В програмата на СФФ тази година бяха включени много български игрални и документални филми. Въпреки недоволството на кинодейците от политиката на финансиране от страна на държавата, този бум от българско кино изглежда се дължи на намирането на различни проекти и варианти за финансиране.
Тази година рекордният брой от български филми е около 60. Дори на моменти човек има чувството, че е на някакво предварително, избързало издание на "Златната ракла", а не на СФФ. Много от филмите бяха минали през различни кинофестивали, пристигат с награди, а други имаха сега своята премиера.
В премиерните документални филми попада „Моряшки истории” на Стефан Командарев, режисьор със солиден бекграунд. Този път той изненада с лента за четири рибарски истории. Човек може да си помисли, че като дете е мечтаел да кръстосва морето или нещо подобно, но не, не това е в основата на повода за лентата. Командарев е софиянец и е завършил медицинска академия.
Решава да разкаже историите за премените, които неизбежнонастъпват в риболовния сектор. Единият от героите, да го наречем условно - Практичния, е находчив човек със завидни конструкторски умения. Всичко му се удава.
Европейският съюз финансира проекти, по които старите кораби се превръщат в скрап. Това е добра инициатива, ще си помислите, премахват се тези стари изгнили съдини, с които се лови риба. Всъщност обаче мотивите на ЕС са все повече риба да се отглежда във ферми, така че да се предпази световният океан. Практичния унищожава един кораб и веднага се захваща с направата на нов - това е неговата моряшка страст.
Вторият герой можем да наречем Бунтаря. Неговата история е характерна за бракониерите - румънската гранична охрана засича кораба му на 20 метра от бреговете на страна и го арестуват - затварят го на кораба. Както казва героят - този затвор е по-лош и от карцер. Остава сам на плавателния съд за 45 дни без храна, без чиста вода, без ток. Всичко, което има като запаси, се разваля в хладилниците, които не работят. Това го амбицира и той печели 7 дела срещу Румъния, но губи последното - решителното. В този човек има много енергия и неподчинение.
Третият случай е на „Даскалите”. Мъж и жена учители по трудово, се захващат с лов на рапани, за да успеят да свържат двата края. Тя е капитанът, който управлява кораба, а той е водолазът. Това семейство има за спомен от свой приятел художник картина, която те много харесват. На картината е пресъздаден един лош, бурен ден, изживян от тях в открито море. Те много внимателно се вглежда във всеки детайл и разказват с гордост какво са преживяли и колко реалистична е тази картина.
Четвъртият случай нарекох Бохема. Той се оказа много симпатичен - весел, безгрижен човек. Има 45 години стаж в морския флот по времето, когато България е била на четвърто място в света по риболовен флот. Той е работел на големи траулери, на които уловът е бил преработван, пакетиран и продаван на момента. През 1987 г. си купува от "Кореком" VHS камера за 2200 долара и с нея заснема различни важни моменти от ежедневието на моряците на кораба. Във филма са използвани много от неговите записи. Същият си купува и Волга за 5000 долара – „Руска кола с американски пари”, както казва.
Звуков фон почти липсва във филма. Всичко е истинско и реалистично. Героите много убедително и естествено стоят пред камера. Но някак филмът е студен и равен. Няма излишни емоции, няма драми, всеки разказва отделен епизод от живота си или по-точно отделни моряшки истории, в които има надежда за доброто.
След филм като „Съдилището”, това завръщане на режисьора към документалното кино, това дистанцирано вглеждане в отделните истории - не трогва. Или просто имахме прекалено големи очаквания?
А филмът завърши с китарно изпълнение на „Ой ти черно море, защо тъй ревеш...” Звучи ли ви в главата? Сега предстои неговият екранен и телевизионен живот.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)