
На този етап у нас е възможно единствено т.нар. третично производство. Единият начин е да пристигат готови ваксини и в България да ги опаковаме и да им слагаме листовки и етикети. Другият е - да идва готов разтвор, който да се пълни и опакова.
Това каза пред БНР проф. Генка Петрова, ръководител на Катедра по организация и икономика на фармацията в Медицинския университет в София, в коментар на заявената от премиера готовност страната ни да произвежда ваксини в новопостроен завод в Разград.
По думите ѝ и двата вида производство изискват много високи стандарти на хигиена и по добрата производствена практика.
Според проф. Петрова при наличие на изградени мощности и осигурени условия за производство - 16 месеца са реалистичен срок, ако ваксината има разрешение за употреба, и ако ние единствено я опаковаме. Тя уточни, че и това изисква разрешение за производство.
Тя припомни, че ЕК е имала планове да направи хъбове, които да разпределят готовите спринцовки и единствено да се опаковат и да се поставят листовки на съответните езици, но уточни, че дори тези хъбове изискват разрешение за третично производство на стерилни биотехнологични лекарствени продукти.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
бай Пешо от Перник
Бъдещето им тъне в мъгла - какво пишат руските медии за бойците от Азовстал
zuIjin
Импортозамещение: Coca-Cola, Fanta и Sprite стават CoolCola, Fancy и Street
бай Пешо от Перник
Бизнесмен от пазара в Перник към руската армия: Благодарим, че се борите срещу фашизма
бай Пешо от Перник
Украйна удари винпром на руска територия в Курска област