Общо 332 фирми - членове на организациите за оползотворяване на опаковки ще трябва да платят продуктова такса на екоминистерството. Това обяви министерството, след като провери годишните одиторски доклади на 6-те колективни оползотворяващи организации - Екопак, Екобулпак, Репак, Булекопак, Екоколект и Екоресурс.
Въпросните фирми не са си изпълнявали задължението да докладват всеки месец количеството опаковки, които пускат на пазара и да плащат за оползотворяването им – събиране, рециклиране и т.н. За наказание те ще трябва да платят по-високата „продуктова“ такса на екоминистерството.
Фирмите – производители и вносители, които пускат на пазара опаковки, бяха длъжни за 2012 г. да достигнат, индивидуално или членувайки в някоя от 6-те колективни организации, рециклиране на минимум 52% теглото на отпадъка от тях. Според статистиката на министерството за миналата година на българския пазар са били пуснати 293 906 тона и от тях са рециклирани 164 135 тона. Тоест, рециклирани са около 55,9% от общото количество.
Всички търговци и производители, които пускат опаковки на пазара са длъжни да оползотворяват съответно количество отпадъци от същия вид - хартиени, стъклени, пластмасови, метални и др. Държавната "продуктова" такса е фиксирана в наредба на екоминистерството и изисква фирмите да плащат определена сума за всеки килограм опаковки, варираща според материала - стъкло, метал и т.н. Продуктова такса е сравнително висока (много по-висока от съответните суми, които събират оползотворяващите организации от членовете си) и се изисква само от онези, които не се занимават с оползотворяване на боклука си - индивидуално или чрез колективните организации. Тя се събира от фонда към екоминистерството (ПУДООС - Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда).
Колективните организации имат редица възможности да мамят за свършената работа и затова всяка година до края на март те трябва да представят в министерството заверени от външен одитор доклади за свършеното в предходната година. През 2010 г. ведомството отне лицензите на две такива организации - Реко пак и Импакт Корпорейшън, след като установи на терен, че лъжат за свършената работа. Те например декларираха, че са работили с подизпълнители за рециклиране на пластмаса и др., но теренни проверки на министерството показаха, че подизпълнителите дори нямат нужната рециклираща техника, което показа, че са отчитани фалшиви количества рециклирана смет, а опаковките реално са отивали на сметище.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
24.06 2013 в 21:00
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара