Футболният треньор Иван Атанасов подписа договор за още една година като технически директор и главен треньор на ФК Судеар. Бившият вратар, който притежава над 15 години най-големия във футбола „UEFA PRO“ LICENEZE, получи предложението за нов контракт от шейха, който издържа клуба от Саудитска Арабия, след като записа големи успехи през миналия сезон. 19-годишните играчи на Судеар стигнаха до финал за Купата и влязоха в Първа лига, а 17-годишните запазиха мястото си в елита.
Nostrabet потърси Иван Атанасов, за да разкаже за работата си в Саудитска Арабия, която нашумя във футбола, след като на последно Световно първенство победи в първия си мач бъдещия световен шампион Аржентина, а след това големите й клубове започнаха да привличат световни звезди. Крак провлачи Кристиано Роналдо, а след това бе последван и от други.
Г-н Атанасов, какво изисква от Вас президентът на Судеар?
Аз съм получил пълен картбланш от него и всички отбори тренират по моята методика. Давам план за тренировките и график, но и сам участвам минимум 60 минути в тренировките на всички отбори. Влизам на терена, след като треньорите загреят футболистите, а методите ми на работа най-общо се основават на това, че колкото по-голяма е основата и работата е качествена, толкова по-дълго се съхранява физическата форма на футболистите. Защото много бързо може да се вкара един отбор да влезе в спортно-техническа и физическа форма, но ако не е правилно изградена подготовката, физическата форма много бързо ще приключи. Затова обръщаме внимание на работата за всички компоненти - физическа, техническа, тактическа и психологическа подготовка.
Какво означава за Вас новият договор?
Това е признание за добре свършена работа. Шейхът, който издържа клуба, и принцът са доволни, и разбира се, президентът, от представянето на отборите ни и израстването на всеки един футболист. Хората ми имат доверие, но аз зная, че за 6 месеца един треньор не може да постигне това, към което се стреми. Затова исках да работя и тази година, защото колкото повече работиш с един отбор, толкова по-добре може да се осъществят идеите на един футболен специалист. Иначе през първия сезон резултатите на клуба му донесоха големи приходи за следващия сезон. Футболният съюз ще плати близо 1 милион реала, благодарение на отличната ни работа с отборите, класирали се в Първа лига – U-19 – 400 хиляди реала, U-17 – 300 хиляди реала, 200 хиляди за мен и 100 хиляди от продажбата на един футболист на 18 години в столичен клуб. Това прави около 500 хиляди лева, което е добре за един малък клуб като нашия.
Къде ще се вложат тези пари?
Ще отидат за инфраструктурата на клуба, макар че той е спонсориран от шейха. По-важно е обаче, че съвместната ни работа вече дава плодове, тъй като в клуба се опитват да наложат правилна стратегия и да работят доста добре. В близко бъдеще във всички клубове се планира да се въведе главен скаут при селектирането на деца, юноши и мъже, а дотогава аз ще отговарям и за това.
Лесно ли се работи там?
С местните се работи добре, тъй като не са комплексирани и искат да се развиват. Но в школите работят много треньори от Египет, Тунис, Мароко и Алжир, главно заради езика и религията. Те са предпочитани заради по-ниското заплащане. Много важни са обаче отношението и подходът към играчите, защото ако не са доволни от един треньор, те просто не го искат и той си отива.
Молитвите на мюсюлманите не пречат ли на работата Ви?
В арабския свят това е най-важно, и аз го приемам като даденост и се съобразявам с него във всяка една тренировка. По време на Байряма местните не ядат и не пият вода от изгрев до залез, и затова тренираме след 21 часа. Молитвите са нещо съвсем нормално, те съвпадат преди мач, на полувремето и след мач, защото мачовете са следобед. Тренировките ни пък са така направени, че след загрявката спирам за 10 минути и те се молят. След всяко упражнение правим и 2-3 минути почивка, в която те пият вода.
Ако изключим клубовете от елита, какви са терените на по-малките отбори?
Терените са им отлично подготвени. Веднъж на едни наши контролни мачове със съседен отбор, който играе във Висшата лига, видях, че десетина работници покриват тревното покритие с найлон и така го пазят от студено време. В средата на май бях на един финал с 15-годишните в друг съседен град и теренът бе перфектен, благодарение на грижите, които се полагат за него, и спокойно може да се конкурира с тези на Барселона и Реал Мадрид. Иначе там като заваля, за първи път видях и град с ледени зърна, колкото яйце. Досега бях виждал да са като орехи. Добре, че скрихме навреме колите в един покрит паркинг, иначе щяха да станат на хармоники.
Що се отнася да терените на Судеар, поддържат ги няколко индийци, като ги поливат рано сутрин и късно вечер, тъй като през деня температурата е 50-55 градуса на сянка, но на слънце е над 60-65. Най-горещо е през юли, август и септември.
На какво учите Вашите футболисти и на какво още не можете да ги научите?
Относно заниманията, съм въвел загрявката на всички отбори да бъде 30 минути, както пише във футболните книги, въведох и моите прословути физически комплекси, като много наблягаме на усъвършенстването на различни комбинации по фланговете и през центъра, както и на центриранията от статични положения, дори и тъчове. Особено голямо внимание отделям на различите видове преса, както на високата преса, така и по целия терен. Това ми е приоритет в работата. Изисквам много рядко да им свирят фалове и да играят на ръба на позволеното, гледам също емоциите на отделните играчи да не вземат връх и да спазват тактическите указания на треньорите. Възстановяването на футболистите също е от голямо значение. Ние имаме голяма спортна зала с басейн и два дни преди мачовете играчите възстановяват с лед. След края на тренировките задължително правят стречинг и коремни преси. По-трудно ми е обаче да променя техния начин на хранене, тъй като те са свикнали да се хранят с пиле и ориз, а аз искам да свикнат да ядат пилешко филе, телешко, спагети, много зеленчуци и плодове. Трудно ми е също да ги накарам да тренират с кори, тъй като на единоборства влизат сериозно на тренировка, и искам да ги предпазя от контузии.
Какви са бюджетите на големите им клубове?
Всеки клуб формира бюджета си според шейха и според решението на управата. Едни имат 10 милиона долара, други -50, а някои - 100, 200 или 500 милиона. Всеки елитен клуб разполага с модерен стадион, много добри тренировъчни терени и възстановителни бази, а чужденците се привличат от мениджъри. Те основно са араби, сърби, нидерландци, португалци, испанци и хървати, но за съжаление българите липсват.
Как Саудитска Арабия започна да привлича световни звезди. Първо Роналдо, после други, сега и Бензема?
Всичко това е стратегия за развитието на футбола и за имиджа на страната. Тези най-големи трансфери обаче, абсолютно всичко по тях, се плаща от кралското семейство, не от клубовете. Защото няма как един клуб, колкото и пари да има, да дава 200 милиона евро годишна заплата на Роналдо.
Това е страхотна реклама за Саудитска Арабия, но в същото време страната оттегли кандидатурата си за домакин на Световното през 2030 година. Защо се получи така?
В Саудитска Арабия първо искат да подобрят много сериозно авторитета на държавата. От една страна като популяризират футбола и вдигнат нивото му с най-големите играчи, а от друга като развият туризма. Когато го постигнат, бъдете убедени, че не само ще се кандидатират за домакин на Мондиал, но и ще го спечелят. Иначе еуфорията с Роналдо дава стимул за израстване на местните футболисти. Похвално е и решението на Футболния съюз да няма повече от един чужденец в школите и да се инвестира в местните саудитски играчи. Друго важно нещо е, че Футболният съюз поема самолетните билети за мачовете в първенствата на всички отбори в Саудитска Арабия – деца, юноши и мъже.
Какви мерки предприемат саудитците, за да ги забележи светът?
В момента властите строят на Северозапад до Червено море един нов град Неом. Той ще е 400-500 метра широк, 200 метра висок и 120 км дълъг, и по него вече се работи. Огромен, затворен град, с всички удобства, молове, магазини. Всичко ще има за богати хора. В югозападната част, малко над границата с Йемен, има над 90 необитаеми острова. Там се правят туристически луксозни комплекси и хората ходят да се гмуркат, тъй като да идеш на дайвинг и шнорхелинг в уникалното Червено море, изживяването е огромно. По-голямо е от това в Малдиви, Хаваи, Доминикана. По този начин Саудитска Арабия иска да се представи пред света и продължава да се отваря като държава. Неслучайно вече има и аеролиния Рияд-София и София-Рияд всяка сряда и неделя, като полетът в едната посока е 5 часа.
Как арабите се справят с престъпността?
В Саудитска Арабия имат страхотен респект към полицията. Престъпността е малка, но дори и да я има, този, който е нарушил закона, го осъждат и влиза в затвора, независимо кой е.
Скъпа ли е храната и какви са заплатите?
Храната е толкова скъпа, колкото и в България. Що се отнася да заплатите, има много хора от Индия, Бангладеш и Пакистан, които са евтина работна ръка, й вземат 200, 300, 500 долара на месец. Но сред тях има и сериозни специалисти, архитекти, адвокати, учители, които получават и хиляди долари месечно.
Какво са чували там за България?
Постоянно ме питат за Христо Стоичков и Димитър Пенев, които са били част от Ал Насър. Един фен пред мен пък свърза нашата страна с Бербатов, тъй като симпатизира на Манчестър Юнайтед, но като цяло не знаят къде се намира България.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България