Ангел Червенков е бивш футболист на ЦСКА, с който става шампион и носител на Купата на България. Като помощник-треньор на „червените“ повтаря това постижение, а в онзи негов период на пейката ЦСКА влиза също в групите на УЕФА, сега Лига Европа, и печели престижни победи над Байер (Леверкузен) и Ливърпул.
Сега в ЦСКА всички си спомнят с умиление за тези приятни мигове на терена, тъй като в момента армейците са далеч от отбора, който трябва да бъдат.
Чашата на недоволството на феновете преля и преди последния домакински двубой с пловдивския Ботев, те обиждаха и ругаеха футболистите на ЦСКА и не искаха да ги пуснат на стадиона.
Защо се получиха тези батални сцени и защо ЦСКА остана без трофей този сезон? На тези и други въпроси Ангел Червенков отговаря в интервю за Efir.bet.
Г-н Червенков, как приехте това, което направиха феновете на ЦСКА преди мача с „канарчетата“?
Отдавам го на това, че при феновете на ЦСКА има напрежение, максимализъм и изисквания, защото клубът винаги преследва най-високите постижения. Затова привържениците на ЦСКА са взискателни, а критериите им са високи.
Правилна ли е тази реакция на запалянковците на ЦСКА, въпреки разочарованието им?
Тя се променя през годините, но през настоящия сезон напрежението се покачи, след като ЦСКА не завърши на първо място и изгуби със слаба игра финала за Купата. Много фенове не го приемат и страдат, не ги задоволява това настояще и емоциите, в случая негативни, надделяха.
Тези, които вилняха отвън, не влязоха вътре. Празният стадион ли е отговорът на феновете за случващото се в клуба?
Аз не мога да вляза толкова дълбоко в детайли. Само коментирам това, което виждам, а това е разочарование. Когато очакванията от любимия клуб не се оправдават, това е лично тяхно решение и всеки трябва да си поеме отговорността.
Отрази ли се случилото се преди срещата с Ботев на футболистите на „червените“?
Влиянието на феновете върху ЦСКА беше, когато играха финала срещу вечния съперник. Защото тогава феновете бяха великолепни и това, което очакваха играчите, го получиха в пълна степен като подкрепа, хореография и подкрепа до последния момент. Всичко останало е последствия от това, което се случи на терена.
Как видяхте ЦСКА срещу Ботев (Пловдив)?
Никак, както през последните двубои от началото на пролетния полусезон. Разочароващи са резултатите и играта на отбора, това са фактите.
Защо ЦСКА игра предпазливо във финала за Купата?
Аз като човек, който има претенции, че познава тактическото отношение, психологията и мисленето на треньорите, видях, че Пардю се подсигури, за да не допусне гол. Такъв беше и първият му двубой, който завърши 0:0. Но не знам дали беше удачен вариантът десен защитник, визирам Тибо Вион, да бъде използван като втори нападател, за да разбива играта в средата на терена на противника, но не и да гради атаки. Това беше от тактическа гледна точка доста странно - да излезеш със седем дефанзивни футболисти и само с трима атакуващи, и да искаш такава тактика да ти носи успех. След като срещу теб е съперник, който не те превъзхожда нито като имена, нито като качества, това си беше подсигуряване, това беше една страхлива тактика.
В какво друго сбърка Алън Пардю?
Ние само коментираме, ние говорим и се кланяме на много чужди така наречени треньори, които са уж много доказани, но не виждаме, че резултатите им са неудовлетворяващи. Да не говорим от спортно-техническа гледна точка, защото ЦСКА не създаде положение за гол срещу Левски, не го затрудни по никакъв начин в нито един момент, не отправи и удар във вратата на едно младо момче, което още не се бръсне.
Смятате ли, че Пардю е точният човек за наставник ЦСКА?
Това вече не е моя работа, аз коментирам фактите, които се виждат и това, което се получава като реалност.
Коя е основната причина за проваления сезон на армейците?
Това трябва да го кажат ръководството и треньорите след един задълбочен анализ. Но ми прави впечатление, че доста добри мачове изигра ЦСКА през есента, бих казал силни мачове, както у нас, така и в Европа. На високо ниво, с армейския боен дух, с воля и с пълно себераздаване на терена и максимално влагане на самите играчи. При положение че Стойчо разкри, че не е правил пълноценна подготовка, въпреки това отборът се доближаваше като игра и резултати до това, което всеки цесекар иска да вижда. Загадка е това, което последва напролет, след като ЦСКА направи много добра подготовка. Видяхме обаче, че както в началото на пролетта, така и впоследствие и особено в решителните срещи отборът не се предстви на същото ниво, което се очакваше от него, и тези две точки на първия се увеличиха през пролетта. Като цяло игрово не изглеждаха добре нещата.
Кой е основният проблем на ЦСКА?
