България разплака поляците и е на 1/4-финал

Мая Младенова 24 септември 2013 в 23:49 6772 4

Цветан Соколов бе с основен принос за голямата победа. Снимка: cev.lu

Националният ни отбор по волейбол показа класа и силен характер и успя да спечели почти изгубен мач срещу Полша - 3:2 (22:25, 22:25, 25:20, 26:24, 18:16). Така нашите се класираха за четвъртфиналите на европейското първенство, което се провежда в Полша и Дания.

В първите два гейма нашите бъркаха във важните разигравания за последните точки и така домакините спечелиха с по три точки разлика.

Българите се събудиха в третия гейм. С отлична игра в защита и два аса на Цветан Соколов нашите дръпнаха в резултата до второто техническо прекъсване. Едва в края на гейма домакините върнаха няколко точки, но те не бяха достатъчни и момчетата на Камило Плачи спечелиха с 25:20.

В четвъртия гейм, българите водеха до 23:23, но с нова серия от чудесни атаки на Соколов, успяхме да затворим частта и да охладим мераците на домакините за победата.

Тайбрекът започна прекрасно и българите поведоха с 3:0 след съдийска грешка и два блока на Тодоров. Тогава обаче домакините се вдигнаха и направиха обрат, повеждайки с 9:6. Соколов отново пое отговорността и със силна серия от четири поредни точки България отново поведе при 10:9. Втората блокада на Соколов в гейма доведе до нова точка за "пробив" и резултатът стана 13:11. Домакините върнаха една, а след това сгрешихме в нападение и се стигна до ново равенство.

Последваха няколко мачбола, хладнокръвни атаки на Соколов, грешка на домакините и дългоочакваната победа. И то срещу традиционно неудобен съперник, който често ни е спирал по пътя към призовата тройка, а в случая, и на домакинското му първенство. Цветан Соколов бе с най-голям принос за успеха, отбелязвайки внушителните 35 точки.

България ще играе с Германия в четвъртфиналите.

Полша – България 2:3 (25:22, 25:22:25, 20:25, 24:26, 16:18)

Полша: Лукаш Жигадло, Гжегож Боциек 26 т., Михал Винярски 16, Бартош Курек 18, Марчин Мозджонек 11, Пьотър Новаковски 9 - Павел Заторски-либеро (Михал Ручяк, Лукаш Вишниевски, Фабиан Джизга 2, Михал Кубяк 4)
Треньор: Андреа Анастази

България: Георги Братоев 1 т., Цветан Соколов 35, Тодор Алексиев 14, Тодор Скримов 13, Виктор Йосифов 3, Николай Николов 6 - Теодор Салпаров-либеро (Данаил Милушев, Теодор Тодоров 5, Николай Пенчев)
Треньор: Камило Плачи