Аржентина детронира Франция след изключителен финал на Мондиал 2022

OFFNews 18 декември 2022 в 19:57 4186 7

Мондиал 2022

Лео Меси сбъдна мечтата на милиони аржентинци, както и своята

Отборът на Аржентина е новият световен шампион по футбол. Воденият от лидера си Лионел Меси тим на "гаучосите" детронира Франция след един изключителен финал на Мондиал 2022, завършил 3:3 в редовното време и продълженията и 4:2 при дузпите.

В двубоя имаше от всичко, като емоциите оставиха зрителите без дъх. Аржентинците поведоха с 2:0 с голове на Лионел Меси (23-дузпа) и Анхел ди Мария (36). Десетина минути преди края на редовното време те вече се виждаха победители, преди да настъпят миговете на гениалност на Килиан Мбапе. В рамките на две минути той вкара мача в продължения, след като първо намали от дузпа, а след това върна равенството с удар от въздуха.

В първото продължение голове нямаше, но във второто се стигна до нова размяна на попадения - 3:3 след нови голове на Лионел Меси и Мбапе и дузпи.

При дузпите първите изпълнители бяха Мбапе и Меси, които не сбъркаха. За французина това беше трета отбелязана дузпа в мача. След това Кингсли Коман пропусна за Франция. Влезлият като резерва Пауло Дибала стреля в центъра и изведе Аржентина напред.

Чуамени направи втори пропуск за Франция, след като не намери вратата. Леандро Паредес даде още по-убедителен аванс за Аржентина и приближи "гаучосите" до титлата. Муани стреля безкомпромисно и даде глътка въздух на Франция. Решителната дузпа за Аржентина вкара Гонсало Монтиел и донесе първата титла на Аржентина от 1986 година насам, когато Диего Марадона изведе сънародниците си до трофея в Мексико. За Аржентина това е трета титла в историята, като първата е спечелена в домакинския Мондиал през 1978 година.

Аржентина започна мача далеч по-активно от французите и първите две положения бяха пропилени с неточни удари в първия четвърт час. Родриго Де Пол получи топката пред наказателното поле и ударът му бе отбит от защитник, след което Анхел Ди Мария не уцели вратата от десетина метра.

Франция създаде първото си положение в 20-ата минута, когато Антоан Гризман центрира за Оливие Жиру, но нападателят изпрати топката над напречната греда.

Аржентина поведе в ответната атака. Анхел Ди Мария влезе в наказателното поле с топката и бе препънат от Усман Дембеле, а полският съдия Симон Марчиняк даде дузпа. Лионел Меси стреля точно за 1:0.

Само 13 минути по-късно Меси подаде на Алексис Мак Алистър по дясното крило и той центрира ниско за Анхел Ди Мария, който бе напълно непокрит пред вратата. Халфът преодоля Юго Лорис за втори път и южноамериканците поведоха с 2:0.

Бързото темпо на игра на Аржентина предизвика Дидие Дешан да направи две смени още преди почивката. Световното първенство свърши за Оливие Жиру и Усман Дембеле в 41-та минута, а на тяхно място се появиха Маркъс Тюрам и Рандал Коло Муани, което към края на мача се оказа много успешен ход за Дидие Дешан.

Французите обаче започнаха и второто полувреме колебливо, а първото положение бе отново за Аржентина. Родриго Де Пол пропусна центриране за Лионел Меси, който обаче беше блокиран в последния момент от Адриан Рабио.

Франция успя да натисне едва в последния половин час, а първото положение за Килиан Мбапе се откри в 70-ата минута. Нападателят на "петлите" получи топката извън наказателното поле и изпрати силен удар, който обаче премина над напречната греда.

Натискът на Франция даде резултат и все още действащите световни шампиони отбелязаха два светкавични гола в рамките на една минута. В 80-ата "петлите" получиха дузпа за нарушение на Николас Отаменди срещу Муани и Мбапе намали с точен удар до дясната греда на Емилиано Мартинес, а секунди по-късно звездата на Франция изравни. Той направи двойно подаване с втората резерва от първото полувреме Тюрам и вкара гол с красив и мощен шут от воле.

В добавеното време Юго Лорис отрази трудно топовен изстрел на Меси извън наказателното поле.

В края на първото продължение и резервите на Лионел Скалони имаха голям шанс да променят резултата. Удар на Лаутаро Мартинес от добра позиция бе блокиран от Дайо Упамекано, а при добавката точен изстрел на Гонсало Монтиел бе избит от Рафаел Варан.

Лионел Меси отново поведе аржентинците в атака във второто продължение и въпреки че Лорис спаси ударът му при първото положение, лидерът на южноамериканците вкара гол с второто. Вратарят на Франция отрази изстрел на Мартинес от малък ъгъл, а Меси стигна до топката на добавка и вкара за 3:2 в 109-та минута.

Това обаче не беше краят на мача. В 117-ата минута Франция получи втора дузпа, този път за игра с ръка на Гонсало Монтиел, а Мбапе вкара първия хеттрик на финали на Световни първенства след Джоф Хърст през 1966 и изравни отново за крайното 3:3.

Финалът в Катар 2022 бе решен при дузпите, в които Аржентинците не пропуснаха. Отново Меси, Пауло Дибала, Леандро Паредес и Гонсало Монтиел бяха точни за новите световни шампиони, а за бившите пропуски направиха Кингсли Коман и Орелиен Чуамени. Така Аржентина спечели с крайното 4:2 при изпълнението на 11-метрови удари.

Витрина на мача

Аржентина - Франция - 4:2 след дузпи
*2:0 на на полувремето, 2:2 в редовното време и 3:3 след продължения

голмайстори: 1:0 Лионел Меси 23-дузпа, 2:0 Анхел Ди Мария 36, 2:1 Килиан Мбапе 80-дузпа, 2:2 Килиан Мбапе 81, 3:2 Лионел Меси 109, 3:3 Килиан Мбапе 117-дузпа

при дузпите: 0:1 Килиан Мбапе (Ф), 1:1 Лионел Меси (А), 1:1 Кингсли Коман-пропуск (Ф), 2:1 Пауло Дибала (А), 2:1 Орелиен Чуамени-пропуск (Ф), 3:1 Леандро Паредес (А), 3:2 Рандал Коло Муани (Ф), 4:2 Гонсало Монтиел (А).

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ

1236

7

БотоксПутю

19.12 2022 в 04:32

Татуираните до ушите наследници на италиански имигранти от времето на Гарибалди и преди него, победиха французите - наследници на африкански имигранти. Най ме изкефи Емилиано - вратарят като надяна ръкавицата на .уя си. И Месито, прочетох че не паднало по-долу. То, Месито така и не научи испански за 30 години живот в Испания.

18.12 2022 в 20:12

Голямо бутане беше , но ....честито на аржентинците. Франсетата проспаха първото полувреме.
Инфантино сигурно е доволен.
Наздраве !

-1200

3

путин хуйло

18.12 2022 в 20:11

Поздрави на отборът на Аржентина, който заслужено надигра североафрикански макронистан!

-1200

2

путин хуйло

18.12 2022 в 20:10

Ако мИкроБ си извади тъпата глава от гАzа на путю може да я завре дълбоко в черния гъз на някой от пропусналите дузпа!

-1200

1

путин хуйло

18.12 2022 в 20:09

Ако беше шахматен турнир новината щеше да е, че отборът играещ с бели фигури победи черните!