МЗ: Костадин Ангелов е поел болница на печалба и я оставил затънала в дългове

OFFNews 07 септември 2021 в 11:53 3464 0

Снимка Архив/БТА

Костадин Ангелов е поел Александровска болница на печалба и я е оставил затънала в дългове. Това сочат резултатите от одитния доклад за финансовото състояние на лечебното заведение, съобщиха от здравното министерство.

Бившия здравен министър Костадин Ангелов управлява болницата в периода 2013-2020. Ето какво показват извадки от доклада, публикувани от МЗ:

УМБАЛ "Александровска" завършва 2012 година с положителен финансов резултат и няма просрочени задължения. През 2013 година, Костадин Ангелов е назначен от правителството на ГЕРБ за директор на болницата.

Само за последната 1,5 година от управлението на Костадин Ангелов (периода 01.01.2019 – 30.06.2020) болницата натрупва загуби в размер на 10 621 000 лв. Натрупаната загуба до месец юни 2021 година достига до 69.8 млн. лв.

В резултат на трайната тенденция на реализирани от лечебното заведение нетни загуби, собственият капитал се понижава съществено, като от 22.8 млн. лв. към края на 2016 г., спада на 3.9 млн. лв. към края на 2020 г.

Нарастването на задълженията към доставчици за лихви и такси с близо с 20 мил. лв. се дължи на това, че Ангелов е удължавал просрочията, чрез подписване на споразумения за разсрочване на задълженията с фирмите доставчици.

Обратно на търговската логика, при договарянето на разсрочване на дълга, болницата не само не го е намалила, но е поела нови задължения във вид на лихви в изключително големи размери.

Защо едно дружество, което има да плаща наказателна лихва, заради неизпълнение на договора си, се съгласява да разсрочи това задължение и да плаща допълнителна лихва?

(Повече за просрочените задължения на болницата и неизгодните договори можете да прочетете в интервюто с новия директор д-р Атанасов)

Открояват се следните договори и споразумения за разсрочване на задълженията, с поети от Александровска болница утежняващи ангажименти за неустойки при забава:

- Фирма П..... Ф... ДЗЗД – освен лихва за забава са договорени допълнително 12.5% наказателна лихва върху нея, годишно върху неплатената част на задължението;

- Фирма С....... ЕООД - отделно от просрочените задължения, болницата

трябва да заплаща по 30 000 лв. месечно по всяко просрочено плащане;

- Фирма С.... Т...... АД - 10% лихви за забава и допълнително 10%

върху непогасената част на разсрочените задължения;

- Фирма Г... К... СД – Основният лихвен процент плюс 15 пункта на годишна база за всеки ден на просрочие. (По същия договор обаче, доставчикът дължи само 5% неустойка при неизпълнение на поетия ангажимент.);

- Фирма М..... С..... Б.... ЕООД – лихвите възлизат на 17- 23% на годишна база.

Анализът показва трайна тенденция на затруднения за текущо погасяване на задълженията. В продължение на години директорът Костадин Ангелов е сключвал неизгодни споразумения за разсрочване, с които е увеличил дълга на болницата.

Вместо това, на фона на отрицателните лихви в банковия сектор и възможността за договаряне на банкови кредити с лихви от 2-3 процента, той е можел значително да редуцира дълга към доставчици.

Ангелов не само е поставил болницата в тежко финансово състояние, но сега съдбата и зависи от благоволението на кредиторите ѝ.

По-късно бившият директор на лечебното заведение и настоящ депутат от ГЕРБ Костадин Ангелов публикува позиция, според която "извадката от доклад" спестява факти, които опровергават здравния министър Кацаров:

"През 2013-та, когато ставам директор на “Александровска” болница, тя е с 29 248 000 лв. загуба. Тогава лечебното заведение е в отчайващо инфраструктурно състояние. Сградите се рушаха. От 2013-та до 2020 г. болницата се обновява и модернизира постепенно. Към 2020 г. остават за инфраструктурно подобрение сградите на Пропедевтика на вътрешните болести и на Клиниката по алергология, за които финансовите средства са осигурени. Финансов ресурс за Клиниката по кожни болести не е осигурен.

През 2013-та, когато ставам изп. директор на “Александровска”, приходите на болницата са 40 млн. лв. , а в края на 2020-та те са над 77 млн. лв.

Просрочените задължения са стопени от 16 млн. лв. на 8 млн. лв. в края на 2020-та. С ясна и отчетлива тенденция за намаляването им в последните 5 години.

Капиталът на болницата е скочил двойно. 33 млн. лв. през 2013-та. 70.8 млн. лв. в края на 2020-та.

Средната брутна заплата е била 821 лв. преди да стана директор. В края на 2020-та средното възнаграждение е 1710 лв. (Почти двойно увеличение). В “Александровска” работят над 1500 служители. Сами можете да направите сметката.

Всички тези факти са лесно проверими на този линк.

През юни министерството на здравеопазването публикува тази таблица, но съобщи само два реда от нея. Без да акцентира върху цялата картина.

Нещо много важно. Прави се опит за манипулация на обществото чрез финансови термини. На хората се дава информация за счетоводен резултат, който е коренно различен от ФИНАНСОВ резултат.

Модернизирането на болницата с апаратура води до амортизационни отчисления, които според изискванията на закона за счетоводството трябва да се вписват като загуба. Точно тези амортизации формират т.нар. счетоводна загуба. Но това не е финансов резултат. Паралелно с натрупването на счетоводната загуба се увеличават активите на болницата.

Всички сключени споразумения, за които пише днес Кацаров от името на министерството, са законно сключвани и е защитен финансовият интерес на лечебното заведение.
Всички сключени договори за разсрочване на задълженията са подписвани след преговори и са обстойно разглеждани от Съвета на директорите. Сключването им винаги е предхождано от нарочно решение на Съвета на директорите.

Прокуратурата разследва информацията, изнесени от Стойчо Кацаров. Държавното обвинение отказа да образува досъдебно производство поради липса на данни за престъпление.
Преди дни приключи и проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, без констатирани финансови нарушения, извършени от мен.

Днешната атака на Стойчо Кацаров е опит за сплашване."

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови