Има съвсем реална опасност Българските държавни железници да бъдат засегнати много сериозно от действията на прокуратурата срещу бизнесмените Васил Божков и Христо Ковачки.
БДЖ определено не е първата асоциация, с която се свързват имената на двамата богаташи. Но всеки, който е наясно с правилата за правене на бизнес в България, знае добре, че входът и изходът на закъсала държавна компания, получаваща многомилионни ежегодни трансфери от българските данъкоплатци, е хапка сладка като лотария и добив на въглища.
Ковачки съвсем открито, а хазартният му колега с близки компании, са сложили ръка на бизнес за милиони в БДЖ, от който на практика зависи дали у нас и догодина ще се движат пътнически влакове.
Само преди два месеца националният жп превозвач подписа най-скъпоструващия си договор за ремонти. Цели 137 милиона лева ще платят българските данъкоплатци на румънския клон на френския жп гигант "Алстом" за ремонта на електрическите и дизеловите мотриси Сименс Дезиро.
Въпреки повече от щедрия бюджет, състезанието за многото милиони не бе особено оспорвано след като от процедурата бяха отстранени единственият производител на локомотиви в България - русенската "Експрес Сервиз" и германският технологичен лидер "Сименс". Доста абсурдно, но въпреки че произведе и достави мотрисите, според БДЖ реномираната компания нямала необходимите сертификати, за да ги ремонтира.
Така на финалния етап в договора за ремонта на влаковете "Алстом" имаше само един конкурент - унгарският клон на швейцарския производител "Щадлер". Те останаха втори, но не обжалваха класирането и доста миролюбиво румънците взеха въпросната обществена поръчка на максимално заложената стойност.
Очевидно бе, че от крайния резултат недоволни няма.
В договора между "Алстом" и "БДЖ-Пътнически превози" е записано, че компанията няма да разчита на български подизпълнители. А държавните ни железници щедро предлагат на румънците да им предоставят две от най-модерните си ремонтни бази - жп депо София и депо Варна. Замисълът е фирмата изпълнител на ремонтите да назначи служителите на БДЖ, работещи в тях.
Какво обаче се случва?
От "Алстом" започват да умуват над щедрото предложение на БДЖ, но в крайна сметка не пожелават да наемат модерните халета, които биха им свършили много добра работа при разглобяването и по-късно при сглобяването на мотрисите. Изтъкват счетоводни аргументи, като например различния размер на ДДС у нас и в северната съседка. Така в крайна сметка румънците излизат с контрапредложение към БДЖ, а именно двете модерни бази да бъдат предоставени на две външни фирми - "ЖП Тракция" и "РПВ София".
По документи и двете нямат общо с Васил Божков.
"РВП София" преди време бе част от изпадналия в несъстоятелност жп холдинга на погнатия от Гешев магнат. Тогава дружеството оперираше под името "РВП Кьоне". След фалита активите бяха разпродадени от съдия изпълнител. В момента компанията е еднолична собственост на Михаил Иванов, а адресът й на управление е на столичната ул. Московска № 47 - на 20 метра от централата на Божков, където преди дни ДАНС и прокуратурата извършиха зрелищни обиски.
Възходът на "ЖП Тракция" през последните години е забележителен. Компанията документално се води собственост на Николай Кръстев. Той е бивш служител на компании от жп холдинга на Васил Божков. Любопитното в случая е, че лицензът за извършване на жп ремонти на въпросното дружество е издаден от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" в Министерството на транспорта Веселин Василев. Съвсем случайно той е бивш колега и началник на Николай Кръстев в дружество на Васил Божков. Веднага след получаването на заветното разрешително за работа, БДЖ започва да залива с поръчки въпросната фирма. През последните години "ЖП Тракция" е редовен печеливш в търговете по ЗОП както при старото ръководство на БДЖ - тандема "Велко и Владко", така и при новите мениджъри, назначени след като Росен Желязков наследи Ивайло Московски.
На изключен микрофон висш директор от държавната жп компания чистосърдечно признава, че изборът му е сведен до това да подписва договори с когото трябва или да си ходи. Избрал си е да стои на работа. А че в случая става дума за далавера и сглобка, покровителствана на ниво много по-високо от това на топ мениджмънта на БДЖ, е ясно отдавна.
Повече от година и половина "ЖП Тракция" ползва неправомерно една от най-хубавите бази на БДЖ в столичния квартал Подуяне. А държавното дружество се свени да ги "покани" да си ходят оттам, въпреки отдавна изтеклия договор. Почти всички обществени поръчки за ремонти на подвижен състав на БДЖ и през миналата година на стойност много милиони бяха спечелени именно от "ЖП Тракция" и дружеството "Ти Би Ди", което съвсем официално е собственост на другия актуален клиент на главния прокурор Иван Гешев Христо Ковачки.
Енергийният бос дълги години бе най-големият клиент и съответно длъжник на БДЖ-Товарни превози. Ползваше спедитор, с който се стигаше до скандал и неплащане, оказваше се, че дружеството посредник няма активи, а в крайна сметка за държавната компания оставаха неплатени фактури за милиони. После Ковачки от клиент стана конкурент на БДЖ. Регистрира собствена жп компания, която да вози въглищата от мините му, а по-отскоро и боклука до ТЕЦ-овете му.
Сега Ковачки е на съвсем нов етап - вече държавната компания му е клиент и му плаща. И то по няколко линии. Компанията на пернишкия магнат "Гранд Енерджи Дистрибюшън” спечели обществени поръчки за доставка на ток за "БДЖ – Товарни превози” за 487 хил. лв. и за "БДЖ – Пътнически превози” за 15,2 млн. лв. Отделно Ти Би Ди спечели договори за ремонт на локомотиви също с милионен бюджет.
Дали и как акциите на прокуратурата срещу Божков и Ковачки ще се отразят на държавните железници все още не е ясно, но опасността това да се случи е съвсем реална.
Според източници на OFFNews от БДЖ "Алстом"-Румъния изобщо няма да рискува с опитите си да вкара "ЖП Тракция" и "РВП София" в многомилионния ремонт на Дезирата. След акцията срещу хазартния магнат от компанията отново са дали крачка назад и в момента се чудят как да процедират с халетата и дали изобщо им е необходимо да разглобяват мотрисите у нас. Решението се чака до дни.
Голямата опасност пред БДЖ е компанията да остане без здрав подвижен състав, с който да обслужва графика на движение. Той и в момента е "вързан на магия" и всеки ден има недостиг на десетки локомотиви и вагони. При провал на ремонтната програма ще се стигне до истински хаос. А тогава вероятно прокуратурата ще се поинтересува по-активно и от държавните железници - ще трябва да дадат много важни обяснения за това как и кой е диктувал избора на доставчици.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12182
1
06.02 2020 в 12:09
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара