, като е предоставяла опция на фестивални селекционери, разпространители и продуценти да видят част от филмите, които имат фестивално разпространение, и съответно представителите на киногилдията да решат дали биха желали да отправят покана към някой от тези филми.
През 2016 г. обаче Festival Scope Pro остава платформата за професионалисти, а до www.festivalscope.com вече имат достъп всички киномани, които имат желание да „пътуват” из целия свят в търсене на най-добрите филми от най-добрите фестивали!
Ще може да гледате най-новата творба на Хулио Медем „Ма ма” с участието на Пенелопе Крус, най-новата драматична история на Вим Вендерс „Всичко ще бъде наред” с участието на Джеймс Франко, Шарлот Генсбур и Рейчъл Макадамс, носителят на голямата награда в секция „Особен поглед” в Кан 2015 - исландския „Овни” на Гримюр Хаконарсон, номинираният за „Златна камера” в Кан 2015 дебютен филм на Павле Вучкович – „Панама”, както и три български творби – „Мечта по запада” на Тонислав Христов, носителят на специална награда почетен диплом в документалния конкурс на 20-ия София Филм Фест „Кеймбридж” на Елдора Трайкова и най-новата творба на Камен Калев, участвала в Балканския конкурс на 20-ия СФФ през март – „С лице надолу”.
* * *
Изпълнен с много въздействащи емоции, типично по испански, филмът на Хулио Медем и Пенелопе Крус „Mа ма” представя историята на Магда – тя е безработна, мъжът ѝ я изоставя заради по-млада жена и в същото време героинята разбира,че има рак на гърдата. Магда е решена да се бори за своето оцеляване... „Ма ма” е представен с особен успех пред испанската публика. Филмът има номинации за награди „Гоя” в категориите за най-добра женска роля за Пенелопе Крус, за най-добри костюми и грим, както и за оригинален звук.
* * *
Най-новият филм на Вим Вендерс „Всичко ще бъде наред” проследява последствията върху живота на писателя Томас (в ролята Джеймс Франко), който неволно убива дете в автомобилна катастрофа. Ще съумее ли той да превъзмогне случилото се? Инцидентът оставя траен белег в съзнанието на Томас, а играе и важна роля в развитието му като писател. Вендерс описва филма като „съкровена драма, разказваща историята на един човек, който след като преживява травматичен шок, поглежда на живота с други очи”. Зад амбициозната 3D продукция на Вендерс застават Германия, Швеция, Норвегия, Канада, Америка и Франция. Сценарият на Бьорн Олаф Йоханесен, с когото режисьорът се запознава на фестивала в Сънданс преди години. Снимките на филма започват през август 2013 в Монреал, Канада, а освен Джеймс Франко, Вендерс кани и Шарлот Генсбур („Нимфоманка”, „Меланхолия”, „Антихрист” на Ларс фон Триер), както и Рейчъл Макадамс.
* * *
Копродукцията между Исландия и Дания „Овни” на сценариста и режисьор Гримюр Хаконарсон, с голямата награда в програмата „Особен поглед” на Кан, която беше и официалното предложение на Исландия за кандидат за „Оскар” за чуждоезичен филм, събра десетки отличия през 2015 година. Филмът беше част от фестивалната секция „В обектива: Исландия” на 20-ия София Филм Фест, а вече публиката в България има шанс за срещи с него онлайн.
В усамотена исландска долина двама братя – Гюми и Киди, отглеждат овце. Наследените от тях животни са смятани за едни от най-добрите в страната и братята многократно са награждавани за овните, които са от древен вид. Въпреки че живеят в съседни ферми, те не са си говорили от 40 години. Когато шампионското стадо на Киди е покосено от смъртоносна заразна болест, цялата долина се оказва застрашена. За да спасят ценното древно животинско поколение, както и себе си, отчуждените братя са принудени да се съюзят. Исландски национален дух на фона на фантастичните северни пейзажи – страхотно предложение за пролетна киновечер у дома!
