Войната в Украйна изглежда се намира в патова ситуация. Украинската армия, благодарение и на предоставяните ѝ от Запада оръжия, си върна големи части от заграбените територии. Но руският президент Владимир Путин явно не се спира пред нищо - продължава целенасочено да унищожава цивилната инфраструктура на Украйна, бомбардира жилищни райони и плаши с ядрено оръжие. Особено преди началото на зимата актуален става въпросът колко дълго още ще продължи тази война, възможен ли е мир и при какви условия.
Военно решение
Най-общо казано има два лагера, около които се групират мненията. Единият твърди, че решението на този конфликт може да е само военно - Украйна да прогони руската армия от всички превзети от нея територии, включително от Крим. И чак тогава да се мисли за преговори с Русия. Такава е и позицията на украинското правителство, която не е изненадваща. В края на август по случай Деня на независимостта президентът Зеленски заяви, че страната трябва да продължи да се бие, „без да прави каквито и да е отстъпки и компромиси“.
По същия начин виждат нещата и страните, граничещи или намиращи се близо до руската граница, като балтийските държави или Полша, които се чувстват застрашени от Москва. Те също смятат, че дори и най-малката отстъпка пред Русия ще бъде проява на слабост, която само ще окуражи Кремъл да предприеме нови инвазии.
Подобна е позицията и на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който в интервю за ДВ заяви, че „Украйна трябва да спечели войната“. Той обаче не уточни какво разбира под това „Украйна да спечели“. Във всеки случай Столтенберг изключи всякакви прояви на отстъпчивост и подчерта: „Не бива да забравяме, че ако Русия на президента Путин прекрати боевете, това ще означава мир. Но ако Украйна спре да се сражава, това ще бъде краят на съществуването ѝ като независима държава“.
Сред привържениците на тезата, че Русия е длъжна да върне окупираните украински територии, е и германската външна министърка Аналена Бербок. Според нея всяка готовност за компромис ще бъде проява на наивност, каквато е била проявена при анексията на Крим от Русия.
Териториални отстъпки
В другия лагер надделява виждането, че няма военно решение, тоест Украйна не може да победи с военни средства Русия, която в краен случай винаги може да извади от ръкава си и ядрения коз.
В тази връзка политологът от Университета в Хале Йоханес Фарвик определи пълното освобождаване на Украйна като „максимална цел“. Според него обаче тя е нереалистична, защото това би означавало „или дълга изтощителна война с много жертви, или ядрена ескалация“.
Западните гласове, които пледират за компромиси от страна на Украйна, засега са рядкост – особено след успешните контраофанзиви на украинците това лято. И все пак ги има: през май бившият американски държавен секретар Хенри Кисинджър посъветва Украйна да се съгласи на териториални отстъпки, за да сключи мир с Русия. Но два месеца по-късно се поправи и вече беше против преотстъпването на територии на Русия.
В Германия тезата за териториални отстъпки от страна на Украйна също има привърженици - най-вече от дяснопопулистката „Алтернатива за Германия“ и Лявата партия настояват за мирни преговори. Фарвик казва в тази връзка следното: „Политиците на запад табуизират въпроса за евентуални териториални промени, като смятат, че това ще бъде един вид капитулация пред руската агресия. Ако обаче не разчитаме, че режимът в Москва скоро може да падне, те (териториалните отстъпки) могат да се окажат единственият изход от тази ситуация“.
Берлин: Украйна трябва сама да реши
Германското правителство оставя изцяло на Украйна решението за това дали и кога да преговаря с Русия, включително и по въпроса за евентуални териториални отстъпки. Берлин се въздържа от това да оказва натиск върху Киев.
Президентът Зеленски настоява битката да се води „до край“ и се надява, че Украйна ще продължи да бъде подкрепяна отвън. Но такава подкрепа зависи от настроенията в западните общества, които се борят с високите енергийни цени и инфлацията, които донякъде са следствие от войната. В същото време много градове са претоварени и вече не могат да приемат повече украински бежанци. В Германия подкрепата за санкциите срещу Русия и за оръжейните доставки за Украйна засега остава стабилна, но едно нещо ще е променила драматично спрямо лятото: актуално проучване от началото на ноември показва, че 55% от германците смятат за недостатъчни полаганите дипломатически усилия за прекратяването на войната – с 14% повече отколкото през юни 2022.
Също и в САЩ се засилва натискът, който може само да нараства, ако републиканците спечелят междинните избори в страната. Междувременно 30 конгресмени от Демократическата партия призоваха в писмо президента Джо Байдън за започването на директни преговори между САЩ и Русия за бързо прекратяване на войната в Украйна.
Неутрален статут за Украйна?
В момента обаче нито Русия, нито Украйна не са готови на преговори: Украйна се надява са си върне още от загубените територии, а Русия залага изцяло на тактиката за водене на изтощителна война.
Йоханес Фарвик отправя следния съвет към политиците: „Да останем солидарни с Украйна, но да не се търси военна победа над Русия, а по-скоро да се заложи на баланс на интересите“. Например, като се даде „неутрален статут на Украйна, който да е приемлив за Русия, но и да съдържа достатъчно гаранции за сигурността на Украйна.“ Това би означавало също и „териториални промени в Украйна, които макар и да са нарушение на международното право, би трябвало да приемем като необходимост, продиктувана от живота.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
155
18
08.11 2022 в 10:11
Фактите са, че отделянето на Косово не противоречи на международното право:
"През октомври 2008 г. по инициатива на Сърбия ООН сезира Международния съд в Хага с искане, той да се произнесе, дали едностранно обявената независимост от страна на Прищина, не противоречи на международното право. На 22 юли 2010 г. съдът излиза с решение, че този акт не е в нарушение на международното право.". За разлика от попълзновенията на матушката ти към Украйна. Колко държави признаха откраднатите от Рашка територии за нейна собственост? ;)
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BE
А, викаш, Бан Ки Мун е направил изявление, ама никой не го е виждал и чувал, а? :D
-10640
17
08.11 2022 в 09:59
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10640
16
08.11 2022 в 09:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10640
15
08.11 2022 в 09:37
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
155
14
08.11 2022 в 07:44
Питай тия от гарата в Донецк дали "взривоопасните предмети" са изгоряли. Е, изгоряли са, да. Ама в гарата. :D
155
13
08.11 2022 в 07:43
Имаме си газ, кви зими те гонят, кви 5 лева? За сметка на това твоите братушки бая ще зъзнат в окопите. Е, няма да е дълго - HIMARS ще ги сгреят. :D
-5427
12
08.11 2022 в 06:36
9049
11
08.11 2022 в 05:31
123
9
07.11 2022 в 23:22
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си