За първи път от 10 години през 2021 г. Александровска болница излиза на печалба в размер на 2 221 000 лв. Това съобщи изпълнителния директор на лечебното заведение д-р Атанас Атанасов на пресконференция, на която обяви резултатите от първите шест месеца на своето управление.
Данните са от предварителния годишен финансов отчет към 31 декември 2021 г.
"Финансовият отчет към края на септември показа намаление на текущата загуба с 80% или с 3 624 000 лв. спрямо същия период на миналата година“, посочи д-р Атанасов.
Директорът изтъкна, че при встъпването му в длъжност болницата е била във финансов колапс на фона на поредна пандемична вълна.
Мениджърската проверка е установила 35 млн. лв. просрочени задължения, 69 млн. лв. натрупана загуба за периода от 2012 г. до 2020 г. с тенденция към декапитализация, амортизирани инфраструктура и сграден фонд, несъответствие между приходи и разходи, дефицит на ресурси, проблеми при провеждането на обществени поръчки и т.н.
„Тези проблеми изискваха незабавен оздравителен план. Към настоящия момент имаме договорен кредит в общ размер от 35 млн. лв. при ниска лихва и добри условия за погасяване с 6 месечен гратисен период (2,5% лихва и обща финансова тежест под 3%). Срокът на кредита е 6 години и половина, като изтеглянето му на практика елиминира опасността да бъдат заведени дела и запорирани сметките на болницата. За окончателното подписване на договора е необходимо одобрението на принципала, като процедурата е в ход“, каза д-р Атанасов.
Той подчерта, че в стратегическия план на болницата е било предвидено финансовият резултат в края на 2021 г. да възлезе на загуба в размер на 890 хил. лв. при 2 656 000 лв. за предходната 2020 г.
„Постепенният характер на въздействието на предприетите мерки в тази насока определя прогнозния финансов резултат чрез намаляването на загубата и през следващата 2022 г. – до 516 хил. лв. и реализирането на печалба през 2023 г. (995 хил. лв.) и нейното постоянно увеличение в годините след това“, информира директорът на „Александровска“.
Оцеляване в условията на високи цени на електроенергията
„Цената на тока е изключителен проблем. За декември 2020 сметката е била 85 728 лв., а за декември 2021 – 283 703 лв. Това, че болницата е на павилионен принцип, също допълнително увеличава разходите. Платили сме я, разбира се, но това е огромна тежест, която се отразява на прогнозния финансов резултат. Трябва да има компенсаторен механизъм, защото болниците, за разлика от другите търговски дружества, не могат свободно да ценообразуват“, каза д-р Атанасов.
Той коментира и текучеството на медиците в болницата, като уточни, че през миналата година са напуснали 52 души, някои от тях – защото са навършили години за пенсиониране, а 40 са постъпили на работа. 43 общо са назначените специализанти, като 13 от тях са финансирани по проект, отчете директорът на лечебното заведение.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир