"За мен като министър на здравеопазването фактът, че законодателят не е предвидил никакъв механизъм за санкции спрямо тези, които саботират процеса на електронизация, е неприемлив. Не може за толкова ключов елемент в нашата здравна система, какъвто са направленията за прегледи или изследвания, да се разчита единствено на добрата воля на частни субекти", заяви в позиция до медиите министърът на здравеопазването Асена Сербезова след неуспешния старт на е-направленията.
Тя ще настоява да бъдат намерени законови механизми, които "да санкционират подобна безотговорност".
"Трети ден български граждани не могат да получат необходимите им направления за прегледи и изследвания. Недопустимо е заради една фирма, доставчик на софтуер, която е неглижирала процеса по въвеждането на този вид електронна здравна услуга, потърпевши да са граждани и лекари. Две години доставчиците на софтуер са обучавани, за да са готови на 1 юни 2022 г. да стартират модулите за електронно направление. Въпреки това „неразбрали“ не липсват – може би защото очакванията им са били Министерството на здравеопазването да отложи старта на е-направление, което се е случвало нееднократно през годините – особено по отношение на електронното здравеопазване", заявява в позицията си здравният министър.
Сербезова подчертава, че ще подкрепи всички съсловни организации и граждани, които ще потърсят правата си по съдебен път, заради ограничения им през последните два дни достъп до здравеопазване – "по причина „неразбрали“ частни субекти".
Най-късно до 6 юни здравният министър очаква от разработчиците на проблемния медицински софтуер отговори за създалата се ситуация.
Електронните направления от общопрактикуващите лекари трябваше да заработят от 1 юни.
"Системата проработи трудно или въобще не проработи, не беше тествана, имаше много грешки, като цяло бяхме блокирани", разказа общопрактикуващия лекар д-р Николай Христов от Варна. По думите му една от програмите препращала всички пациенти на гинеколог, независимо какви са оплакванията му.
Д-р Брънзалов: Проблеми има с един доставчик на медицински софтуер, който владее 60% от пазара
По-късно за сериозни проблеми със софтуера потвърди и зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов, който съобщи, че въпросният доставчик владее 60% от пазара и в съсловната организация са "залети със сигнали" от различни региони на страната.
Все пак той посочи, че при "такъв рязък завой към е-документи, които се обменят по електронен път може да се очаква да има затруднения в началото.
Фирмата, заради която има проблем с е-направленията, се извини на лекарите
От фирмата доставчик изпратиха писмо до съсловната организация, в което се извиняват за причинените неудобства, но подчертаха, че от години секторът няма държавно финансиране и компаниите-разработчици самостоятелно финансират развитието на медицинските софтуери.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)