Той не е един и не са малко. Когато такъв отбор като ЦСКА се представя под очакванията и не играе добре, когато няма идея как да преодолее противниците и когато, с изключение на последния мач, е подкрепян от своите фенове, а нещата не се получават на терена, значи има вътрешни проблеми, които си остават само в кухнята. Само може да предполагаме и да гадаем.
Вижда се, че треньорът не е силната фигура на „Армията“, след като за 7 години има 16 такива смени. Това какво трябва да говори за клуб като ЦСКА?
Всеки треньор, след като подпише договор, той приема правилата и изискванията за работа в клуба, предложени от собственика. Аз съм го правил същото. Дава ти се възможност да ръководиш, да работиш, да подготвиш и да мотивираш играчите. Много са факторите, въпросът е да имаш резултати. Когато няма такива, за което треньорът е отговорен, тогава треньорът дава отчет пред ръководителя си и той преценява какво да предприеме.
Има ли решение за овладяване на напрежението между феновете и ръководството на ЦСКА?
Това може да стане само с резултати, но вече през следващия сезон. С основаването на този велик клуб, той е вдигнал високо летвата. Всичките тези хора, ветерани, легенди, поколения играчи и футболни деятели са отговаряли на тези критерии. Ще ви дам един пример. На „Армията“, ако до 20-ата минута отборът не води с 2:0 и не играе добър футбол, той започва да бъде освиркван. Така че нещата са много простички. Феновете на ЦСКА искат три простички неща – отборът да играе добре, да побеждава с красива и нападателна игра и да вкарва много голове. Това е всеки път. Но тези неща се разминават с настоящето, което не се харесва на никой, който знае какъв футбол е играел ЦСКА през годините.
Възможно ли е български треньор да вдигне ЦСКА, или това трябва да направи чужденец?
Оценката за всеки един треньор се прави на база резултати и и игра. Ние виждаме какви са те при настоящия треньор на ЦСКА и какви бяха при Стамен Белчев например. Ако този треньор, който е в момента на ЦСКА, беше българин, щяха да го изкарат най-големия некадърник. Смея да твърдя, че ние имаме кадърни български специалисти и затова не бива да залитаме по чужди и да ги ангажираме непременно. Вижте какво се случва в елита в момента, нали гледахте онзи ден двубоя Ботев – Царско село във Враца. Видяхте кои са треньори на двата тима. Чужденец да няма линценз и да води български клуб, това от какво полза е за българските треньори? 7-8 такива треньори имаме, които не са лицензирани.
Колко от настоящите играчи на ЦСКА имат качествата да носят фланелката на този най-титулуван клуб в България?
Това са не повече от трима-четирима. Точно толкова биха намерили място в един приличен и добър отбор на ЦСКА с шампионски характер. За останалите се вижда, че армейската фланелка им идва „тежка“. Но вижте им цените, къде са играли и какво са постигнали, и ще си отговорите на въпроса дали отговарят на името и традициите на ЦСКА. Да не забравяме тук и ролята на треньора. Той трябва да подготвя и да развива даден футболист във всяко едно отношение, за да го направи по-добър и да се оправдае неговото привличане.
Трябва ли да бъде продаден Жорди Кайседо през лятото или е по-правилно да се изчака световното в Катар през декември, когато евентуално може да вдигне цената си?
Специално Кайседо се продава от една година, но след като още е в ЦСКА, по-добре да се изчака Шампионатът на планетата. Дано там блесне с Еквадор и стане по-скъп.
Какво бихте казали на феновете на ЦСКА?
Нека те да бъдат търпеливи, защото, за да стане ЦСКА шампион, се изисква класа. Преди години ЦСКА имаше и класа, и играчи с лидерски качества. В момента не е така, но когато в ЦСКА пак дойдат футболисти, които отговарят на тези високи изисквания и е на лице шампионския характер, тогава нещата ще се получат. Да се надяваме, че това скоро ще стане.
Г-н Червенков, един последен въпрос. През далечната 1985 година, Вие сте основен защитник на ЦСКА, но защо пропуснахте онзи скандален финал за Купата с Левски, който бе спечелен от „червените“?
Мен ме гласяха за титуляр, но пропуснах мача, защото се контузих на последната тренировка. При едно тактическо разиграване, ние, защитниците, трябваше да противодействаме на нападателите, аз направих един шпагат, за да спра Стоичков и разтегнах бедрен мускул. Спомням си, че треньорът Манол Манолов, Бог да го прости, дойде в моето бунгало, когато се лекувах и налагах мястото с лед. Чудехме се с какво да го вържем и какво да направим, защото този мач го чаках дълго, вече бе настъпило моето време. Помня, че Манолов ме хвана за гушата и ми каза: Аз те готвя толкова време да играеш като централен защитник, а сега ме поставяш в такова положение. Но няма да те рискувам, ще си ми нужен по-нататък.
Треньорът дори ме извади от групата, въпреки че аз толкова много исках да играя. Трябваше да направим тандем в защита с покойния капитан Георги Димитров, но не ми било писано.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста