Литературни маршрути: Георги Тенев представя Николай Лилиев

OFFNews 28 септември 2020 в 10:25 2103 0

На 03 октомври от 11:00 ч. с начална точка Народен театър „Иван Вазов“ ще се проведе последният Литературен маршрут за този сезон. Негов автор и водещ ще бъде писателят и драматург Георги Тенев, а разказът ще бъде посветен на една от най-значимите фигури в българската литература – поетът и драматург Николай Лилиев. В двата края на този маршрут ще бъдат метафоричният и буквалният дом на Лилиев – от Народния театър „Иван Вазов“ до улицата в кв. „Лозенец“, която днес носи неговото име. 

За Литературния маршрут Георги Тенев казва:

„Аз не съм литературен историк. Аз съм разказвач. В случая, имам история, която не е измислена, а чута. Ще ви разкажа за това, което съм слушал още като дете – за Лилиев като герой на семейни спомени. Ще ви покажа снимки и страници, които съхраняват образи и думи от онова време и от още по-ранно на моето време. Ще опитам да убедя и майка ми да се включи в нашето приключение и да сподели неща за един човек, когото тя ревниво пази в паметта си. Също както години наред е запазила оригиналите на преписаните от ръката на Лилиев негови стихове. Тя дори предпочита по-рядко да говори за него, защото усеща колко (все по-)далеч е духът на поета - символист от „новия дух“ на времето (…) Ще опитам да разкажа и за трудните мигове преди издаването на неговите стихове в края на живота му, когато този жив класик упорито е отказвал да се отделя внимание на личното му лирическо творчество. В смесица между скромност и мъдро колебание, Лилиев е считал времето на своя лирически свят за отминало, заедно с неговото поколение, като част от вълнения и настроения, угасени от войната и огромните трансформации, заменено с нещо ново, което вълнува повече „младите сърца“.

Разходката се различава от останалите турове по това, че ще прелее в по-мащабно честване на творчеството и живота на Николай Лилиев. В края на маршрута публиката ще стигне до дома на Лилиев, където ще бъде поставена паметна плоча.

„В дома си в Лозенец Лилиев е събирал Владимир Димитров-Майстора и Панчо Владигеров, писатели и актьори, поети и художници. Децата от квартала били сред най-големите му почитатели и чести посетители в дома му. Това място на ул. „Николай Лилиев“ 11 трябва да се знае“, казва Весела Чернева, инициатор на повторното поставяне на паметната плоча на дома на Лилиев в София.

Непосредствено до дома му ще бъде направена импровизирана сцена, на която ще има четения на стихове от Лилиев, драматизации по негови преводи, разкази и спомени за него. Ще бъдат показани оригинали от негови писма и други документи. Ще има музикални изпълнения на кларинет и всички гости ще бъдат почерпени с любимото разтворимо кафе на Лилиев.

С финала на втория сезон на Литературните маршрути започваме началото на работата по създаването на сайт, който ще съхранява част от историите и спирките на туровете. Такъв архив е от особено значение, тъй като разказите на писатели, поети и литературни историци в рамките на формата, са резултат от проучвания, внимателна и задълбочена предварителна работа. Те също така имат лимитиран характер и се провеждат най-много два пъти на сезон. В сайта ще бъде създадена интерактивна карта, която ще отвежда до различни точки от маршрутите и ще припомня вече разказани на живо истории на мястото. Тя ще позволи на много повече хора да научат интересни факти за българската литература.

„Литературни маршрути – интерактивна карта“ се реализира с подкрепата на Столична община, по инициативата „Солидарност в културата“.

Вход свободен , без предварителни записвания.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Къде са входовете към Подземния свят