* * *
Дебютният филм на 33-годишният Павле Вучкович „Панама” беше номиниран за „Златна камера” в Кан ’15. Историята е двама влюбени. Йован започва да излиза с Мая, но постепенно нейното мистериозно поведение пробужда в него съмнения. Следвайки видеа и други улики в социалните мрежи, Йован открива индикации за паралелен живот на Мая. В мрежата от лъжи, гордост, ревност и страстен секс Йован загубва себе си само за да открие коя всъщност е Мая. Режисьорът Вучкович завършва кино и ТВ режисура в Белград. Два пъти е награждаван в конкурса на „Cinefondation” на филмовия фестивал в Кан – за късометражните му филми „Бягай, заек, бягай” (2003) и „Минус” (2007). Вероятно не е случаен факта, че премиерата на неговия дебютен пълнометражен филм е именно в Кан!
* * *
Представената в Карлови Вари ’15 нова документална творба на Тонислав Христов „Мечта по запада” е копродукция между България, Финландия и Германия. Разказът проследява живота в испанския град Табернас, където през годините са заснети повече от 600 „спагети уестърни”. Героите им оставят отпечатък не само в световното кино, но и у няколко поколения жители на града. Може би никъде другаде по света разликата между реалност и фикция не се усеща толкова силно. Местните живеят в сюрреалистичен контекст, уловени в един вид състояние на неопределеност между киното и реалността. Животът се ниже като безкраен филм, чиято клапа никога няма да се затвори за „Край”. С усет и майсторство Тонислав Христов споделя една интригуваща история, която очаква своята публика в платформата София Филм Фест онлайн!
* * *
„Кеймбридж” на Елдора Трайкова беше тазгодишният избор за български документален филм в конкурса. Добронамерено и шеговито озаглавен като едно от прочутите английски университетски градчета, той ни запознава с култовата роля, която образованието играе в живота на хората от Долни Цибър, село в Северозападна България. Селото е част от най-бедния регион в целия Европейски съюз, но и се води с най-голям процент завършили висше образование. Филмът е сниман в продължение на една година и представлява плавен и топъл човешки разказ за надмогването на ограничаващите условия на селото и мотивиращата сила на образованието.
„В Долни Цибър повече от 90% от населението са цигани. Те преследват личната си образованост. От много години за ромите в селото образованието е основен смисъл и ценност на живота. Не се оплакват. Срещнах и снимах пенсионери, яки, искат да работят и работят, каквото има. Искат да ходят на училище, за да довършат образованието си. Училището в това село привлича хората, мотивира ги,” споделя режисьорката в интервю пред Юлиана Методиева. Елдора Трайкова е кинодокументалист с над 40 филма зад гърба си – познати и награждавани в цял свят. На 20-ия София Филм Фест „Кеймбридж” беше награден от журито на документалния конкурс с почетен диплом.
* * *
Най-новият филм на режисьора Камен Калев „С лице надолу” е копродукция между Франция, България и Белгия. Създаден по истински случай, „С лице надолу” разказва историята на Сами (в ролята номинирания за „Сезар” и обичан френски актьор Мелвил Пупо) - французин, обвинен в контрабанда на фалшиви пари от България към Франция. За да избегне затвора, той е вербуван за информатор на френската полиция и се внедрява в български канал за трафик на хора. Постепенно се сближава с малолетна проститутка от ромски произход. Обстоятелствата ги притискат и двамата са принудени да бягат заедно.
Камен Калев завършва образованието си във FEMIS - Париж. Дебютът му „Източни пиеси” е представен в „Петнадесетдневката на режисьорите“ в Кан през 2009 г., печели и наградите за най-добър филм, режисьор и актьор от МФФ Токио. Две години по-късно следващият му филм „Островът” също е с премиера в Кан. Главните роли в него са поверени на Летисия Каста и Туре Линдхард („Ангели и демони”). През 2014 година Камен Калев отново е в Кан с проекта „Мостовете на Сараево”, режисиран от 14 европейски творци, сред които Жан-Люк Годар, Сергей Лозница, Урсула Майер, Кристи Пую и др.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата